У Криму «суд» відхилив апеляцію на відмову слідчих розслідувати смерть Веджіє Кашка – Полозов

«Верховний суд» окупованого Криму відхилив апеляцію захисту на відмову «кримського управління Слідкому РФ» порушити кримінальну справу за фактом смерті ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка під час її затримання російськими силовиками в Сімферополі в листопаді 2017 року.

Веджіє Кашка Фото Vladlen Melnikov

Про це повідомив російський адвокат Микола Полозов на своїй сторінці в Facebook.

«Верховний суд Криму розглянув апеляційну скаргу у справі Веджіє Кашка і відмовив в її задоволенні. Суддя Тимур Сльозко не став як суддя Київського районного суду Сімферополя, постанова якої оскаржувалося, до відходу в дорадчу кімнату заявляти, що бабуся була старою і тому померла. Однак це не завадило йому прийняти рішення про відмову», – написав Полозов.

Він зазначив, що історія цієї справи показує, що «судова система з готовністю прикриває своїх колег з правоохоронних органів».

«Ланцюжок досить простий. Поліцейські і росгвардійці затримують Веджіє Кашка. Відразу після затримання (обставини якого так і не з’ясовані) їй стає погано, тому викликають швидку. Коли швидка приїжджає, слідчий, яка працювала на місці не дозволяє відразу відвезти літню жінку в лікарню, а прямо в кареті швидкої допомоги проводить слідчі дії і тільки після цього дозволяє медикам їхати. До лікарні її так і не довозять, вона вмирає по дорозі. Слідчий Київського слідчого відділу СК не просто проводить дослідчу перевірку «абияк», а й активно перешкоджає адвокату в ознайомленні з матеріалом цієї перевірки. Ну а далі суди просто проштамповувати потрібні рішення», – зазначив адвокат.

Він додав, що пройти цей судовий шлях до апеляційної інстанції було необхідно для можливості звернення до Європейського суду з прав людини (ЄСПЛ) і тепер процесуальних перешкод для цього немає.

У той же час, повідомив Полозов, незаконні рішення будуть оскаржені в російській юрисдикції спочатку в касації, а потім і в наглядовій інстанції.

«Син Веджіє Кашка Ібраім-аг’а налаштований рішуче і домагатиметься справедливості до останньої можливої інстанції. Заради пам’яті Веджіє Кашка – маленької жінки з величезною любов’ю в серці до своєї батьківщини і свого народу», – зазначив він.

Нагадаємо:

  • 23 листопада 2017 року Сімферополі російські силовики затримали кримських татар – Кязіма Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача і Бекіра Дегерменджі, яких звинуватили в нібито «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини. У момент затримання активістів стало погано ветерану кримськотатарського національного руху 83-річній Веджіє Кашка, яка перебувала з ними. Жінку забрала з місця подій «швидка», однак вона померла по дорозі в лікарню.
  • Громадянин Туреччини Юсуф Айтан шахрайством вкрав гроші сім’ї Веджіє Кашка. активісти намагалися допомогти її сім’ї повернути кошти. Юсуф Айтан пообіцяв повернути гроші і запросив Веджіє Кашка разом з активістами в кафе нібито для передачі коштів. Там їх і затримали силовики. «Кримське управління ФСБ» звинуватило затриманих активістів в «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини.
  • 17 квітня 2019 року «Київський районний суд» Сімферополя засудив фігурантів «справи Веджіє Кашка» Бекіра Дегерменджі, Асана Чапуха, Казима Аметова і Руслана Трубача до умовних термінів.
  • 9 лютого 2018 року Микола Полозов повідомив, що проведе незалежне розслідування обставин смерті Веджіє Кашка.
  • У лютому 2018 року «управління Слідкому РФ у Криму» відмовилося порушувати кримінальну справу за фактом смерті Кашка на підставі відсутності обставин, передбачених ч.1 ст.105 (вбивство), ч.1 ст.109 (спричинення смерті з необережності), ч.4 ст.111 (навмисне заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю, що призвело з необережності до смерті потерпілого) КК РФ. 27 травня Полозов повідомив, що «кримське управління СК РФ» повторно відмовилось відкрити кримінальне провадження за фактом загибелі Веджіє Кашка.
  • В кінці січня 2020 року Полозов повідомив, що «кримське управління Слідкому РФ» відмовило в задоволенні його скарги на відмову в порушенні кримінальної справи за фактом смерті Веджіє Кашка.
  • 14 лютого 2020 року «Київський районний суд» Сімферополя відмовив Полозову в скарзі на відмову слідчого проводити перевірку за фактом загибелі Веджіє Кашка. «Суддя» Ольга Кузнєцова заявила, що Кашка «була старенькою і від цього померла».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine