Правозахисники вказують, що процедура припинення самоізоляції осіб, які прибули з окупованих Донбасу і Криму, не працює

Правозахисники закликали владу забезпечити належним чином реалізацію процедури припинення самоізоляції осіб, які прибули з тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму, в разі отримання негативного результату тестування на COVID-19 методом ПЛР. Вони вказують, що ухвалений Кабміном України механізм дострокового припинення самоізоляції не працює, а правила його функціонування є непрозорими.

КПВВ «Станиця Луганська», Луганська область Фото: vostok-sos.org

Про це йдеться у зверненні низки правозахисних організацій до Верховної Ради та міністерства охорони здоров‘я України, яке оприлюднила громадська організація «Донбас SOS».

Правозахисники нагадали, що згідно зі внесеними 25 червня змінами до Постанови КМУ №392 від 20.05.2020 «Про встановлення карантину з метою запобігання поширенню на території України гострої респіраторної хвороби COVID-19, спричиненої коронавірусом SARS-CoV-2», самоізоляція особи у зв’язку з перетином держкордону або пунктів в’їзду на тимчасово окуповані території у Донецькій та Луганській областях, АР Крим та Севастополя та виїзду з них припиняється у разі одержання негативного результату тестування на COVID-19 методом полімеразної ланцюгової реакції (ПЛР), який проведено після перетину державного кордону або КПВВ.

Водночас, йдеться у зверненні, постанова не визначає чіткий та зрозумілий механізм припинення дії електронного сервісу «Дій вдома», а відтак – самоізоляції – у разі одержання особою негативного результату тестування на COVID-19.

Натомість, Розпорядження Керівника робіт з ліквідації наслідків медико-біологічної надзвичайної ситуації природного характеру державного рівня, пов’язаної із поширенням коронавірусної хвороби (COVID-19) №41 від 30.06.2020 року встановлює, що заклади, які проводять лабораторні дослідження методом ПЛР на визначення коронавірусу SARS-CoV-2, на вимогу особи, мають направляти відомості про негативний результат проведення тестування на СОVID-19 до Центру громадського здоров’я (ЦГЗ) з метою прийняття рішення про припинення самоізоляції, обсервації. При цьому міністерство цифрової трансформації має забезпечити внесення відомостей про припинення самоізоляції в електронному сервісі «Дій вдома» на підставі інформації, наданої ЦГЗ.

«Тобто на папері механізм припинення самоізоляції особи виглядає просто: (1) тестування на СОVID-19 методом ПЛР і отримання негативного результату, (2) передача лабораторією інформації до ЦГЗ, (3) припинення дії електронного сервісу «Дій вдома». Втім, на практиці цей механізм не працює належним чином. Оскільки в електронному сервісі «Дій вдома» відсутня опція для надання особою результатів тесту самостійно, то у випадку, коли лабораторії не передають негативних результатів тесту особи до ЦГЗ, особа має продовжувати дотримуватися самоізоляції і фактично позбавлена можливості впливати на це», – вказали правозахисники.

Фото: thedigital.gov.ua

Вони також повідомили, що від моменту, коли з’явилася перша інформація про механізм дострокового припинення самоізоляції, щодня отримують сотні звернень від осіб, які пройшли необхідні тести, отримали негативний результат, але змушені продовжити самоізоляцію, оскільки немає рішення про її припинення. «Гарячі лінії» ЦГЗ та МОЗ або не відповідають, або перенаправляють заявників до міністерства цифрової трансформації чи Нацполіції.

Правозахисники також звернули увагу, що 7 липня на офіційній сторінці ЦГЗ був оприлюднений вичерпний перелік лабораторій, які мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома». Ця інформація з’явилася більш ніж через тиждень після того, як почав діяти механізм припинення самоізоляції на підставі даних ПЛР-тестування, і тепер незрозуміло, якими мають бути подальші дії осіб, які зробили дороговартісні тести в інших лабораторіях, мають негативні результати на СОVID-19, проте не можуть припинити самоізоляцію.

Також у зверненні наголошується, що більшість лабораторій у Донецькій, Луганській та Херсонській областях, визначених як такі, що мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома», є державними чи комунальними закладами. Вони здебільшого не мають змоги робити ПЛР-тест на дому, а також для проведення тестування вимагають направлення від сімейного лікаря.

Тобто фактично люди, які виїхали з окупованих територій, обмежені у можливості припинити самоізоляцію на підставі проходження тестування методом ПЛР через визначення саме такого вузького переліку лабораторій, які мають право передавати результати тестування на COVID-19 методом ПЛР для припинення самоізоляції через додаток «Дій вдома».

«Враховуючи вищевикладене, просимо Комітет Верховної Ради України з питань здоров’я нації, медичної допомоги та медичного страхування та Міністерство охорони здоров‘я України сприяти забезпеченню повноцінної реалізації механізму припинення самоізоляції осіб, які приїхали з тимчасово окупованих територій України», – заявили правозахисники.

Звернення підписали Кримська правозахисна група, Центр прав людини ZMINA, Громадський холдинг «ГРУПА ВПЛИВУ», БФ «Стабілізейшен Суппорт Сервісез», ГО «Крим СОС», БФ «Право на захист», БФ «Восток SOS», ГО «Донбас SOS», Українська Гельсінська спілка з прав людини.

Нагадаємо:

  • Правозахисниця вказала на головні помилки Кабміну України щодо відкриття КПВВ на Донбасі після карантину.
  • Правозахисники розповіли про найбільші проблеми, з якими стикаються громадяни при перетині КПВВ на Донбасі. Серед них, зокрема, встановлення мобільного додатку «Дій вдома», відсутність доступного інтернету та поганий мобільний зв’язок на КПВВ.
  • Докладні інструкції правозахисників про те, як користуватися мобільним додатком «Дій вдома» для контролю режиму самоізоляції, який повинні встановлювати громадяни на КВПП при виїзді з тимчасово окупованих територій в Донецькій і Луганській областях, а також з тимчасово окупованого Криму, читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань.
  • Поради з установки додатку «Дій вдома» від тих людей, які вже перетнули лінію розмежування на Донбасі.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine