МЗС шукає затриманих у Мінську волонтерів «Восток SOS» Рєуцького та Васильєва, правозахисники вимагають їх негайно звільнити

МЗС України встановлює місце утримання затриманих 12 серпня білоруськими силовиками у Мінську волонтерів правозахисної організації «Восток SOS» Костянтина Рєуцького та Євгена Васильєва. Українські правозахисники занепокоєні долею колег та вимагають від влади Білорусі негайно їх звільнити.

Правозахисники Євген Васильєв і Костянтин Рєуцький Фото: Facebook Восток SOS

Про це повідомляє український МСЗ у своєму Twitter.

«12 серпня орієнтовно о 17:00 у Мінську затримані двоє громадян України – Костянтин Рєуцький і Євген Васильєв. Посольство України в Білорусі вживає заходів щодо встановлення місця та умов утримання затриманих українців. Детальніша інформація буде надана додатково», – йдеться у повідомленні.

В свою чергу низка українських правозахисних організацій виступила із протестом проти затримання Рєуцького і Васильєва та вимагають від влади Білорусі «негайно та безумовно» їх звільнити.

«12 серпня 2020 року близько 17 години українські правозахисники, які на законних підставах перебували на території Білорусі і не вчиняли жодних протиправних дій, були жорстко та свавільно затримані у Мінську біля Площі Перемоги співробітниками ДПС (ГАИ), що зафіксовано на відео свідками. Наразі місце перебування Євгена та Костянтина невідоме, зв’язок із ними відсутній. Враховуючи зафіксовані факти масштабних порушень прав людини, які відбуваються в Білорусі протягом останніх днів, очевидне непропорційне і незаконне застосування сили з боку правоохоронців, ми глибоко занепокоєні долею наших колег, збереженням їх здоров’я та життя», – йдеться у заяві правозахисників, опублікованій на сторінці «Восток SOS» у Facebook.

У зв’язку з цим правозахисники вимагають від влади у Мінську негайного звільнити «безпідставно і незаконно затриманих» Рєуцького та Васильєва та проінформувати посольство України про місце їх перебування та підстави затримання.

Від МЗС України правозахисники вимагають звернутись офіційною нотою до влади Білорусі з вимогою негайного звільнення Рєуцького та Васильєва, а від посольства України вжити всіх заходів для встановлення місця перебування українців, надати їм усю необхідну допомогу.

Також автори заяви просять уряди країн Євросоюзу, Швейцарії, Норвегії, Великої Британії, США та Канади вимагати від Білорусі припинити свавільні позбавлення волі Рєуцького та Васильєва, а також посилити санкції проти посадових осіб Білорусі, які причетні до політично мотивованих переслідувань громадян Білорусі та України, міжнародних журналістів та грубого порушення свободи мирних зібрань, свободи слова та свободи об’єднань і асоціацій.

Правозахисники також вимагають від Офісу Генпрокурора України порушити кримінальне провадження за фактом завідомо незаконного затримання особами у формі правоохоронців Білорусь Рєуцького та Васильєва та інших громадян України, встановити всі обставини вчинення злочинів, винних осіб, притягнути їх до відповідальності.

Як повідомив телеканал hromadske, на якому Рєуцький раніше працював журналістом, обох українських правозахисників затримали порізно.

Як передає видання «Ґрати», білоруська правозахисна організація Human Constanta повідомила про обшуки вдома у правозахисниці Тетяни Равяко в Мінську. За інформацією правозахисників, обшуки пов’язані зі справою про організацію масових заворушень (ст.293 Кримінального кодексу Республіки Білорусь), в якому фігурують затримані співробітники українського благодійного фонду «Восток SOS» – громадяни України Костянтин Реуцький і Євген Васильєв. Під час обшуку силовики вилучили комп’ютери Рєуцького і Равяко, а також паспорт Васильєва.

Правозахисниця Тетяна Равяка повідомила в коментарі Радыё Свабода, що Реуцький і Васильєв ніяк не могли бути організаторами масових заворушень в Мінську, оскільки тільки вранці 12 серпня прибули до Білорусі.

«Вони мої друзі, ми разом вчилися на курсах з прав людини. Вони тільки сьогодні приїхали до Білорусі, випили кави, пішли гуляти і були затримані. Вони не могли і не брали участі ні в яких заворушеннях», – сказала Равяка, додавши, що українці утримуютья в одному із СІЗО.

Вона зазначила, що обидва українці прибули до Білорусі з правозахисної організації «Восток SOS» в рамках місії з надання допомоги своїм білоруським колегам, яким належить виконати велику роботу в зв’язку з арештами громадян під час масових акцій протесту з приводу президентських виборів 9 серпня.

«Вони прийшли до нас у важкий час, щоб підтримати нас, тому що у правозахисників це прийнято. У той же час ми відвідали Україну та інші країни», – додала правозахисниця.

Нагадаємо:

  • Вибори президента в Білорусі супроводжувались серйозними порушеннями свободи слова і прав журналістів з боку силовиків.
  • Міністри закордонних справ Литви, Польщі та України закликали владу Білорусі утриматися від застосування сили та звільнити всіх затриманих в ніч після президентських виборів.
  • Держдепартамент США закликав владу Білорусі поважати права білорусів на участь в мирних зібраннях і утримуватися від застосування сили, а також звільнити незаконно затриманих демонстрантів.
  • Євросоюз може переглянути відносини з Білоруссю і ввести санкції проти осіб, винних у фальсифікації виборів президента, жорстокому придушенні протестів і необгрунтованих арештах в в країні.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine