ЄС пригрозив санкціями за фальсифікацію виборів і придушення протестів у Білорусі

Європейський Союз може переглянути відносини з Білоруссю і ввести санкції проти осіб, винних у фальсифікації виборів президента, жорстокому придушенні протестів і необгрунтованих арештах в в країні.

Високий представник ЄС із закордонних справ і безпекової політики Жозеп Боррель Фото: Reuters

Про це йдеться в заяві високого представника Євросоюзу з питань зовнішньої політики і політики безпеки Жозепа Борреля, опублікованій на сайті Європейської Ради.

«Після звільнення політичних в’язнів в 2015 році відносини ЄС і Білорусі покращилися. Але без прогресу в сфері прав людини та верховенства права відносини між ЄС і Білоруссю можуть тільки погіршитися. Саме на цьому тлі ми будемо оцінювати дії влади Білорусі щодо врегулювання поточної ситуації і проводити поглиблений перегляд відносин ЄС з Білорусі, що може передбачати, серед іншого, вживання заходів щодо осіб, відповідальних за те насильство, яке ми спостерігаємо, за необгрунтовані арешти і фальсифікацію результатів виборів», – зазначив глава європейської дипломатії.

Він підкреслив, що ЄС уважно стежив за розвитком подій, що передували президентським виборам у Білорусі, народ якої в ході виборчої кампанії продемонстрував прагнення до демократичних змін.

«Однак вибори не були ні вільними, ні справедливими», – підкреслив Боррель.

Він вказав, що білоруська влада застосувала «непропорційне і неприйнятне насильство» проти демонстрантів, в результаті чого принаймні одна людина загинула, і багато хто отримав поранення. При цьому тисячі людей були затримані, посилилося придушення свобод зборів, ЗМІ та вираження думки.

«Ми закликаємо владу Білорусі негайно і беззастережно звільнити всіх затриманих. Крім того, відомості національних спостерігачів, що заслуговують на довіру, вказують на те, що виборчий процес не відповідав міжнародним стандартам, очікуваним від держави-учасниці ОБСЄ. Народ Білорусі заслуговує на краще», – заявив високий представник ЄС.

Він додав, що Євросоюз закликає політичне керівництво Білорусі почати справжній і всеосяжний діалог з широким верствами суспільства, щоб уникнути подальшого насильства. «ЄС буде і далі виступати за демократичну, незалежну, суверенну, процвітаючу і стабільну Білорусь», – підкреслив Боррель.

Як повідомлялось, на другий день після виборів президента Білорусі жителі країни знову вийшли на вуличні акції протесту з вимогою перерахунку результатів голосування, в якому, за офіційними даними, в черговий раз переміг Олександр Лукашенко. Головний його опонент на виборах Світлана Тіхановська виїхала в Литву. Раніше вона заявила, що не визнає результати виборів. МВС оголосило про загибель одного з учасників протесту.

Заінформацією МОЗ Білорусі, після двох днів протестів в лікарні країни потрапили понад 200 осіб.

Нагадаємо:

  • 9 серпня пройшли шості президентські вибори в історії суверенної Білорусі. 25 років країною править Олександр Лукашенко. Жодні президентські вибори (2001, 2006, 2010, 2015), крім перших (1994), не були визнані вільними і справедливими на міжнародному рівні.
  • Після заяви влади, що вибори попередньо виграє Олександр Лукашенко, отримавши 80% голосів, тисячі людей порахували ці результати сфальсифікованими і вийшли на вулиці міст, щоб висловити свою незгоду з ними. Силовики жорстко розігнали протестувальників. За інформацією правозахисників, в лікарнях Мінська знаходяться десятки постраждалих в результаті зіткнень з міліцією.
  • ЦВК Білорусі оприлюднив попередні підсумки виборів президента. За Олександра Лукашенка віддали голоси 80,08% виборців голосів, за Світлану Тіхановську – 10,09%. Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальні справи щодо учасників протесту проти результатів виборів за «участь у масових заворушеннях».
  • Вибори президента в Білорусі супроводжувались серйозними порушеннями свободи слова і прав журналістів з боку силовиків.
  • Міністри закордонних справ Литви, Польщі та України закликали владу Білорусі утриматися від застосування сили та звільнити всіх затриманих в ніч після президентських виборів.
  • Держдепартамент США закликав владу Білорусі поважати права білорусів на участь в мирних зібраннях і утримуватися від застосування сили, а також звільнити незаконно затриманих демонстрантів.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine