США закликали владу Білорусі дотримуватися прав білорусів на мирний протест і звільнити затриманих демонстрантів

Новини
Фото: RFE/RL

Держдепартамент США закликав владу Білорусі поважати права білорусів на участь в мирних зібраннях і утримуватися від застосування сили, а також звільнити незаконно затриманих демонстрантів. Білоруські правозахисники публікують списки затриманих силовиками громадян в ході протестів.

Державний секретар Майк Помпео в своїй заяві для преси зазначив, що вибори президента в Білорусі не були вільними і справедливими.

«Жорсткі обмеження доступу кандидатів до виборчих бюлетенів, заборона на присутність місцевих незалежних спостерігачів на виборчих дільницях, тактика залякування, яка застосовувалася проти кандидатів від опозиції і затримання мирних демонстрантів і журналістів затьмарили цей процес», – зазначив Помпео.

Він висловив жаль, що спостерігачі від БДІПЛ / ОБСЄ не отримали своєчасних запрошень для спостереження за ходом голосування, оскільки вільні і чесні вибори на конкурентній основі є основою влади і легітимності всіх урядів.

«Ми закликаємо білоруський уряд поважати права всіх білорусів на участь в мирних зібраннях, утримуватися від застосування сили і звільнити незаконно затриманих. Ми рішуче засуджуємо триваюче насильство по відношенню до протестуючих і затримання прихильників опозиції, а також використання відключення інтернету для обмеження можливості білоруського народу обмінюватися інформацією про вибори і демонстрації», – підкреслив глава Держдепу США.

При цьому він вказав, що Сполучені Штати, як друзі Білорусі, підтримують її незалежність і суверенітет, а також прагнення білоруського народу до демократичного і процвітаючого майбутнього. «Для досягнення цих цілей уряд Білорусі має на практиці довести свою відданість демократичним процесам і повазі прав людини», – вважає Помпео.

Тим часом білоруський правозахисний центр «Весна» публікує списки затриманих силовиками в ході протестів.

За інформацією правозахисників, вся виборча кампанія в Білорусі, яка почалася 8 травня і тривала три місяці, супроводжувалася масовими репресіями проти громадських активістів, незалежних журналістів і блогерів. За весь цей час в Центрі нарахували понад 1500 випадків довільних затримань, понад 600 осіб отримали адміністративні арешти і штрафи за політично вмотивованими статтями, заведений ряд кримінальних справ, в країні з’явилися 23 нових політичних в’язнів.

Затримання продовжилися в сам день виборів 9 серпня, і в ніч на масових акціях протесту. За даними МВС Білорусі, в 33 містах країни були затримані 3000 осіб.

«Весна» оновлює список затриманих окремо по Мінську, а також по регіонах країни.

Як повідомлялось, через добу після виборів президента Білорусі жителі країни знову вийшли на вуличні акції протесту з вимогою перерахунку результатів голосування, в якому, за офіційними даними, в черговий раз переміг Олександр Лукашенко. Головний його опонент на виборах Світлана Тіхановська виїхала в Литву. Раніше вона заявила, що не визнає результати виборів. МВС оголосило про загибель одного з учасників протесту.

Нагадаємо:

  • 9 серпня пройшли шості президентські вибори в історії суверенної Білорусі. 25 років країною править Олександр Лукашенко. Жодні президентські вибори (2001, 2006, 2010, 2015), крім перших (1994), не були визнані вільними і справедливими на міжнародному рівні.
  • Після заяви влади, що вибори попередньо виграє Олександр Лукашенко, отримавши 80% голосів, тисячі людей порахували ці результати сфальсифікованими і вийшли на вулиці міст, щоб висловити свою незгоду з ними. Силовики жорстко розігнали протестувальників. За інформацією правозахисників, в лікарнях Мінська знаходяться десятки постраждалих в результаті зіткнень з міліцією.
  • ЦВК Білорусі оприлюднив попередні підсумки виборів президента. За Олександра Лукашенка віддали голоси 80,08% виборців голосів, за Світлану Тіхановську – 10,09%. Слідчий комітет Білорусі порушив кримінальні справи щодо учасників протесту проти результатів виборів за «участь у масових заворушеннях».
  • Вибори президента в Білорусі супроводжувались серйозними порушеннями свободи слова і прав журналістів з боку силовиків.
  • Міністри закордонних справ Литви, Польщі та України закликали владу Білорусі утриматися від застосування сили та звільнити всіх затриманих в ніч після президентських виборів.