Секретні накази командувача ООС про порядок перетину КПВВ порушують права людини – правозахисник

Проблеми з перетином КПВВ на лінії розмежування на Донбасі багато в чому обумовлені наказами командувача Операції об'єднаних сил, які суперечать чинним актам Кабміну України і порушують права людини. При цьому правозахисники не мають можливості ознайомитися з цими документами, щоб їх оскаржити, оскільки вони засекречені.

КПВВ «Новотроїцьке» Фото: dpsu.gov.ua

Про це заявив старший стратегічний юрист Благодійного фонду «Право на захист» Олег Тарасенко, повідомляє портал «Донецкие новости».

Він зазначив, що проблеми з перетином КПВВ на Донбасі мають системний характер.

«Внаслідок закриття КПВВ в березні на Станиці Луганській кілька людей провели кілька днів під відкритим небом на підконтрольній українському уряду території. А одна пенсіонерка, інтереси якої ми захищаємо, була змушена жити на вулиці, без будь-якої підтримки 4 тижні. В даний час судом прийнято рішення про порушення її прав з боку місцевої влади, яка не зробила жодної допомоги, та відшкодування моральної шкоди. Йде розгляд справи в апеляційному суді», – розповів Тарасенко.

Він також нагадав, що в червні представники Держприкордонслужби на КПВВ «Новотроїцьке» не пропустили близько 30 осіб через відсутність смартфонів, і їм відмовили в альтернативі у вигляді проходження обсервації, хоча це було передбачено чинним законодавством. «Кілька діб люди жили в небезпечній «нульовий» зоні під відкритим небом, фактично між мінами, без води і їжі. І тільки після наших численних звернень, в тому числі до Європейського суду з прав людини, цих людей направили на обсервацію», – зазначив правозахисник.

Крім того, на початку серпня люди, які перетинали КПВВ «Новотроїцьке», були примусово направлені на обсервацію, хоча таких вимог ніяка постанова Кабміну на той момент не передбачала.

«Що об’єднує ці три ситуації – це те, що представники Державної прикордонної служби посилалися не на постанови Кабінету міністрів, а на накази командувача Об’єднаних сил, які засекречені, і тексти цих наказів не давали ні цим людям, ні нам, ні адвокатам, ні навіть на вимогу суду. Це свідчить про те, що командувач Об’єднаних сил не тільки керує опором агресії Російської Федерації в зоні ООС, як це передбачено законом України, а й видає секретні акти, які безпосередньо порушують права людини, а також заважають здійсненню правосуддя, що є неприпустимим в демократичному суспільстві», – підкреслив Тарасенко.

Він додав, що правозахисники закликають припинити таку практику і забезпечити безперешкодний пропуск громадян через КПВВ згідно з чинним законодавством.

«І питання не в тому, щоб забезпечити людям належні умови утримання на КПВВ, а в тому, щоб пропускати людей через КПВВ», – резюмував юрист.

Нагадаємо:

  • Кабмін України з 1 серпня скасував обов’язкову двотижневу самоізоляцію для громадян, які в’їжджають на підконтрольну уряду України територію з тимчасово окупованих територій Донбасу і Криму. Відповідно з постановю КМУ, особам, які перетинають КПВВ на лінії розмежування та адмінкордоні з півостровом, не потрібно встановлювати мобільно додаток «Дій вдома».
  • Однак за рішенням Командувача ООС на період дії карантину були встановлені додаткові обмеження для пропуску осіб через лінію розмежування на Донбасі. Громадян, які прямують через КПВВ з непідконтрольних територій Донецької та Луганської областей, пропускали за умови згоди на проходження самоізоляції з використанням мобільного додатку «Дій вдома», або обсервації.
  • Правозахисники заявили, що командувач ООС не має повноважень приймати рішення про встановлення обов’язкової самоізоляції/обсервації для осіб, які перетинають лінію розмежування.
  • Відповідно до постанови Кабміну України, з 28 серпня до 28 вересня були введені нові правила перетину КПВВ на лінії розмежування на Донбасі. Зокрема, для громадян передбачена самоізоляція з встановленням додатку «Дій вдома» або обсервація, крім того, іноземці повинні мати поліс страхування.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine