Один з п’яти учасників консорціуму «Північний потік-2» – Wintershall Dea зупинила фінансування проекту через санкції США

Новини
«Северного потока-2»
Фото: Reuters

Один з п’яти учасників консорціуму з будівництва трубопроводу «Північний потік-2» – німецька компанія Wintershall Dea, яка вже вклала в нього 730 млн євро, заявила про припинення фінансування проекту через санкції США.

Про це повідомила у Facebook ексзаступниця міністра закордонних справ Олена Зеркаль, яка зараз є радницею голови правління НАК «Нафтогаз України» та підтримує позицію компанії у міжнародних судових і арбітражних процесах, зокрема, щодо захоплених РФ активів Нафтогазу в окупованому Криму.

«Ще одна новина на тему, як працюють санкції США. Перша «ластівка» від учасників консорціуму «Північного потоку-2»: німецька компанія з видобутку природного газу і сирої нафти Wintershall Dea, яка є однією із п’яти учасників проекту, заявила про завершення фінансування «Північного потоку-2» через санкції США. Компанія вклала у проект 730 млн євро, про що йдеться у її річному звіті. Подальші виплати не плануються», – написала Зеркаль.

Вона нагадала, що у липні 2020 року польський антимонопольний регулятор UOKiK офіційно оштрафував «Газпром» за ненадання інформації щодо будівництва «Північного потоку-2» на суму близько 57 млн доларів. Пізніше, у жовтні, UOKiK наклав загальний штраф на учасниць проекту в розмірі 100 млн доларів, а на «Газпром» – в розмірі 7,6 млрд доларів, зобов’язавши припинити контракти з фінансування «Північного потоку-2».

«А все чому? Бо у 2017 році, незважаючи на відсутність згоди на створення спільного підприємства, шість компаній-учасників консорціуму «Північний потік-1» уклали низку угод про фінансування «Північного потоку-2». Сьогодні ринок газу розвивається дуже активно. Інвестиції за останні роки в інші трубопроводи, термінали для імпорту LNG та інтерконектори в Європі вже забезпечили достатньо поставок для задоволення енергетичних потреб Європи. Економічної доцільності у «Північному потоці-2», як би не було шкода визнавати Кремлю, немає. Чекаємо рішення інших учасників консорціуму. Пора виходити», – додала Зеркаль.

В свою чергу, як повідомляє агентство Reuters, одна з найбільших у світі компаній з обслуговування нафтових родовищ Baker Hughes Co та міжнародна французька фінансова компанія AXA Group, а також 16 інших компаній нещодавно припинили участь у проекті «Північний потік-2» і тому не потраплять під американські санкції.

Перелік компаній міститься у документі, який адміністрація президента Джо Байдена надіслала Конгресу США минулого тижня. Йдеться про звіт щодо проєкту газопроводу, який Держдепартамент США надав Конгресу 19 лютого, як того вимагає закон «Про захист європейської енергетичної безпеки» (Protecting European Energy Security Act, PEESA).

Згідно з документом, у перелік з 18 компаній входять: AEGIS Managing Agency Ltd; Arch Insurance Ltd; Aspen Managing Agency Ltd; AXA Group; Baker Hughes; Beazley Furlonge Ltd; Bilfinger; Canopius Managing Agents Ltd; Chaucer Syndicates Ltd; Chubb Underwriting Agencies Ltd; DNV GL; Hiscox Syndicates Ltd; Markel Syndicate Management Ltd; MS Amlin Underwriting Ltd; Munich Re Syndicate Ltd; Tokio Marine Kiln Syndicates Ltd; Travelers Syndicate Management Ltd; Zurich Insurance Group.

Фото: Reuters

Як повідомлялось, 1 січня 2021 року Сенат Конгресу США проголосував за подолання вето президента Дональда Трампа на законопроект про оборонний бюджет країни на 2021 рік (NDAA – National Defense Authorization Act). Таким чином оборонний бюджет став законом без підпису президента. Документ, зокрема, передбачає розширення санкцій щодо російського газопроводу «Північний потік-2» (Nord Stream 2), а також щодо компаній і підрядників, які долучаються до будівництва, сертифікації та страхування газопроводу.

Нагадаємо:

  • 21 грудня 2019 року президент США Дональд Трамп підписав оборонний бюджет Сполучених Штатів на 2020 рік, яким також передбачається введення санкцій проти компаній, що беруть участь в спорудженні газопроводу «Північний потік – 2». Ключовий підрядник проекту – швейцарська компанія Аllseas заявила, що призупиняє укладання труб у Балтійському морі.
  • Обмежувальні заходи щодо проекту «Північний потік-2», які в сенаті Конгресу США включили до військового бюджету, торкаються різних компаній, що беруть участь у будівництві трубопроводу, зокрема, прокладають труби у Балтійському морі. Ці санкції націлені на судна, які прокладають трубопровід, а також на керівників компаній, пов’язаних з цими суднами. Цим особам може бути заблоковано в’їзд до США, а їхні транзакції, пов’язані з їх нерухомістю або інтересами – заблоковано.
  • Проект «Північний потік-2» передбачає будівництво двох ниток загальною потужністю 55 мільярдів кубометрів газу в рік від узбережжя Росії через Балтійське море до Німеччини, з’єднавши постачальників у РФ зі споживачами в Європ. Новий трубопровід планується побудувати поруч з «Північним потоком». Вартість проекту оцінюється майже в 10 млрд євро. Засновником та власником контрольного пакета акцій компанії-оператора проекту Nord Stream 2 AG є «Газпром» (MOEX: GAZP). В консорціум входять також французька Engie, австрійська OMV, британсько-нідерландська Royal Dutch Shell, німецькі Uniper і Wintershall.