Найближчим часом підприємство «Мотор Січ» буде повернуто у власність держави – Данілов

Новини

Рада національної безпеки і оборони (РНБО) на засіданні 11 березня ухвалила рішення про повернення найближчим часом у власність держави стратегічного українського підприємства з виробництва авіадвигунів ПАТ «Мотор Січ». Це буде зроблено в законний спосіб, інвестори, які вкладали в підприємство кошти, отримають відповідну компенсацію.

Про це заявив на брифінгу секретар РНБО Олексій Данілов за підсумками засідання Ради, повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на трансляцію Офісу президента.

«П’яте питання, яке ми розглядали на засіданні РНБО, – про стан виконання рішення РНБО від 1 березня 2018 року «Про невідкладні заходи щодо захисту інтересів держави у сфері авіабудування», введеного указом президента від 6 березня 2018 року №58/2018. Мова йде про підприємство «Мотор Січ» у Запоріжжі. На сьогодні прийняте відповідне рішення – згідно цього рішення підприємство «Мотор Січ» буде повернуто українському народу, буде повернуто у власність української держави в законний, конституційний спосіб найближчим часом», – сказав Данілов.

Він зазначив, що РНБО планує розглянути питання доцільності та необхідності повернення державі окремо по кожному підприємству оборонно-промислового комплексу, «які дивним чином опинилися в руках приватних»

«І якщо підприємство є для нас важливим, стратегічно важливим, у законний спосіб ми будемо це робити з рештою підприємств. Ті люди, які вкладали гроші, які інвестували в ці підприємства, обов’язково будуть отримувати відповідну компенсацію. Це робиться для національної безпеки нашої країни», – додав секретар РНБО.

ПАТ «Мотор Січ» – одне з провідних в світі підприємств з розробки, виробництва, ремонту та сервісного обслуговування авіаційних газотурбінних двигунів для літаків і вертольотів, а також промислових газотурбінних установок. Постачає продукцію більш ніж в 100 країн світу. Після приватизації 1990-х «Мотор Січ» контролював В’ячеслав Богуслаєв, який був головою правління, генеральним директором, а потім – почесним президентом компанії.

Нагадаємо:

  • У вересні 2017 року стало відомо, що СБУ підозрює колишнього «регіонала», нардепа В’ячеслава Богуслаєва (група «Воля народу») в незаконному продажі 56% акцій провідного українського виробника авіаційних двигунів ПАТ Мотор Січ китайським інвесторам, афільованим з компанією Beijing Skyrizon Aviation Industry Investment Co., Ltd. СБУ в липні 2017 року відкрила кримінальне провадження за статтями «диверсія» і «підготовка до злочину» КК України за фактом підготовки до скоєння дій, спрямованих на ослаблення держави через руйнування стратегічного підприємства ПАТ «Мотор Січ». В рамках цього розслідування судом було накладено арешт на 56% акцій ПАТ.
  • 4 серпня 2020 року група DCH українського олігарха Олександра Ярославського заявила, що спільно з китайськими інвесторами, що представляють Skyrizon Aircraft Holdings Limited, розвиватимуть авіапідприємство «Мотор Січ» і українське авіабудування.
  • 26 серпня 2020 року в ході телефонної бесіди Держсекретар США Майкл Помпео і президент України Володимир Зеленський обговорили питання стурбованості США інвестиціями Китаю в український промисловий сектор. Йшлося про спробу КНР придбати підприємство з виробництва авіадвигунів «Мотор Січ».
  • 4 вересня 2020 року китайська інвестори ПАТ Мотор Січ направили Мін’юсту України повідомлення про інвестиційному спір (Notice of Investment Dispute) з вимогою про відшкодування шкоди в розмірі $3,5 млрд. 20 листопада АМКУ відхилив уже третю заявку DCH Олександра Ярославського і його китайських партнерів Skyrizon про покупку контрольного пакету акцій ПАТ «Мотор Січ». 5 грудня китайські інвестори «Мотор Січі» направили українському уряду звернення в міжнародний арбітраж проти держави Україна.
  • 28 січня 2021 року Володимир Зеленський ввів у дію рішення РНБО від 28 січня про запровадження санкції проти китайських компаній, які претендують на купівлю «Мотор Січі». 29 січня президент підписав указ про введення в дію рішення РНБО від 29 січня, яким застосовуються санкції до двох громадян КНР та компанії, які представляють інтереси китайських інвесторів, що претендують на купівлю «Мотор Січі».