У ДБР перевіряють Тупицького на причетність до ще двох кримінальних злочинів – «Схеми»

Новини
Голова КСУ Олександр Тупицький Фото: ccu.gov.ua

Державне бюро розслідувань перевіряє суддю Конституційного суду Олександра Тупицького на причетність до ще двох кримінальних правопорушень – щодо можливого самовільного присвоєння владних повноважень та втручання в автоматизований розподіл судових справ.

Про це йдеться у відповіді ДБР журналістам програми «Схеми» (проєкт Радіо Свобода та «UA:Перший»).

У пресслужбі ДБР повідомили, що Тупицький «перевіряється у кримінальному провадженні з приводу вчинення кримінальних правопорушень» за статтями «самовільне присвоєння владних повноважень» та «несанкціоноване втручання в роботу автоматизованих систем».

Як стало відомо «Схемам», із заявою до правоохоронців звернувся представник президента у Конституційному суді Федір Веніславський.

«Писав заяву про перевірку порядку розподілу справ загалом, але я не стверджував, що я маю інформацію про несанкціоноване втручання в порядок розподілу справ. Просто говорив, що треба з’ясувати наскільки були дотримані вимоги законодавства під час розподілу справ, оскільки є певні сумніви. Через те, що резонансні справи попадають до одних і тих самих суддів, які є найближчим оточенням пана Тупицького», – пояснив Веніславський журналістам.

«Схеми» запитали у Олександра Тупицького, чи знає він про нові статті у справі.

«Я вперше це чую, це перше. Друге, розподіл справ – голова суду до цього ніякого відношення не має. Там є порядок, і вам вичерпну відповідь надасть керівник секретаріату. Ви дайте письмово, щоб він розписав, як це все робиться», – сказав Тупицький.

Про дві інші статті в межах цього ж провадження – «державна зрада» та «самовільне захоплення земельної ділянки» – вже було відомо раніше.

Як повідомлялось, журналісти програми «Схеми» з’ясували, що Тупицький, будучи суддею Конституційного суду України, тричі відвідував Крим у 2016 та 2017 роках, тобто після незаконної окупації півострова Росією. Водночас сам Тупицький стверджує, що не відвідував окупований Крим.

Нагадаємо:

  • Журналісти програми «Схеми» з’ясували, що голова КСУ Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки у селищі Кореїз АР Крим, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не відобразив інформацію про це у своїй декларації про майно та доходи. При цьому, під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня 2020 року проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її.
  • 30 жовтня 2020 року ДБР розпочало досудове розслідування за фактами самовільного зайняття земельної ділянки, вчиненого групою осіб, і державної зради голови КСУ Тупицького.
  • 29 грудня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення Олександра Тупицького від посади судді Конституційного Суду строком на два місяці. У КСУ заявили, що указ порушує Конституцію і закон про Конституційний суд, а тому є юридично нікчемним і має бути скасований.
  • У лютому 2021 року голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков склав два протоколи щодо Олександра Тупицького через незадекларовану земельну ділянку в окупованому Криму.
  • 27 березня 2021 року президент Володимир Зеленський скасував укази колишнього президента Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду України.