ВС визнав незаконним указ президента про скасування призначення Тупицького суддею КСУ, Зеленський оскаржить це рішення

Новини
Голова КСУ Олександр Тупицький Фото: ccu.gov.ua

Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду визнав незаконним і скасував указ президента Володимира Зеленського про скасування указу про призначення Олександра Тупицького суддею Конституційного суду України. В Офісі президента заявили, що Зеленський оскаржить це рішення у Великій палаті Верховного Суду.

Відповідне рішення Верховний суд ухвалив 14 липня, йдеться у повідомленні на його сторінці у Facebook.

«Касаційний адміністративний суд у складі Верховного Суду задовольнив позов Олександра Тупицького до президента України, визнав протиправним та скасував указ президента України від 27 березня 2021 року №124/2021 «Про деякі питання забезпечення національної безпеки України» в частині скасування указу президента України від 14 травня 2013 року №256 про призначення позивача суддею Конституційного Суду України», – йдеться у повідомленні.

Верховний Суд роз’яснив, що президент України під час вирішення питань утворення, формування органів державної влади та унормування їхньої діяльності зобов’язаний діяти лише в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

У Верховному Суді зазначають, що підстави та порядок звільнення з посади судді Конституційного Суду України визначено в ст.149-1 Конституції України та ст.20 закону України «Про Конституційний Суд України».

«Реалізація повноважень президента України стосовно формування складу Конституційного Суду України здійснюється виключно шляхом видання указів про призначення суддів Конституційного Суду України. Іншого способу реалізації президентом України конституційних повноважень, пов’язаних із формуванням Конституційного Суду України, зокрема шляхом скасування раніше виданих актів із кадрових питань (у конкретному випадку щодо призначення судді Конституційного Суду України на цю посаду), Основним Законом України не передбачено», – пояснили у Верховному Суді.

В свою чергу в Офісі президента заявили, що Зеленський буде оскаржувати рішення Верховного Суду стосовно Тупицького

«Це рішення суду ухвалено за позовом Тупицького Олександра Миколайовича, не є остаточним та буде оскаржене в законному порядку у Великій палаті Верховного Суду. Немає жодних сумнівів у тому, що Верховний Суд практично очолив спротив частини суддівського корпусу фундаментальній судовій реформі», – йдеться у повідомленні на сайті глави держави.

«Вважаємо це рішення, ухвалене в інтересах Тупицького О. М., підготовкою до спроби знищення судової реформи в Україні через важелі Конституційного Суду. Президент України використає всі конституційні механізми для того, щоб захистити процес реформ у нашій державі та забезпечити повне функціонування законів про Вищу раду правосуддя та Вищу кваліфікаційну комісію суддів», – додали в Офісі президента.

Як повідомлялось, журналісти програми «Схеми» з’ясували, що Тупицький, будучи суддею Конституційного суду України, тричі відвідував Крим у 2016 та 2017 роках, тобто після незаконної окупації півострова Росією. Водночас сам Тупицький стверджує, що не відвідував окупований Крим.

Нагадаємо:

  • Журналісти програми «Схеми» з’ясували, що голова КСУ Олександр Тупицький у 2018 році став власником земельної ділянки у селищі Кореїз АР Крим, оформивши договір купівлі-продажу за російським законодавством, але не відобразив інформацію про це у своїй декларації про майно та доходи. При цьому, під головуванням Тупицького судді КСУ 27 жовтня 2020 року проголосували за визнання неконституційною статті про кримінальну відповідальність за декларування недостовірної інформації і скасували її.
  • 30 жовтня 2020 року ДБР розпочало досудове розслідування за фактами самовільного зайняття земельної ділянки, вчиненого групою осіб, і державної зради голови КСУ Тупицького.
  • 29 грудня 2020 року президент Володимир Зеленський підписав указ про відсторонення Олександра Тупицького від посади судді Конституційного Суду строком на два місяці. У КСУ заявили, що указ порушує Конституцію і закон про Конституційний суд, а тому є юридично нікчемним і має бути скасований.
  • У лютому 2021 року голова Національного агентства з питань запобігання корупції Олександр Новіков склав два протоколи щодо Олександра Тупицького через незадекларовану земельну ділянку в окупованому Криму.
  • 27 березня 2021 року президент Володимир Зеленський скасував укази колишнього президента Віктора Януковича від 2013 року про призначення Олександра Тупицького та Олександра Касмініна суддями Конституційного Суду України.