Кількість штрафів за виїзд з ОРДЛО через РФ зменшилася в кілька разів

Новини
пункт пропуска
КПВВ «Оленівка» у так званій «ДНР» Фото: dan-news.info

За час дії закону про скасування штрафів для жителів непідконтрольного Донбасу за виїзд через РФ число складань протоколів знизилося більш ніж в три рази.

Про це повідомила координатор адвокаційного напрямку благодійного фонду «Схід-SOS» Олександра Дворецька в ефірі телеканалу «Дом».

«Я зараз не можу точно сказати статистику, але після прийняття закону ми робили запит про зміну. Кількість складань протоколів знизилося більш ніж в три рази. Спочатку року було близько 500 таких протоколів. Штраф становить 1700 гривень», – розповіла Дворецька.

Правозахисниця зазначила, що штрафи не виписують, якщо є гуманітарні підстави: отримання освітніх або медичних послуг, відвідування хворих родичів, похорони і так далі. 

Однак, зазначила вона, виникає проблема з документальним підтвердженням.

«Оскільки Україна не визнає документи, видані на тимчасово окупованих територіях цими незаконними адміністраціями, виникає питання: якими ж документами можна підтвердити наявність гуманітарних підстав? З нашого боку ми можемо сказати, що Державна прикордонна служба досить лояльно ставиться і намагається індивідуально підходити до кожного такого випадку», – пояснила Дворецька.

Вона акцентувала: якщо все ж протокол був складений, рекомендується звертатися до суду і відразу штраф не оплачувати.

«На момент, поки ви звертаєтеся до суду, ви можете не оплачувати цей штраф до винесення рішення суду. Як показує практика «Схід SOS», суд стає на сторону людей, які проживають на тимчасово непідконтрольних територіях, входить в це положення і може встановити факт, що такий перетин є гуманітарним», – розповіла представниця «Схід-SOS».

Президент України підписав закон, яким скасовуються штрафи для жителів окупованих територій. Раніше Верховна Рада тимчасово на період дії карантину звільнила від сплати адмінштрафів за порушення порядку в’їзду-виїзду через держкордон українських громадян з тимчасово окупованих територій Донбасу, які через закриті окупантами КПВВ на лінії розмежування змушені в’їжджати на підконтрольну територію України з ОРДЛО через Росію.

Нагадаємо:

  • 16 грудня 2020 року віце-прем’єр – міністр з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України Олексій Резніков повідомив, що у Кабміні опрацьовують питання скасування штрафів за незаконний перетин держкордону для жителів окупованого Донбасу, які через блокування окупантами КПВВ на лінії розмежування змушені приїжджати на підконтрольну територію України через Росію.
  • Правозахисник пояснив, яка адміністративна відповідальність передбачена українським законодавством за виїзд з окупованого Донбасу на підконтрольну Україні територію через Росію, а також які нюанси є при застосуванні адмінштрафів співробітниками Держприкордонслужби.