Правозахисники пояснили, які права переселенцю дає довідка ВПО під час працевлаштування та у статусі безробітного

Правозахисники пояснили, чому переселенцям необхідно реєструватись в органах соціального захисту населення та отримувати довідку внутрішньо переміщеної особи (ВПО), чи стане вона в нагоді під час працевлаштування, і якими особливими правами та трудовими гарантіями дозволить скористатися за законом.

Фото: RFE/RL

Про це повідомляє чат-бот «Юридичний порадник для ВПО», розроблений фахівцями Благодійного фонду «Право на захист».

Правозахисники нагадали, що положення про особливі гарантії зайнятості та трудові права ВПО зафіксовані як в законі «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб», так і в Кодексі законів про працю України (КЗпП України).

Так, ст. 7 Закону України «Про забезпечення прав і свобод внутрішньо переміщених осіб» визначено, що ВПО мають право на:

Спрощений порядок надання статусу безробітного. За відсутності запису про звільнення ВПО для взяття на облік у центрі зайнятості та отримання допомоги по безробіттю може надати заяву про припинення трудових відносин з нотаріально посвідченим підписом на неї та квитанцію про направлення її роботодавцю або довідку поштового відділення про припинення поштового сполучення з місцеперебуванням роботодавця.

Виплату допомоги по безробіттю без надання документів про страховий стаж та заробіток, що був за останнім місцем роботи. За відсутності таких документів центр зайнятості немає права відмовляти у призначенні допомоги, однак її розмір буде мінімальним (на час карантину – 1000 грн щомісячно), а тривалість виплати коштів обмежена 180 днями. Разом з тим у разі надходження документів про стаж та розмір заробітку допомога перераховується.

Спрощену процедуру реєстрації фізичною особою-підприємцем (ФОП) та припинення самозайнятості. Так, реєстрація ВПО фізичною особою-підприємцем та припинення самозайнятості здійснюється за її заявою за місцем проживання на підставі довідки про взяття на облік ВПО.

Разом з тим, вказують правозахисники, ст.26 КЗпП України визначено, що ВПО звільняються від проходження випробувального терміну під час приймання на роботу незалежно від посади, яку вони планують зайняти.

Крім того, для ВПО, які перебувають на обліку як безробітні, передбачена компенсація фактичних транспортних витрат на переїзд до іншої адміністративно-територіальної одиниці для працевлаштування, а також витрат для проходження, за направленням центру зайнятості, попереднього медичного та наркологічного огляду, якщо це необхідно для працевлаштування.

У свою чергу, роботодавці можуть розраховувати на компенсацію витрат на виплату зарплати, податків та єдиного соціального внеску (ЄСВ), підвищення кваліфікації чи перекваліфікації працівника – у разі працевлаштування по строковому трудовому договору зареєстрованого безробітного з-поміж ВПО за направленням центру зайнятості.

Як повідомлялось, правозахисники пояснили, що має робити переселенець, щоб отримати довідку ВПО у разі, якщо в його паспорті громадянина України немає відмітки про реєстрацію місця проживання («прописки») в населеному пункті на непідконтрольній території, з якого відбулося переміщення.

Нагадаємо:

  • Кабмін України ввів електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (ВПО). Переселенці, які отримали в установленому порядку довідку ВПО, матимуть відображення в електронному вигляді всієї інформації, яка є в цій довідці. Для цього потрібно лише встановити мобільний додаток «Дія» та пройти електронну аутентифікацію.
  • З 5 жовтня 2020 року в мобільному додатку «Дія» повноцінно запрацювала електронна довідка ВПО, якою можна користуватись нарівні з паперовою або замість неї.
  • Правозахисники розповіли про правила отримання переселенцями щомісячної адресної допомоги.
  • До кінця 2021 року в Україні буде запущено низку нових електронних сервісів для жителів тимчасово окупованих територій і переселенців. Зокрема, можна буде оформити електронну довідку внутрішньо переміщеного особи (ВПО), оформити отримання адресної допомоги і пройти віддалену ідентифікацію.
  • Юрист пояснив, що довідка ВПО потрібна переселенцям, щоб вони могли в повній мірі скористатися своїми можливостями на отримання соцвиплат, безоплатної правової допомоги, переоформлення та отримання пенсії. Він також розповів, як її оформити.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine