Правозахисники пояснили, як онлайн отримати довідку ВПО

Переселенці можуть стати на облік двома шляхами: через звернення до органу соціального захисту або онлайн через «Дію».

Про це йдеться у роз’ясненні від Юридичного порадника для ВПО.

15 грудня набрала чинності Постанова Кабміну від 09.12.2021 № 1286, якою запроваджено зміни до Порядку оформлення і видачі довідки про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи. Основні оновлення полягають у запровадженні одразу двох варіантів повідомлення ВПО про зміну фактичного місця проживання/перебування та взяття на облік:

— шляхом безпосереднього звернення ВПО за видачею довідки до уповноваженого органу за місцем фактичного проживання/перебування;

— шляхом повідомлення про зміни онлайн через Портал Дія.

З 15 грудня подавати при цьому нову заяву та додаткові документи уже не потрібно: орган соціального захисту населення відтепер здійснюватиме перевірку даних самостійно.

У випадку подання інформації про нову адресу проживання онлайн ВПО має направити через портал «Дія» електронне повідомлення, підписане за допомогою електронного підпису. Паралельно також знадобиться оновити інші дані, якщо вони зазнали змін.

Якщо ж до складу сім’ї заявника входять малолітні, неповнолітні діти, недієздатні особи або особи, дієздатність яких обмежена, що є ВПО і змінили фактичне місце проживання/ перебування, у повідомленні потрібно буде зазначити також їх прізвища, імена, по батькові (за наявності) і дати народження.

Оновлення до Єдиної інформаційної бази даних про внутрішньо переміщених осіб має бути внесено протягом одного робочого дня після його надходження. Про результат розгляду повідомлення ВПО повідомлять засобами «Дія» в автоматичному режимі.

Після оновлення інформації отримати довідку про взяття на облік ВПО з новими даними можна буде:

— у паперовому вигляді — шляхом звернення до органу соціального захисту населення за фактичним місцем проживання або через центр надання адміністративних послуг;

— в електронному вигляді — через застосунок Дія.

Наразі можливість повідомлення про зміну місця проживання ВПО через «Дія» поки не доступна. Однак ВПО, які мають на руках довідки про взяття на облік ВПО у паперовому вигляді, можуть уже зараз за своїм бажанням згенерувати електронну версію такого документу через застосунок «Дія».

Нагадаємо:

  • Кабмін України ввів електронну довідку про взяття на облік внутрішньо переміщеного особи (ВПО). Переселенці, які отримали в установленому порядку довідку ВПО, матимуть відображення в електронному вигляді всієї інформації, яка є в цій довідці. Для цього потрібно лише встановити мобільний додаток «Дія» та пройти електронну аутентифікацію.
  • З 5 жовтня 2020 року в мобільному додатку «Дія» повноцінно запрацювала електронна довідка ВПО, якою можна користуватись нарівні з паперовою або замість неї.
  • Правозахисники розповіли про правила отримання переселенцями щомісячної адресної допомоги.
  • До кінця 2021 року в Україні буде запущено низку нових електронних сервісів для жителів тимчасово окупованих територій і переселенців. Зокрема, можна буде оформити електронну довідку внутрішньо переміщеного особи (ВПО), оформити отримання адресної допомоги і пройти віддалену ідентифікацію.
  • Юрист пояснив, що довідка ВПО потрібна переселенцям, щоб вони могли в повній мірі скористатися своїми можливостями на отримання соцвиплат, безоплатної правової допомоги, переоформлення та отримання пенсії. Він також розповів, як її оформити.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine