Суд у справі MH17: прокуратура вимагає довічного терміну для чотирьох обвинувачених

Новини
Місце падіння малазійського Boeing-777 рейсу MH17 Фото: Reuters

Прокуратура Нідерландів у суді Гааги зажадала довічного терміну для громадян РФ Ігоря Гіркіна, Сергія Дубинського, Олега Пулатова та громадянина України Леоніда Харченка, які обвинувачуються у крушенні літака Boeing-777 авіакомпанії Malaysia Airlines у небі над Донбасом у 4 липні 2009 року. Також прокуратура зажадала від суду видати міжнародний ордер на арешт підсудних.

Про це йдеться у обвинувальному висновку, читання якого було завершено 22 грудня на судовому засіданні, передає DW.

«Ми вимагаємо для обвинувачених Гіркіна, Дубинського, Пулатова, Харченка за їхні спільні дії, що призвели до катастрофи літака та загибелі 298 осіб, довічного покарання», – йдеться у документі.

Суд проходить над трьома громадянами Росії – колишнім «міністром оборони» самопроголошеної «ДНР» Ігорем Гіркіним («Стрілков»), генерал-майором Сергієм Дубинським («Похмурий»), полковником Олегом Пулатовим («Гюрза»), а також громадянином України Леонідом Харченком («Крот»).

Підсудних сторона звинувачення вважає винними в організації доставки ЗРК «Бук» з Росії до району України, який контролювали сепаратисти із самопроголошеної «ДНР», та координації дій, що призвели до пострілу цивільного лайнера. Обвинувачення виходить із того, що метою стріляючих не був цивільний лайнер, але впевнене, що це не змінює суті звинувачень із погляду кримінального кодексу Нідерландів.

Прокуратура завершила читання обвинувального висновку, представивши протягом останніх трьох слухань доказову базу провини підсудних, описавши передбачуваний хід злочину, закликавши суд призначити компенсації родичам жертв аварії, а також виклавши аргументи на користь довічного ув’язнення для обвинувачених.

Прокуратура виключила можливість пом’якшуючих обставин для обвинувачених, оскільки з юридичного погляду вважає їх цивільними особами, які не мали права збивати літаки. Також немає підстав вважати, що обвинувачені мали намір уникнути жертв серед цивільного населення, наголосила сторона обвинувачення. Не дають підстав для пом’якшення покарання особисті обставини та позиція обвинувачених, «навпаки, вони приносять додаткові страждання родичам жертв», наголосила сторона обвинувачення.

З огляду на заочний характер процесу прокуратура зажадала від суду видати міжнародний ордер на арешт підсудних. «Вони думають, що сьогодні недоступні (для правосуддя – ред.), але ніхто не знає, що може статися завтра. Ми зробимо все можливе для виконання покарання», – заявила прокурор, який виступає від сторони звинувачення, на процесі.

Четверо обвинувачених – не єдині, хто причетний до краху цивільного лайнера та загибелі 298 людей, які перебували на борту, наголосила сторона обвинувачення. «Люди в Росії, які дали дозвіл на доставку озброєнь та екіпажу ЗРК «Бук», керівництво РФ, – вони також несуть відповідальність (за аварію MH17 – ред.)», – йдеться у обвинуваченні.

Суд у справі про катастрофу MH17 проходить у Нідерландах, оскільки більшість жертв були громадянами цієї країни. Міжнародний судовий процес у рамках ООН було заблоковано Росією, яка заперечує свою причетність до трагедії.

Як повідомлялось, 9 березня у Гаазі (Нідерланди) почалися відкриті судові слухання у справі про збиття літака Малазійських авіаліній рейсу MH17 в небі над Донбасом 17 липня 2014 року, розслідування якої веде міжнародна слідча група (JIT).

8 червня 2021 року у суді вперше були озвучені покази свідків того, що слідство вважає пуском ракети зенітно-ракетного комплексу «Бук» у бік лайнера.

Спільна слідча група (JIT), яка розслідує катастрофу рейсу MH17, звернулася до російських військових з міста Курськ з проханням поділитися інформацією про розрахунок зенітно-ракетного комплексу «Бук», який збив літак.

Нагадаємо: 

  • 7 липня 2014 року в Донецькій області поруч із селищем Шахтарськ в зоні бойових дій було збито Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній», що слідував рейсом MH17 «Амстердам-Куала-Лумпур». Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
  • В травні 2018 року експерти спільної слідчої групи оголосили, що дійшли до висновку про те, що пасажирський лайнер рейсу МН17 збила ракета, випущена зенітно-ракетним комплексом Бук 53-й бригади ППО російської армії , який був доставлений на захоплену територію України з Курська.
  • У міжнародної Спільної слідчої групи (JIT) є очевидець запуску ракети, яка збила малайзійський Boeing-777 рейсу MH17 в небі над Донбасом 17 липня 2014 року, заявив керівник слідчої групи Фред Вестербеке.