Рейс МН17 ракетою 1986 року випуску збив «Бук» з Курська – міжнародні слідчі

Пасажирський лайнер рейсу МН17 Малазійських авіаліній в липні 2014 року над Донбасом збила ракета, випущена зенітно-ракетним комплексом Бук 53-й бригади ППО російської армії, який був доставлений на захоплену територію України з Курська.

До такого висновку прийшли експерти спільної слідчої групи, про що було оголошено сьогодні на прес-конференції в Нідердландах, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на The Telegraph.

Саме ця пускова установка ЗРК Бук максимально збігається за ознаками (бортові номери, а також відмітка центра ваги, яку наносять при перевезенні вантажів – вона змінюється від маршу до маршу) з тієї, з якою був збитий літак, повідомив глава кримінального департаменту поліції Нідерландів Вільберто Полліс.

Експерти ретельно вивчили всі доступні знімки ЗРК від 17 і 18 липня 2014 роки (назвавши їх кількість «колосальним»), встановивши, що комплекс мав «багато унікальних ознак». «Поєднання цих ознак настільки унікально, що їх можна розглядати як «відбиток пальців», – підкреслили в JIT.

Також була проведена масштабна верифікація показань свідків.

«Єдиний Бук, на якому були виявлено таке ж поєднання відмінних ознак – це самохідний ЗРК, який був багаторазово відбитий на фото і відео під час проходження в складі колони 53-й бригади 23-25 ​​червня 2014 року. Слідство прийшло до висновку, що Бук належить 53-й бригаді ППО ЗС РФ з місцем дислокації в російському місті Курськ», – підкреслив доповідач.

Слідство вважає, що ЗРК перевезли під Первомайськ, звідки був зроблений фатальний постріл, і після цього оперативно повернули на територію Росії.

Начальник федеральної поліції Австралії Дженніфер Херст додала, що Боїнг збила ракета серії 9М38 – її уламки з двигуном снаряда знайшли в Донбасі восени 2016 року, і там було видно номери, за якими з’ясували код виробника: це Долгопрудненського НПП в Московській області, а сама ракета була проведена в 1986 році.

Слідчі підкреслили: «JIT більше не бажає звертатися виключно до РФ за допомогою в зборі інформації», і просить громадськість допомогти в розслідуванні.

17 липня 2014 року в Донецькій області поруч із селищем Шахтарськ в зоні бойових дій було збито Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній», що слідував рейсом MH17 «Амстерлам-Куала-Лумпур». Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.

28 вересня 2016 року об’єднана слідча група (JIT) з розслідування катастрофи рейса MH17, збитого над Донбасом у 2014 році, заявила, що ракета комплексу ЗРК Бук, що потрапила в літак, була привезена з Росії і випущена з території, підконтрольної терористам. Бук зробив постріл ракетою російського виробництва, після чого повернувся на територію РФ, говориться у висновках слідства.

5 червня 2017 року уряд Нідерландів оголосив рішення про те, що кримінальне провадження у справі збиття літака малайзійських авіаліній рейсу MH17 буде проводитися в рамках національної юрисдикції Нідерландів. Цей механізм притягнення винних до відповідальності був відпрацьований державами-учасниками Спільної групи з розслідування – Австралією, Малайзією, Бельгією, Нідерландами і Україною.

17 червня 2017 року Bellingcat до третьої річниці трагедії опублікувала звіт про катастрофу рейсу МН17, в якому міститься висновок, що літак Малазійських авіаліній був збитий 17 липня 2014 року в небі над Донбасом з російського зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «БУК».

Журналістам вдалося отримати нові докази причетності до катастрофи МH17 російського військового Сергія Дубинського («Хмурий») до катастрофи «Боїнгу» рейсу МH17 Малазийскьих авіаліній.

 
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine