Суд у справі МН17. Вперше озвучені покази свідків пуску ракети ЗРК «Бук»

Новини

На суді в Нідерландах у справі про МН17, збитого в небі над Донбасом у 2014 році, вперше озвучені покази свідків того, що слідство вважає пуском ракети зенітно-ракетного комплексу «Бук» у бік лайнера.

Свідків допитували як представники Міжнародної слідчої групи (JIT), так і слідчий суддя. Загалом 20 свідків заявили, що бачили у небі слід від пуску якоїсь ракети. 12 з них також чули гуркіт чи вибух, що передували появі у небі цього сліду. Із цих 12 вісім безпосередньо бачили або чули політ ракети в небі, пише ВВС.

Відповідаючи на запитання про можливе місце пуску ракети, більшість опитаних свідків вказали напрям лівіше від населеного пункту Сніжне (у липні 2014 року, як і зараз, цей населений пункт перебуває під контролем сил самопроголошеної «Донецької народної республіки»).

Дехто з очевидців вказував більш точну локацію – місце неподалік від Савур-Могили або ж село Первомайське.

Ці заяви збігаються із розрахунками бельгійських експертів і висновком слідства про те, що Boeing збили ракетою, що випустили з поля поблизу села Первомайське в районі Сніжного.

При цьому 11 свідків, які чули запуск ракети, заявили, що того ж дня самі бачили ЗРК «Бук» або чули про те, що він перебуває у цій місцевості. Троє свідків твердять, що були безпосередньо у місці запуску ракети.

Особливу увагу в суді приділили показам свідка Х48.

Він повідомив, що 17 липня 2014 року, незадовго до падіння Boeing (близько 16:20 за місцевим часом), він перебував на блокпосту у села Первомайське.

Він бачив, як повз нього проїздить військова машина із зеленими ракетами, яка потім поїхала у бік поля та сховалася за деревами.

Згодом свідок почув гуркіт, потім свист і побачив, як в небі з’явився білий слід, що йшов у бік міста Торез (судячи із даних радарів та «чорних скриньок», саме в тому напрямку на той момент був МН17).

За мить в небі стався вибух, а потім свідок побачив, як із хмар на землю падають уламки літака.

Невдовзі після цього свідок Х48 побачив, як військова машина рухається у зворотному напрямку, при цьому одна з ракет на верхній частині машини була відсутня. А частина поля, з якого приїхала установка, горить.

У суді представили технічні характеристики ЗРК «Бук» і дані про те, що після пуску ракети на місці стоянки комплексу утворюється хмара газів, а також може виникнути пожежа (якщо, наприклад, цьому сприяє наявність сухої трави).

Ракета «Бука» залишає у повітрі інверсійний слід, який можна бачити ще кілька хвилин. Момент запуску ракети супроводжується звуком гучного удару, оскільки ракета долає звуковий бар’єр. Цей звук, згідно із документацією та проведеними дослідами, можна чути на відстані приблизно п’яти кілометрів впродовж 20 секунд.

Щоб оцінити надійність показів цього свідка, слідчий суддя вивчив дані його телефонного білінгу.

З’ясувалося, що 17 липня він дійсно перебував у тому районі, про який каже.

У березні 2020 року Окружний суд Гааги розпочав розгляд справи про катастрофу літака рейсу МН17.

Як повідомлялось, ЄСПЛ приєднав до справи «Україна проти Росії» щодо російської агресії на Донбасі ще дві справи, одна з яких стосується збитого малайзійського авіалайнера рейсу МН17 в небі над Донбасом. Це може посилити позицію України, але затягне розгляд справи в цілому. У липні 2020 року Нідерланди подали до ЄСПЧ позов проти РФ через збиття літака Малазійських авіаліній рейсу МН17 в небі над Донбасом у 2014 році, в якому йдеться про порушення Росією трьох статей Європейської конвенції з прав людини.

Нагадаємо: 

  • 7 липня 2014 року в Донецькій області поруч із селищем Шахтарськ в зоні бойових дій було збито Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній», що слідував рейсом MH17 «Амстердам-Куала-Лумпур». Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
  • В травні 2018 року експерти спільної слідчої групи оголосили, що дійшли до висновку про те, що пасажирський лайнер рейсу МН17 збила ракета, випущена зенітно-ракетним комплексом Бук 53-й бригади ППО російської армії , який був доставлений на захоплену територію України з Курська.
  • 9 березня 2020 року у Гаазі (Нідерланди) почалися відкриті судові слухання у справі про збиття літака Малазійських авіаліній рейсу MH17 в небі над Донбасом 17 липня 2014 року, розслідування якої веде міжнародна слідча група (JIT).