Пенсії в Україні: кому і скільки разів підвищуватимуть у 2022 році

У 2022 році пенсії в Україні піднімуть кілька разів кільком категоріям пенсіонерів.

З 1 січня – ліквідаторам аварії на Чорнобильській АЕС. Мінімальні пенсійні виплати для осіб, які отримали інвалідність через участь у ліквідації аварії на ЧАЕС, будуть прив’язані до групи інвалідності.

  • перша група – 14,6 тис. грн;
  • друга група – 9,5 тис. грн.;
  • третя група – 7 тис. грн.

З 1 січня на 9% від розміру пенсії зростуть виплати жінок віком від 60 років.

З початку 2022 року мінімальна пенсійна виплата кожному з непрацездатних батьків, дружині (чоловіку) захисників (захисниць), які загинули в зоні АТО/ООС, становитиме не менше 7 800 грн.

Ще одне підвищення з січня чекає на 65-річних пенсіонерів у зв’язку зі збільшенням мінімальної зарплати.

У березні буде проведено індексацію пенсій, яка стосуватиметься майже 10 млн літніх українців. Цього ж місяця зросте доплата для пенсіонерів віком від 75 років.

Для 75-річних пенсіонерів сума становитиме 400 грн, для 80-річних – 500 грн.

У жовтні буде встановлено нову мінімальну пенсійну гарантію.

Українці старші 70 років, стаж яких 35 років для чоловіків або 30 років для жінок, отримуватимуть не менше 3 тисяч грн. За меншого стажу виплати будуть прив’язані до нього: за наявності стажу у чоловіків 25 років, а у жінок 20 років вони становитимуть щонайменше 2500 грн.

З жовтня пенсіонери віком 70-75 років почнуть щомісяця отримувати по 300 гривень доплати.

Правозахисники пропонують допомогу переселенцям та жителям ОРДЛО, якщо у них виникли проблеми при доведенні свого стажу у Пенсійному фонді України, який відмовляється прийняти заяву про призначення пенсії за віком через довідки, видані в так званих «Л/ДНР». Такі відмови ПФУ можна успішно оскаржити в суді.

Правозахисники нагадали, що Верховний Суд України постановою у справі №235/23567/17 став на захист людей, поставив крапку у цьому та нагадав, що основи й механізми призначення, перерахунку й виплати пенсій із коштів Пенсійного фонду регулюються Законами України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та «Про пенсійне забезпечення».

Зокрема, у статті 56 Закону «Про пенсійне забезпечення» вказано, що трудова книжка є основним документом, що підтверджує стаж роботи, а у разі відсутності трудової книжки трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

При цьому Верховний Суд зазначив, що у цій категорії справ мають застосовуватися винятки Міжнародного суду ООН і видані окупаційною владою документи повинні визнаватися, якщо їх невизнання тягне за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян.

Правозахисники вказали, що практика Європейського суду з прав людини підтверджує такий принцип, наголошуючи що дії окупаційної влади не можуть просто ігноруватися третіми країнами чи міжнародними організаціями, особливо судами, якщо вони позбавляють людей на окупованих територіях їхніх прав (справи «Лоізіду проти Туреччини», «Кіпр проти Туреччини»).

Нагадаємо:

  • Юристи благодійного фонду «Право на захист» розповіли, як внутрішньо переміщеним особам (ВПО) підтвердити стаж для отримання пенсії в разі втрати трудової книжки.
  • Уповноважена Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова повідомила, що через відсутність доступу до архівів на тимчасово непідконтрольній українській владі території жителі ОРДЛО і переселенці при оформленні пенсії часто не можуть підтвердити стаж. За 7 років конфлікту за отриманням пенсії до органів Пенсійного фонду України звернулися 612 тисяч переселенців. Сьогодні на обліку в ПФУ знаходиться 282 тисяч пенсіонерів, які проживають в ОРДЛО.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine