Правозахисники закликали Кабмін скасувати перепустки на перетин громадянами КПВВ на Донбасі

Правозахисники направили у Кабмін України звернення з проханням скасувати обов'язковий дозвіл, який мають отримувати громадяни на перетин лінії розмежування на Донбасі. Вони вказують, що спеціальні перепустки були запроваджені у 2015 році, коли КПВВ не були оснащені відповідними системами контролю. Зараз такі системи встановлені, тому отримання дозволів на перетин лінії розмежування вже неактуальне та лише створює проблеми для тисяч громадян, які не можуть отримати перепустку вчасно.

КПВВ

КПВВ «Станиця Луганська» Фото: dpsu.gov.ua

Про це повідомляє Благодійний фонд «Право на захист», який ініціював звернення до уряду про необхідність внесення змін до Постанови КМУ №815 від 17 липня 2019 року, якими мае бути скасований обов’язковий дозвіл на перетин лінії розмежування.

«І поки питання на розгляді, проблема обов’язкового отримання дозволу для перетину лінії розмежування через діючі КПВВ для в’їзду на тимчасово окуповані території та виїзду з них лишається напрочуд гострою для тисяч людей, які не можуть отримали дозвіл вчасно та реалізувати гарантовані Конституцією України права та свободи», – зазначають правозахисники.

За словами Тетяни Лузан, правової аналітикині БФ «Право на захист», уперше вимога до фізичної особи отримати розглядуваний дозвіл була запроваджена ще в 2015 році у зв’язку з необхідністю забезпечити національну та громадську безпеку:

«На той час КПВВ не були оснащені системами контролю фізичних осіб, які прагнули перетнути лінію розмежування з тимчасово окупованим територіями. На сьогоднішній день таке обґрунтування доцільності вищевказаного дозволу є неактуальним, адже відповідні системи контролю – зокрема бази «Гарт 1/п» та «Ризик», – які забезпечують необхідний рівень безпеки, з’явилися на КПВВ», – сказала Лузан.

Крім того, вказала аналітикиня, наявність дозволу не вимагається для перетину державного кордону чи адміністративного кордону з тимчасово окупованою територією Автономної Республіки Крим (крім іноземців та осіб без громадянства). Таким чином, Кабмін України має різний підхід до свободи пересування та її обмеження на тимчасово окупованих територіях України в Автономній Республіці Крим та в Донецькій і Луганській областях. Тобто запроваджує для останніх більш жорсткі умови перетину лінії розмежування, ніж державного кордону.

«Таким чином, покладення обов’язку на фізичну особу отримати вищевказаний дозвіл є не тільки надмірно обмежувальним, практично недоцільним та невиправданим, але й не відповідає положенням Конституції України, Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод і Міжнародного пакту про громадянські і політичні права», – наголошують правозахисники.

Як повідомлялось, правозахисники нагадали, що громадянам, які планують перетинати лінію розмежування на Донбасі, треба обов’язково перевірити наявність чинної електронної перепустки. При цьому важливо знати, що перепустка для перетину КПВВ має термін закінчення, а безстроковими є тільки ті, які були оформлені після 28 березня 2019 року.

Оформити перепустку можна на електронному порталі державних послуг iGov або на сайті Служби безпеки України. Треба заповнити спеціальну форму, авторизуватись, заповнити всі необхідні поля. На сайті СБУ можна відстежувати процес розгляду заявки. Такий процес повинен займати не більше 10-15 днів. В подальшому на електронну пошту прийде підтвердження про те, що вам дозволяють виїзд на непідконтрольну територію, або відмова із зазначенням її причини. Після того, як громадянин отримає підтвердження, потрібно визначитися з маршрутом руху. Також потрібно пам’ятати, що уповноважені особи на КПВВ перевірятимуть документи і мету поїздки.

Через КПВВ на Донбасі не пропускатимуть людей, чия електронна перепустка перебуває в обробці.

Нагадаємо:

  • Правозахисники нагадали правила оформлення дозволів на в’їзд до тимчасово окупованих територій Донбасу через КПВВ на лінії розмежування, які з 28 березня 2019 року видаються без обмеження терміну дії.
  • Правозахисник звернув увагу громадян, що у дозволу на перетин КПВВ на лінії розмежування на Донбасі, який видає СБУ, є визначений термін дії, хоча пропуск і називають «безстроковим».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine