Єноти, кози і ондатри. Скандальний власник сафарі-парку «Тайган» Олег Зубков вивіз до Криму тварин із зоокуточка у Каховці

Новини
Власник кримського сафарі-парка «Тайган» Олег Зубков забирає тварин із зоокуточка у Каховці, Фото: скріншот відео Youtube

17 грудня російські загарбники викрали тварин із зоокуточка, розташованому на станції юних натуралістів (СЮН) у Каховці, що на лівобережжі Херсонщини. Наступного дня на Youtube-каналі скандального власника кримського сафарі-парку «Тайган» Олега Зубкова з’явилось відео, на якому видно, що саме він особисто займався вивезенням тварин. Незадовго до цього російські військові пороздавали невідомим особам частину тварин зоокуточка, а грабувати його окупантам допомогла працівниця СЮН, яка пішла на співпрацю з ними.

Центру журналістських розслідувань стало відомо про це з власних джерел.

Пограбування тварин з каховського зоокуточка сам директор кримського парку львів «Тайган» Олег Зубков назвав «місією з рятування зоокуточка». Він послався на «розпорядження» гауляйтера Херсонської області, колаборанта Володимира Сальдо про «евакуацію» цих тварин до окупованого Криму.

На розміщеному на своєму Youtube-каналі відео Олег Зубков і керівниця його пресслужби Тетяна Алексагіна розповіли, що з каховського зоокуточка вони вивозять єнота, двох камерунських кіз, трьох ондатр, двох носух, нутрій.

Камерунські кози в зоокуточку у Каховці, Фото: скріншот відео Youtube

«А іншу дрібноту – черепах і морських свинок – ми заберемо у «начальниці» зоокуточка. Цих тварин вона забрала до себе додому», – розповів на відео Олег Зубков.

Наші джерела в Каховці розповіли Центру журналістських розслідувань, що російські окупанти захопили станцію юних натуралістів ще навесні 2022 року.

«Тоді ж вони призначили свою «директорку» СЮН, завгоспа станції Склєєнкову Олену Анатоліївну, 12 жовтня 1967 року народження. Вона єдина з усього колективу пішла на співпрацю з загарбниками. Склєєнкова набрала свій «штат» СЮН, однак її призначенці отримували від росіян гроші і на роботу не виходили. Згодом за вказівкою тодішньої «начальниці управління освіти і культури», колаборантки Ірини Махньової і гауляйтера Каховки Павла Філіпчука до станції юних натуралістів перестали допускати їхніх законних працівників. Відтоді доступ до СЮН і міні-зоопарку мали лише представники окупаційної «влади». Але законне керівництво станції встигло заготувати достатньо кормів для годування тварин, яких мало вистачити до кінця року», – розповіли мешканці Каховки.

Олена Склєєнкова, колаборантка, Фото: соцмереж

За їхніми словами, місцеві волонтери періодично все ж таки приходили підгодовувати тварин. Однак усе змінилось восени, коли російські військові припинили допускати до станції будь-яких цивільних осіб. Частину тварин комусь пороздавали або ж просто випустили з кліток, а червоновухих черепах випустили в Дніпро. Як стверджують джерела ЦЖР, по суті, цих тварин вбили – бо вони не здатні жити на волі.

Зоокуточок при Каховській станції юних натуралістів відкрився наприкінці 2019 року. Гроші на придбання тварин і створення зоопарку виділяли спонсори, а також з бюджету Каховської територіальної громади: цей проєкт став одним із переможців місцевого бюджету участі в 2018 році.

Як повідомляв ЦЖР, раніше власник кримського сафарі-парку «Тайган» Олег Зубков викрав єнота, ламу та віслюка з розташованого в Херсоні зоокуточка. 5 листопада він заявив, що тварин нібито вирішили «евакуювати» до Криму згідно з «розпорядженням» гауляйтера Херсонщини Володимира Сальдо. Викраденого в Херсоні єнота російські загарбники згодом почали активно використовувати з пропагандистською метою, намагаючись виставити себе «визволителями» і «захисниками тварин».

Нагадаємо: 28 липня «Білогорський районний суд» окупованого Криму засудив бізнесмена, директора парку левів «Тайган» Олега Зубкова до 2 років та 3 місяці позбавлення волі та штрафу 255 тисяч рублів за інцидент, у якому від укусу тигра постраждала дитина. Голова Меджлісу кримськотатарського народу Рефат Чубаров вважає, що засуджений в окупованому Криму Олег Зубков основне покарання має отримати за рішенням українського суду за сприяння росії в окупації півострова.

Олег Зубков підтримував окупацію Криму, в 2014 році під час захоплення півострова російськими військами він передав в дар представникам «самооборони Криму» автобус сафарі-парку «Тайган».

Матеріал створено для Центру журналістських розслідувань в рамках проєкту «Життя війни» за підтримки «Лабораторії журналістики суспільного інтересу» та IWM.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.

Центр журналістських розслідувань веде щоденну хроніку Війна Росії проти України на всіх майданчиках: YouTubeFacebook, TelegramTwitter