Тисячі російських компаній, включно з ВПК, досі не санкціоновані в Україні – Агія Загребельська

Новини
Агія Загребельська, очільниця напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці НАЗК Фото: investigator.org.ua

Через погану комунікацію між різними відомствами всередині України до тисяч російських компаній досі не застосовані санкції. Серед них чимало компаній військово-промислового комплексу, які виготовляють озброєння та імпортують компоненти до нього.

Про це в ефірі програми «Питання національної безпеки» з Валентиною Самар повідомила Агія Загребельська, очільниця напрямку мінімізації корупційних ризиків у санкційній політиці НАЗК.

Наприклад, досі не застосовані санкції до АТ «Компания «Сухой», виробників РСЗВ «Смерч» і «Град», іранських дронів Shahed-136, які використовує РФ у війні проти України. Уникнули санкційних обмежень імпортери електронних компонентів для БПЛА «Орлан», полімерів, які використовуються ВПК, станків з числовим програмним управлінням, за допомогою яких виготовляється високоточна російська зброя. За словами Агії Загребельської, цей перелік – величезний.

На її думку, погана координація між урядовими відомствами призводить до плутанини і підвищує вірогідність помилок в документах. «Через хаос не всі, не до кінця і не завжди розуміють, де лежить той чи інший [санкційний] пакет, що з ним відбувається? Як наслідок, щодо однієї компанії санкції можуть застосувати двічі, щодо іншої – не застосувати взагалі. Ми маємо хаос, який потрібно впорядкувати. Як на мене, цей процес цілком можна врегулювати, якщо мати на це політичну волю», – сказала експертка.

Повну текстову версію розмови Валентини Самар із Агією Загребельською читайте за посиланням.

Як раніше повідомляла група аналітиків проєкту Trap Aggressor, понад півроку у Верховній Раді не виносять на голосування поданий Володимиром Зеленським на початку серпня 2022 року проєкт постанови про застосування секторальних економічних санкцій проти Росії. Загалом за 2022 рік парламент не голосував за жодні секторальні санкції проти агресора.

Нагадаємо, за вісім років збройної агресії РФ Україна запровадила секторальні санкції лише проти однієї країни – Республіки Нікарагуа, яка в порушення українського законодавства та міжнародного права у жовтні 2020 року відкрила «почесне консульство» в окупованому Криму. 

22 лютого 2023 року президент Володимир Зеленський спрямував на затвердження до Верховної Ради указ про застосування на 50 років секторальних санкцій щодо всіх банків, які зареєстровані або знаходяться в Росії, включно з Центральним банком РФ, страхових компаній та інших небанківських фінансових установ.

***

24 лютого 2022 року президент РФ Володимир Путін заявив про проведення «спеціальної військової операції» на окупованому Донбасі. Росія завдала ракетних ударів по території України і розпочала пряме повномасштабне вторгнення на чотирьох напрямках. Збройні сили України дають відсіч ворогові, план бліцкрігу — захопити Київ за два-три дні — провалився, російська армія відступила від столиці. Російські військові вчиняють тисячі воєнних злочинів та злочинів проти людяності на всій території України.