У справі ексголови ФДМУ Сенниченка фігурує чеська компанія із розслідування ЦЖР про поставки ільменіту на титановий завод Фірташа в Криму

Новини
Дмитро Сенниченко, колишній голова ФДМУ, Фото: comments.ua

НАБУ заявило про викриття злочинної організації, яку ймовірно очолював на момент вчинення злочину голова Фонду держмайна Дмитро Сенниченко. За даними слідства, організація впродовж 2019–2021 років заволоділа понад 500 млн грн коштів АТ «Одеський припортовий завод» та «Об’єднана гірничо-хімічна компанія». Один з епізодів справи — поставки ільменітового концентрату на титановий завод олігарха Фірташа в окупованому Криму через чеську компанію-прокладку, про яку розповідав Центр журналістських розслідувань.

Про це повідомляє ЦЖР з посиланням на реліз пресслужби НАБУ, ухвалу суду і власне розслідування.

Антикорупційне бюро повідомляє, що другий епізод діяльності злочинної організації стосується «Об’єднаної гірничо-хімічної компанії» (ОГХК), 100 % якої належить державі в особі ФДМУ.

«НАБУ і САП встановили, що у жовтні 2020 року організатор ЗО (ймовірно, Дмитро Сенниченко — ред.) домігся призначення «лояльного» в. о. директора АТ «ОГХК» (ймовірно, Артура Сомова — ред.). Той, зі свого боку, на виконання вказівок «зверху» впродовж 2020–2021 років від імені держпідприємства умисно уклав чотири контракти про продаж титановмісної сировини (ільменітового концентрату) із підконтрольною раднику голови ФДМУ чеською компанією за заниженими цінами. Цей товар потім перепродали за ринковими цінами. Як встановило слідство, ільменітовий концентрат поставили підприємствам рф та на територію тимчасово окупованого Криму», — йдеться у повідомленні НАБУ.

Як з’ясував ЦЖР, у кримінальному провадженні фігурують дві компанії, зареєстровані в Чехії, — ЕРI Group s.r.o. та Belanto trade s.r.o.

Ухвалою від 5 грудня 2022 року Апеляційна палата Вищого антикорупційного суду відмовила у знятті арешту з мобільного телефону Apple Iphone 13 Pro Max, вилученого під час обшуку у одного з фігурантів справи. У ньому детективи знайшли переписку зі службовими особами EPI Group, яка, зокрема, стосується компанії Belanto trade s.r.o, поставок ільменіту та ціни на нього у 2021 році.

У листопаді 2021 року Центр журналістських розслідувань опублікував матеріал «Ільменітова схема» Фірташа: чеська ланка». У ньому викривалась схема поставки ільменітового концентрату, виробленого на Іршанському ГЗК, що входить в структуру ОГХК, через чеську компанію-прокладку Belanto trade в окупований Крим, на титановий завод олігарха Дмитра Фірташа (Армянська філія ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»).

Belanto Trade s.r.o. зареєстрована у Празі 25 лютого 2014 року (ID 02703432) . Засновником і директором з 2019 року є  Івета Шилганова. Статутний капітал компанії — 120 чеських крон, що дорівнює 142 гривням. Підприємство займається продажем сировини для подальшої переробки.

За даними бази морських експортно-імпортних перевезень вантажів ImportGenius, отриманими ЦЖР, з 11 листопада 2020 по 31 березня 2021 року в рамках одинадцяти поставок ОГХК відвантажила Belanto trade понад 78 тисяч тонн концентрату ільменіту. Усі поставки, за митними документами, були здійснені до портів Туреччини, де сировина розвалювалась на інші, як правило, російські судна, що доставляли її в порти Криму або Керченську протоку. Це найпопулярніший маршрут в «ільменітовій схемі», який діяв до 2022 року.

Мірослав Шилган (ліворуч) та Марек Шпок. Фото: investigator.org.ua

Генеральний директор Belanto trade Мірослав Шилган запевняв ЦЖР, що ніхто з їхніх контрагентів не може поставляти сировину до Криму, оскільки це прямо заборонено контрактом. Однак не надав жодних документів на підтвердження своїх слів і, попри обіцянку, не надав інформації про контрагентів.

Судячи із заяв Мірослава Шилгана, в середині 2021 Belanto trade була витіснена зі схеми ОГХК-ФДМУ з продажу ільменіту за заниженими цінами, головну вигоду з чого, за його словами, мав отримати Фірташ. «Мотивація полягає в усуненні конкурента, який отримує велику частку на ринку ільменіту. Чим більше ільменіту Belanto відвантажує законним споживачам, тим менше залишається для переробного заводу Фірташа «Кримський титан», — говорилось в заяві Belanto trade.

Нагадаємо:

  • 20 грудня 2021 року Фонд державного майна втретє не зміг провести приватизаційний аукціон Об’єднаної гірничо-хімічної компанії. Єдиним допущеним учасником аукціону ТОВ «Юмджи агромін» олігарха Ріната Ахметова.
  • Участь в аукціоні з продажу АТ «Об’єднана гірничо-хімічна компанія» намагалися взяти компанії з оточення нардепа від ОПЗЖ Сергія Льовочкіна та олігарха Дмитра Фірташа.
  • У розслідуванні кримського ЦЖР «Ільменітова схема» Фірташа: чеська ланка» йдеться про поставки ільменітового концентрату, виробництва Іршанського ГЗК до заводу олігарха Дмитра Фірташа в Криму через чеську компанію-прокладку.
  • 18 червня 2021 року РНБО ухвалила рішення про запровадження персональних санкцій проти українського олігарха Дмитра Фірташа за постачання титанової сировини на військові підприємства Росії.