США ввели санкції щодо фігурантки розслідувань ЦЖР – компанії «Робоавиа», що виробляє безпілотники

Крим
Фото: robo-avia.ru

12 червня Міністерство фінансів США запровадило нові масштабні санкційні обмеження щодо Росії за триваючу агресію проти України. Санкції, зокрема, застосовано щодо розробників і виробників безпілотних авіасистем, одним з яких є і фігурант розслідування ЦЖР –  компанія «Робоавиа», заснована у 2015 році в окупованому Сімферополі. Вона розробляє і виробляє безпілотники типу «літаюче крило» «Сапсан» і «Сарыч» та ударний дрон «Сюрприз» для Сухопутних військ РФ.

Про застосування санкцій до ТОВ «Робоавиа» йдеться в повідомленні Управління з контролю за іноземними активами (OFAC) Міністерства фінансів США.

ТОВ «Робоавиа» було зареєстроване у російській юрисдикції у 2015 році у Сімферополі на базі аеродрому «Заводське». його першими засновниками були тренер з авіамодельного спорту Віталій  Сауляк та його учень, а пізніше – генеральний конструктор БпЛА Максим Красюк. Уже через три місяці Красюк разом із громадянином Росії і Казахстану Віктором Вєлєсіком зареєстрували компанію «СП Roboavia» у місті Шимкент.

Як з’ясувало розслідування ЦЖР, на заводі в Шимкенті вироблялись БпЛА «Сапсан-3000» розробки “Робоавиа”, які використовували двигуни із Німеччини і США. Власне, в тому і був сенс роботи в Казахстані, через який Росія організувала так званий  паралельний імпорт підсанкційних товарів та технологій. Виробничу мережу у 2018 році доповнило ТОВ «Беспилотные системы «Робоавиа», зареєстроване у Воронежі. Компанія саме з цією назвою потрапила до санкційного списку США, хоча була ліквідована влітку 2023 року. Ймовірно, сталась технічна помилка, яка буде виправлена і санкції будуть застосовані до головної компанії цієї групи – ТОВ “Робоавиа” (ІПН 9102166435), яка наразі розширює виробництво ударних безпілотників у співпраці з Міноборони РФ.

Від жовтня 2022 року 90%  уставного капіталу ТОВ “Робоавиа” належить непублічній особі – 73-річній Людмілє Васільєвнє Гуровой, а гендиректором є її син Роман Євгеньєвіч  Гуров. Максим Красюк, який зберіг посаду головного конструктора, має частку у три відсотки.

Роман Гуров, гендиректор ТОВ «Робоавиа», на виставці «Иннопром» у липні 2023 року. Фото: скріншот відео Первый Ростовский

Як виявило розслідування ЦЖР, Гурови через їхнє ростовське ТОВ “Ника”, що займається гуртовим продажем усіх видів палива і пального, металу і зерна та вантажоперевезеннями, з минулого року також контролюють дві компанії в окупованих Донецьку та Луганську, які  торгують пальним. У розслідуванні ЦЖР доходить висновку, що маловідомі досі навіть у Ростовській області мати і син Гурові – номінальні власники з потужним дахом у силових структурах. 

У липні 2023 року на виставці «Иннопром» в Єкатеринбурзі заступник губернатора Ростовської області Ігор Сорокін і гендиректор  «Робоавиа» Роман Гуров підписали угоду про будівництво заводу з виробництва безпілотних літальних апаратів. Обсяг інвестицій  – 500 млн рублів, обсяг виробництва – 1 100 БпЛА та дронів на рік. Завод будується у пільговій економічній зоні на околицях Ростова-на-Дону, в Аксайському районі, де тепер і прописане кримське «Робоавиа».

Фото з новини Риа Новости, де видно серед списку розробників сімферопольску компанію “Робоавиа”

Презентація ударного квадрокоптера «Сюрприз-ПРО» на форумі «Армия-2023», Кубінка. Фото:  РИА Новости

Фото з новини Риа Новости

Квадрокоптер «Сюрприз-ПРО» на форумі «Армия-2023», Кубінка. Фото:  РИА Новости

У вересні 2023 року стало відомо, що компанія «Робоавиа» стала резидентом Військового інноваційного технополісу «Эра» (м. Анапа). Під час відкриття IX міжнародного військово-технічного форуму «Армия-2023» міністру оборони РФ Сєргєю Шойгу представили ударний дрон «Сюрприз-ПРО» виробництва  «Робоавиа», розроблений  для Сухопутних військ ЗС РФ. Співвиконавцем проекту у презентації вказаний ВІТ «Эра».  В експозиції  також  була представлена ще одна розробка “Робоавиа” – розвідувальний БпЛА «Сарыч-2» типу «літаюче крило», який, як повідомлялось, пройшов апробацію у підрозділах Чорноморського флоту РФ.  За дизайном і ТТХ «Сарыч-2» майже ідентичний «Sapsan-3000» – БпЛА, який виробляли на заводі «Roboavia» в Казахстані з двигунами із ФРН і США.

Відеоверсію розслідування ЦЖР дивіться тут:

Нагадаємо: 

  • Міністерство фінансів США запровадило новій масштабні санкційні обмеження проти РФ. До санкційного списку внесені понад 30 фізичних осіб і понад 200 юридичних осіб у Російській Федерації й третіх країнах, понад 100 з них причетні зокрема до військово-промислового комплексу Росії.
  • 23 лютого 2024 року США запровадили наймасштабніший пакет санкцій проти Росії. Президент США Джо Байден оголосив про запровадження 500 нових обмежень за війну в Україні та за смерть російського опозиційного політика Олексія Навального.
  • 13 січня 2024 року Сполучені Штати Америки запровадили нові санкційні обмеження проти Росії. Під санкції, зокрема, потрапили об’єкти військово-промислового комплексу та активи російського міністерства оборони, зокрема – перевізник кортежів Владіміра Путіна.