Хто відповідає за мілітаризацію освіти і створення на окупованому Запоріжжі армії яничар XXI сторіччя

Південь
Колаж: investigator.org.ua

Автомати – в руки, а «скрєпи» – у голови Росія вже третій рік методично вкладає дітям на тимчасово окупованих територіях півдня України. Москва за рік створила на півдні розгалужену мережу парамілітарних та пропагандистських молодіжних організацій, вкладаючи в це мільярди своїх рублів. Окупанти у захоплених школах промивають мізки політагітацією, уроками мужності і зустрічами з вбивцями у військовій формі армії Російської Федерації, а в цей час силовики полюють на педагогів та учнів, які підпільно вчаться онлайн за українською програмою.

Розбираємо, як на Запоріжжі влаштована російська система так званого «перевиховання», «підсвічуємо» головних ідейних натхненників і виконавців чергового воєнного злочину Російської Федерації у 21 сторіччі.

У Запорізькій області з листопада 2022 року російські окупанти створили, за їх власними заявами,  найрозвиненіший молодіжний рух. На території регіону на сьогодні вже діють такі федералдьні організації, як «Молода Гвардія», «Юг Молодой», «Двіжєніє пєрвих», «Юнармія», Всеросійський студентський корпус рятувальників, волонтери-медики, а ще юні  екологи, добровольча дружина і так далі. Не забуваймо і  про команди КВН,  молодіжки єдиноросів, комуністів та лдпр, а також різні шкільні  і дошкільні рухи, як от наприклад, «Орлята Росії». і майже кожна організація має осередки у всіх містах і селищах міського типу, а іноді і в невеликих селах на захопленій частині Запоріжжя. 

За своїм, так би мовити, функціоналом і спрямованістю всі ці  дитячо-юнацькі організації умовно можна поділити на дві групи: пропагандистські та мілітарні. І почнемо з першої хоча б тому, що війна на інформаційному фронті фактично почалася задовго до реальних бойових дій.

Українські діти на відкритті так званої «Зарніци» на ТОТ Запорізької області. Весна 2024 р.  Фото: соцмережі

До таких, на перший погляд, аполітичних і безневинних організацій можна, скажімо, віднести Всеросійський студентський корпус рятувальників, який одним із перших розгорнув свою діяльність на півдні України, зокрема у Бердянську, вже у перший рік окупації. Навесні 2022 р. юних пожежників тут очолив  26-річний Олексій Гончаренко – уродженець   села Новопетрівка Бердянського району, який повернувся у Приазов’є з Криму, в якому навчався і жив з моменті окупації півострова 2014 року.  А влітку того ж року з Гончаренка, кількох «юних пожежників» і дорослих-зрадників, російська пропаганда вже ліпила  образи перших добровольців, готових помирати за Путіна.

Зрадник Олексій Гончаренко повернувся на ТОТ Запорізької області з Криму, де жив з 2014 року. Фото: соцмережі

На війну Олексій Гончаренко поки що так і не відправився, російські куратори 2023-го року призначили його керувати в Бердянську осередком так званого »народного ополчення», якому ЦЖР присвячував окремий блог. Тож, повернемося до сьогоднішньої теми. 

Запорізьке регіональне  відділення Всеросійського студентського корпусу рятувальників росіяни офіційно зареєстрували лише в  грудні 2023 року  у тому ж Бердянську.

Росіянин Роман Слуцкій – очільник ВСКР у окупованому Бердянську. Фото: соцмережі

Замість місцевого зрадника Гончаренка керівником було призначено громадянина Російської Федерації  Романа Олєговіча Слуцкого з Бєлгорода, де він очолював аналогічну структуру. 

Цей молодіжний рух діє на тимчасово окупованих територіях і  сьогодні, проте не з такою активністю, як 2022-го.  На перший план вийшли інші організації.

Дитина на Приморській площі в окупованому Бердянську. Літо 2023 р. Фото: соцмережі. Колаж: investigator.org.ua

Наймедійніший рух для молоді та підлітків  – це «Юг Молодой», активісти якого останнім часом  в авангарді російської пропаганди на Запоріжжі. Окупанти вже провели в Бердянську та Мелітополі кілька масштабних форумів під егідою організації з акцентом саме на інформаційну складову війни.  

І за досить короткий проміжок часу  в інформаційному просторі півдня України з’явився так би мовити загін юних пропагандистів. Українські підлітки з усіх куточків області для численних телеграм-каналів та інших інтернет-майданчиків щодня транслюють російські наративи, створюючи потрібну картинку для Москви. Використовуючи таким чином дітей, Росія з їх допомогою намагається підвищити довіру дорослого місцевого населення до окупаційної влади і захопиту увагу молодшої аудиторії.

Один із польових командирів так би мовити армії пропагандистів «Юг Молодой» – головний редактор інтернет-видання «ЗаМедиа», 23-річний Олександр Бородавченко.

Олександр Бородавченко, зрадник-пропагандист. Фото: соцмережі

На окуповане Запоріжжя він приїхав із Севастополя в якості, як він сам себе називає, «інтернет-технолога». До речі, його батько, також Олександр Бородавченко – співробітник луганського «Беркуту», який 2014 року приїхав у Крим і активно допомагав росіянам силою анексувати півострів.

Олександр Бородавченко-старший, луганський «Беркут», Севастополь, 2014 рік.

10 років потому вже його син воює проти України, але вже на інформаційному фронті. Звісно, Бородавченко-молодший і сам лише пішак у цій грі. «ЗаМедиа» в Запорізькій області так само, як і «Таврія ТВ» у Херсонській та «Маріуполь 24» на Донеччині – проекти Алєксандра Малькєвіча, офіційна посада якого – голова Комісії Громадської палати РФ з розвитку інформаційного співтовариства, ЗМІ та масових комунікацій.

Алєксандр Малькєвіч, російський пропагандист. Фото: соцмережі

У січні 2023 року прем’єр-міністр Росії Михайло Мішустін нагородив Малькевіча орденом за внесок у розвиток «звільнених територій», або ж іншими словами, за його внесок у боротьбу за серця та уми мешканців окупованих українських територій.

Номінально очолювати «Юг Молодой» окупанти призначили 20-річну дівчину з Мелітополя, яка вже тричі змінила своє прізвище. На момент російського вторгнення Юлії Вержак було 18 років і, за даними місцевих ЗМІ, вона пішла на співпрацю із ворогом майже одразу після окупації і очолила  в рідному місті організацію «Волонтери за Росію».

Юлія Логашова (Вержак, Клименко), колаборантка з Мелітополя. Фото: соцмережі

Пізніше Юлія Вержак стала Юлією Клименко і очолила «Юг Молодой», який отримав російську реєстрацію у травні 2023 року. А в березні 2024-го Юлія Олександрівна вчергове змінила прізвище і з Клименко стала Логашова. Незадовго до президентських виборів в Росії юну колаборантку кремлівські куратори призначили ще і головою обласного крила «Молодої гвардії» путінської партії «Єдіная Росія». 

Зрадниця Логашова (крайня ліворуч) з активістами «Юг Молодого» і Юнармії на зустрічі з Владіміром Путіним (в центрі). 2022 рік.

Попри старання окупантів представити Вержак-Клименко-Логашову як зірку «русского міра» і лідера молоді на окупованому Запоріжжі, реальний керівник та ідейний натхненник створення організації «Юг Молодой» вже давно не студент.  

Антон Тицький, колаборант, заступник гауляйтера Євгена Балицького.

Антон Тицький – неодноразовий фігурант розслідувань ЦЖР,  досвідчений зрадник, який з 2014 року прислужував окупантам у Криму. З червня 2022 року був так званим міністром з молодіжної політики квазіуряду Запорізької області, а у січні 2024 року гауляйтер Євген Балицький призначив його своїм заступником з внутрішньої політики. Команда проекту evocation info вважає, що «Юг Молодой» – це проект Тицького.

Антон Тицький (виділений червоним) на пропагандистській акції на День конституції РФ. Мелітополь, 2024 рік.

Але такі важливі справи, як от перевиховання молоді на нових окупованих територіях, Москва не довіряє колаборантам – аніновим зрадникам, ані перевіреним часом. Очевидно, через це на окупованому півдні майже прописалась росіянка Ксєнія Разуваєва – керівниця Федерального агентства у справах молоді, під крило якої і перейшов «Юг Молодой» разом з проектом цієї організації з будівництва на Бердянській косі військово-патріотичного центру на території захопленого дитячого табору «Іскра».

Ксєнія Разуваєва (праворуч) та гауляйтер окупованої Херсонщини Володимир Сальдо. 2024 рік.

Судячи з кількості  візитів та частоти появ в окупаційних  ЗМІ, роль одного зі «смотрящіх» за процесом денацифікації українських  дітей та підлітків на Запоріжжі відведено і депутату Держдуми Артьому Бічаєву – першому заступнику голови комітету  з розвитку громадянського суспільства, питань громадських та релігійних об’єднань.

Артьом Бічаєв, депутат Держдуми РФ.

Неприховану  мілітаризацію дітей на тимчасово окупованих територіях півдня України окупанти розпочали з січня 2023 року. Починалося все з так званих «уроків мужності» та зустрічей з російськими військовими в навчальних закладах. А восени минулого року росіяни почали інтеграцію Юнармії – юнацької парамілітарної організації, яка була створена 2016 року за ініціативи вже екс-міністра оборони Росії Сергєя Шойгу. Юнармія існує під патронатом Міністерства оборони Російської Федерації, а співзасновниками є  ДОСААФ, Ветеранська громадська організація Збройних Сил Росії, Центральний спортивний клуб Армії.

«Победобєсіє» із залученням дітей у Мелітополі 9 травня 2024 р. Фото: соцмережі. Колаж: investigator.org.ua

Фідаіль Бікбулатов прибув з Башкортостану у Запорізьку область  робити з підлітків сучасних яничарів. З початком полномасштабного вторгнення Бікбулатов був волонтером на Донбасі, а восени 2023 року вже значився провідним спеціалістом у фейковому Міністерстві з молодіжної політики в Запорізькій області. Тоді ж розгорнула свою активніст ь в регіоні і Юнармія. Щоправда, сертифікат за базовий курс «Патріотичне виховання» Бікбулатов отримав лише 31 жовтня того ж року.  

Росіянин Фідаіль Бікбулатов, очільник Юнармії на ТОТ Запорізької області.

Навесні 2024-го на Запоріжжі з’явилася ще одна юнацька  організація – «Добровольча молодіжна дружина» (ДМД).

Активісти ДМД на заняттях з тактичної підготовки штурмовиків. Бердянськ, весна 2024 р. Фото: соцмережі

Локальним куратором чергового мілітарного руху виступає Дмитро Мацевич – так званий  начальник відділу патріотичного виховання Міністерства молодіжної політики Запорізької області. 

До цього квазі чиновник був помічений серед організаторів ігор КВН у Мелітополі та Бердянську. Мацевич  також є зрадником зі стажем. 2014-го – колишній член молодіжного руху «Молоді регіони» від Партії регіонів брав участь у захопленні Харківської ОДА, учасник мітингів антимайдану в Київі. До Мелітополя приїхав з Криму, де працював на телебаченні.

Зрадник Дмитро Мацевич. Фото: соцмережі

Схоже, військово-патріотичний центр, про будівництво якого в Бердянську вже згадували сьогодні, має стати головною  базою як для Юнармії, так і для «Добровольчої молодіжної дружини»,  інших  організацій-клонів, а початок його роботи означатиме нову фазу тотальної мілітаризації молоді на окупованій частині Запорізької області. 

Адже процес створення цього осередку, як і все, що відбувається довкола дітей, контролює особисто Сергєй Кірієнко.

Сєргєй Кірієнко, кремлівський куратор ТОТ Запоріжжя та Херсонщини. Фото: соцмережі. Колаж: investigator.org.ua

Перший заступник голови адміністрації Путіна, якого називають «смотрящім» за новими окупованими територіями Кірієнко – це той, хто смикає за ниточки маріонеток Кремля і вказує їм вектори руху по всім напрямкам, а тим паче, у процесах російського перевиховання.