Слідком РФ відмовився порушувати справи за фактом смерті кримськотатарської активістки Веджіє Кашка – Полозов

Крим
Веджіє Кашка Фото Vladlen Melnikov

Слідчий комітет РФ відмовився порушувати кримінальні справи за фактом смерті ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка в листопаді 2017 року окупованому Сімферополі. Її рідні та адвокат Микола Полозов, який проводить власне розслідування, переконані, що активістка загинула в результаті надмірного застосування до неї сили російськими силовиками, які її незаконно затримували.

Про це Полозов повідомив на своїй сторінці в Facebook, передає Центр журналістських розслідувань.

«В кінці січня 2018 старший слідчий слідчого відділу по Київському району м. Сімферополь ГСУ СК РФ по Республіці Крим майор юстиції Балашова Н.В. винесла постанову про відмову в порушенні двох кримінальних справ за фактом смерті Веджіє Кашка. В порушенні першої кримінальної справи по ч.1 ст.105, ч.1 ст.109, ч.4 ст.111 КК РФ (умисне вбивство, заподіяння смерті з необережності, умисне заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю, що спричинило смерть потерпілого) відмовлено за відсутністю події злочинів. В порушенні другої кримінальної справи, відносно співробітників МВС по Республіці Крим Кашпанова С.А., Свєтікова Р.В., Грекова С.В., Шамбазова Р.Р., Белашова М.М., за ч.1 ст.285, п.«В» ч.3 ст.286 КК РФ (зловживання посадовими повноваженнями, перевищення посадових повноважень із заподіянням тяжких наслідків) відмовлено за відсутністю в діях вказаних осіб складу злочину», – написав адвокат.

Він додав, що в постанові також зазначено, що згідно з висновком експерта, смерть Веджіє Кашка наступила в результаті атеросклеротичної хвороби серця.

«Рідні та близькі Веджіє Кашка переконані, що Веджіє Кашка загинула зовсім не через хворобу серця, вона ніколи не скаржилася на нього і за кілька місяців до смерті проходила лікування в Туреччині, де лікарі не відзначили ніяких погіршень, пов’язаних з роботою серця», – зазначив Полозов.

Адвокат також заявив, що постанова про відмову в порушенні кримінальної справи буде оскаржено, однак для підготовки мотивованої скарги необхідно ознайомиться з матеріалами перевірки, включаючи судово-медичну експертизу, протокол огляду місця події, протоколи опитування осіб, отримані в ході перевірки.

«Разом з тим, моє розслідування всіх обставин загибелі Веджіє Кашка буде продовжено. Мною вже направлено заяву слідчому про ознайомлення з усіма матеріалами перевірки. Раз вже коло підозрюваних визначив сам Слідчий комітет, потрібно відпрацювати цю версію», – вказав Полозов.

Адвокат Микола Полозов Фото: RFE/RL

Як повідомлялось, 23 листопада в Сімферополі російські силовики затримали кримських татар – Кязіма Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача і Бекіра Дегерменджі, яких звинуватили в нібито «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини. У момент затримання активістів стало погано ветерану кримськотатарського національного руху 83-й Веджіє Кашка, яка перебувала з ними. Жінку забрала з місця подій «швидка», однак вона померла по дорозі в лікарню.

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял повідомив, що громадянин Туреччини Юсуф Айтан шахрайством вкрав гроші сім’ї Веджіє Кашка. Активісти намагалися допомогти її сім’ї повернути кошти. Юсуф Айтан пообіцяв повернути гроші і запросив Веджіє Кашка разом з активістами в кафе нібито для передачі коштів. Там їх і затримали силовики. «Кримське управління ФСБ» звинуватило затриманих активістів у «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини.

23 листопада 2017 року прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження за фактами проведення російським силовиками незаконних обшуків, затримань і смерті ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка в окупованому Криму за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч.2 ст.162 (порушення недоторканності житла), ч.2 ст.146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч.1 ст.115 (умисне вбивство) КК України.

9 лютого 2018 року Микола Полозов повідомив, що проведе незалежне розслідування обставин смерті ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка