Матір українського політв’язня Євгена Панова розповіла про проблеми зі здоров’ям сина

У громадянина України Євгена Панова, незаконно засудженого 13 липня в окупованому Криму у «справі диверсантів» до 8 років колонії суворого режиму, серйозні проблеми зі здоров'ям, яке було підірване після застосування до нього тортур в ФСБ.

Віра Котелянець, мати Євгена Панова, біля «Верховного суду Криму» Фото: Михаил Батрак

Про це Кримській правозахисній групі (КПГ) повідомила мати українського політв’язня Віра Котелянець, яка змогла його побачити 10 липня, напередодні оголошення йому вироку, передає Центр журналістських розслідувань.

За її інформацією, у Панова серйозні проблеми з зубами і яснами в результаті застосованих у ФСБ до нього після затримання тортур – ударів електричним струмом.

«Він ніколи ні на що не скаржиться, терпить, навіть якщо болить. Починає говорити, коли вже сил немає терпіти. Цього разу сказав, що є проблеми з яснами. Зуби, чорні після струму, болять і обламуються. Медиків там немає, і ліків ніхто не дає. А якщо почнеш сильно вимагати – посадять у «одиночку». Але на зуби скаржаться багато, і іноді, коли набирається певна кількість хворих, привозять з міста стоматолога, який просто вириває хворі зуби», – розповіла Котелянець.

Вона також повідомила, що в СІЗО Панову складно передавати ліки.

«Потрібно попередньо знайти аптеку, в якій видають сертифікати на ліки, причому чекати їх потрібно від трьох днів до тижня. Список болезаспокійливих препаратів обмежений, сильнодіючі ліки передавати не можна. В останній раз передавала Жені і активоване вугілля, тому що вчасно не привезли воду, і їм довелося кілька днів пити брудну воду з-під крана. Ще у нього сильно болять суглоби. Але в основному він не скаржиться, більше переживає, як ми живемо, де беремо гроші на поїздки і передачі», – розповіла Котелянець.

Також вона повідомила КПГ, що зазвичай судові засідання проходили в закритому режимі, але 13 липня її пустили в зал суду на оголошення вироку, і вона разом з кримськими активістами змогла висловити синові свою підтримку.

«13 липня в зал спочатку запустили телевізійників каналу «Росія», потім зайшли ми – я і ще 7 осіб місцевих активістів. Нам вказали, де ми повинні перебувати, але ми зіпсували всю картину зйомок. Зайшовши в зал, стали вітати Женю, кричати «Слава патріотам!», «Женя, ми тебе любимо!». Я кричала: «Женя, ми витягнемо тебе звідти!». Нас посадили посередині, а половину залу для масовки засадили людьми, очевидно, зібраними в будівлі суду. Я привезла Жені вишиванку, і він був в ній. Тримався добре, йому було дуже приємно, що ми прийшли. При виході ми теж кричали українські гасла і слова підтримки на українській мові … Я дуже вдячна місцевим жителям, особливо кримським татарам, які підтримують Женю і мене», – сказала Віра Котелянець.

Євген Панов Фото: RFE/RL

Як повідомляв Центр журналістських розслідувань, 7 серпня 2016 року ФСБ заявила, що «кордон» між Кримом і материкової України нібито двічі прорвали українські диверсійно-розвідувальні групи. Як доказ, ФСБ продемонстровала відео із зізнаннями затриманих «диверсантів» – водія АТП Запорізької АЕС Євгена Панова і будівельника з Євпаторії Андрія Захтея.

Панов направив до Слідчого комітету РФ заяву про жорстокі тортури, які застосовували до нього російські силовики для самообмови, з вимогою притягнути їх до кримінальної відповідальності. Захтей також направив в слідком РФ заяву про тортури, які застосовували до нього після затримання.

11 липня 2017 року стало відомо, що заарештований у справі «кримських диверсантів» Андрій Захтей визнав свою провину і уклав досудову угоду зі слідством. Однією з умов підписання угоди з боку слідства була відмова від адвокатів за угодою. 16 лютого 2018 року «Верховний суд Криму» засудивАндрія Захтея до 6 років і 6 місяців колонії суворого режиму і штрафу 220 тисяч рублів.

16 квітня у «Верховному суді Криму» пройшло перше засідання у кримінальній справі Панова, в ході якого йому зачитали обвинувальний висновок. У тексті документа сказано, що ФСБ обвинувачує українця в «підготовці диверсії в Криму в складі диверсійної групи». Крім того, Панова звинувачують «у контрабанді боєприпасів через митний кордон Митного союзу». Звинувачення висунуто за ч.1 ст.30 та п.«а» ч.2 ст.281, ч.3 ст.30 та ч.3 ст.226.1, ч.3 ст.222 КК РФ.

13 липня «Верховний суд Криму» засудив Євгена Панова до 8 років колонії строгого режиму.

Як зазаначили в КПГ, у справі Євгена Панова були зафіксовані тортури, психологічний тиск, фальсифікація доказів, перешкоджання роботі адвокатів, порушення права на справедливий суд. Євген Панов, як інші громадяни України, які стали фігурантами справ про «диверсантів», на думку правозахисників, є жертвами політично мотивованого кримінального переслідування.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine
Перейти до панелі інструментів