У Криму «суд» не задовольнив скаргу адвоката на бездіяльність слідчого у «справі Веджіє Кашка»

Новини
Веджіє Кашка Фото Vladlen Melnikov

В окупованому Криму «Київський районний суд» Сімферополя в середу, 1 серпня, не задовольнив скаргу адвоката Миколи Полозова на бездіяльність слідчого у «справі Веджіє Кашка», яка відмовилася надати для ознайомлення матеріали дослідчої перевірки за фактом смерті ветерана кримськотатарського національного руху.

Про це Полозов повідомив на своїй сторінці в Facebook, передає Центр журналістських розслідувань.

Він зазначив, що засідання проходило в маленькому залі, який насилу зміг вмістити близько 10 осіб, «включаючи суддю, прокурора і слідчого». Крім адвоката, на засіданні був присутній також син Веджіє Кашка Ібраїм і її внучка Аліє.

«В ході засідання я докладно виклав «суду» нашу позицію про систематичні незаконні відмови слідчого надати для ознайомлення матеріали дослідчої перевірки, на підставі якої двічі виносилися постанови про відмову в порушенні кримінальної справи. У свою чергу, слідчий СК Балашова заявила, що матеріали перевірки не видавалися спочатку через відновлення перевірки в кінці лютого, а потім через їх передачу до прокуратури для нагляду. Проте 20 липня (практично відразу після направлення моєї скарги в суд) ці матеріали повернули назад в СК і з ними можна ознайомитися», – написав Полозов.

Він додав, що повернення документів з прокуратури до слідчого комітету після подачі адвокатської скарги в «суд» не є збігом.

«Власне, скарга в «суд» і була інструментом примусу слідчого до виконання своїх обов’язків. В ході засідання «суддя» не дозволила Ібраїму Кашка докладно розповісти про тяганину в розслідуванні смерті його матері, яку допускає російська влада. А після винесла постанову про відмову в задоволенні скарги. Незважаючи на таке рішення «суду», наша мета досягнута. Завтра я зможу ознайомитися з матеріалами слідства, в яких, я сподіваюся, міститься інформація, яка допоможе у встановленні всіх обставин загибелі Веджіє Кашка», – зазначив Полозов.

Як повідомлялось, 23 листопада в Сімферополі російські силовики затримали кримських татар – Кязіма Аметова, Асана Чапуха, Руслана Трубача і Бекіра Дегерменджі, яких звинуватили в нібито «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини. У момент затримання активістів стало погано ветерану кримськотатарського національного руху 83-й Веджіє Кашка, яка перебувала з ними. Жінку забрала з місця подій «швидка», однак вона померла по дорозі в лікарню.

Перший заступник голови Меджлісу кримськотатарського народу Наріман Джелял повідомив, що громадянин Туреччини Юсуф Айтан шахрайством вкрав гроші сім’ї Веджіє Кашка. Активісти намагалися допомогти її сім’ї повернути кошти. Юсуф Айтан пообіцяв повернути гроші і запросив Веджіє Кашка разом з активістами в кафе нібито для передачі коштів. Там їх і затримали силовики. «Кримське управління ФСБ» звинуватило затриманих активістів у «вимаганні в особливо великому розмірі» у громадянина Туреччини.

23 листопада 2017 року прокуратура АРК відкрила кримінальне провадження за фактами проведення російським силовиками незаконних обшуків, затримань і смерті ветерана кримськотатарського національного руху Веджіє Кашка в окупованому Криму за ознаками кримінальних злочинів, передбачених ч.2 ст.162 (порушення недоторканності житла), ч.2 ст.146 (незаконне позбавлення волі або викрадення людини), ч.1 ст.115 (умисне вбивство) КК України.

9 лютого 2018 року Микола Полозов повідомив, що проведе незалежне розслідування обставин смерті ветерана кримськотатарського руху Веджіє Кашка.

У лютому 2018 року підконтрольне РФ слідство відмовилося порушувати кримінальну справу за фактом смерті Кашка на підставі відсутності обставин, передбачених ч. 1 ст. 105 (вбивство), ч. 1 ст. 109 (спричинення смерті з необережності), ч. 4 ст. 111 (навмисне заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю, що призвело з необережності до смерті потерпілого) Кримінального кодексу Росії.

27 травня Полозов повідомив, що «управління Слідчого комітету РФ в Криму» повторно відмовилосьвідкрити кримінальне провадження за фактом загибелі Веджіє Кашка.