Перевищень рівня небезпечних речовин у повітрі районів Херсонщини біля Криму не зафіксовано – ОДА

Хіміко-радіометрична лабораторія за тиждень роботи не зафіксувала перевищення рівня небезпечних речовин у повітрі прикордонних з окупованим Кримом районів Херсонської області. Однак через відсутність усіх результатів аналізів, Регіональна комісія з питань техногенно-екологічної безпеки та надзвичайних ситуацій поки не вирішила, коли діти, яких вивезли до міста Скадовськ на оздоровлення, зможуть повернутися до навчання.

Вадим Чабан, перший заступник голови Херсонської ОДА Фото: investigator.org.ua

Про це в четвер, 13 вересня, на засіданні комісії повідомив Вадим Чабан, перший заступник голови Херсонської ОДА, передають кореспонденти Центру журналістських розслідувань.

«За доповіддю фахівців, перевищень, які б загрожували здоров’ю людей, немає. Сплеску захворювань немає. Але ми ще не отримали усіх результатів аналізів і  не маємо інформації з окупованої території. Тому ми продовжуємо моніторинг», – сказав Чабан.

Він також вказав, що сім’ям, які добровільно відмовились від оздоровлення у Скадовську, нічого не загрожує. Але коли діти повернуться з місць оздоровлення, поки невідомо.

«Зараз профільні департаменти надають запити стосовно зупинки навчального процесу, після цього будуть прийняті рішення щодо відкриття навчальних закладів. Коли повернуться діти, що виїхали до Скадовська, поки невідомо», – додав Чабан.

Він повідомив, що в області готові надавати допомогу й людям з окупованого Криму.

«До Першокостянтинівки приїхала мати з трьома дітьми з Армянську, попросила про допомогу – розміщення через екологічну загрозу. Ми готові надати допомогу. Двоє дітей вже навчаються», – зазаначив Чабан.

В свою чергу, начальник Херсонського обласного центру гідрометеорології Юрій Кіріяк підтвердив, що перевищення рівня небезпечних речовин в повітрі шести населених пунктів, що межують з окупованою територією не виявлено.

Начальник Херсонського обласного центру гідрометеорології Юрій Кіріяк Фото: investigator.org.ua

«Практично у всіх населених пунктах повітря чисте. Але вчора о п’ятій ранку на КПВВ «Каланчак» ми зафіксували незначне перевищення по сірководню в 1,8 разів. Ми проаналізували цю ситуацію – вона пов’язана з тим, що вчора вперше з 30 серпня у нас спостерігалась роса. Забруднюючі речовини при формуванні роси опустились до низу, де знаходиться лабораторія. Це пояснює чому фіксація була лише сорок хвилин. А потім концентрація знову знизилась до показника у 0,009. Ми можемо сказати, що повітря у шести населених пунктах чисте, – сказав Кіріяк.

Фото: investigator.org.ua

Він також повідомив, що днями для уточнення результатів хіміко-радіометричного аналізу має прибути ще одна лабораторія. Вона теж буде досліджувати повітря протягом тижня.

«Порівнявши результати і простеживши динаміку, ми будемо приймати рішення», – зазначив Кіріяк.

Директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА Віктор Короленко повідомив, що лікарі продовжують моніторити стан здоров’я людей в наближених до заводу «Кримський титан» населених пунктах. Стан дітей, які виїхали до Скадовська, стабільний.

Директор Департаменту охорони здоров’я Херсонської ОДА Віктор Короленко Фото: investigator.org.ua

«У Скадовській центральній лікарні на сьогодні знаходиться тринадцять дітей. На ранок їх було дев’ятнадцять. Із них шість дітей – до одного року. Ми слідкуємо за їх станом, погіршень немає», – сказав Короленко.

Нагадаємо, у ніч із 23 на 24 серпня в окупованому Криму в районі Армянська і Красноперекопська стався викид невідомої їдкої речовини. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача заводу «Кримський титан» українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві ТОВ «Титанові інвестиці», який також контролює Фірташ.

6 вересня КПВВ «Каланчак» та «Чаплинка», розташованих неподалік від заводу «Кримський титан» та його кислотонакопичувачів, тимчасово призупинили роботу після виявлення ознак хімічного отруєння у 37 українських прикордонників. 

Прикордонники продовжують нести службу на закритих КПВВ, проте пропуск транспортних засобів здійснюється лише в екстрених випадках та у разі крайньої необхідності. При цьому в”їзд на вільну територію України з окупованого Криму для громадян, які постраждали від хімічного забруднення, відкритий. КПВВ «Чонгар»» працює у штатному режимі на в”їзд і виїзд.

На КПВВ «Каланчак», «Чаплинка» і «Чонгар» на адмінмежі з Кримом розгорнуті намети Держслужби з надзвичайних ситуацій та надається медична допомога громадянам, які постраждали від хімічних викидів заводу «Кримський титан» у Армянську.

Рятувальники Херсонщини продовжують очистку автодоріг та відкритих ділянок дахів будівель у прилеглих до окупованого Криму населених пунктах для нейтралізації хімічних викидів з заводу «Кримський титан».

11 вересня голова Херсонської ОДА Андрій Гордєєв повідомив, що ситуація з викидами шкідливих хімічних речовин заводом «Кримський титан» нормалізувалася, оскільки він припинив свою роботу.

Нагадаємо, в розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу, скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine