Скасування Верховним Судом постанови ВРУ не є підставою для поновлення Чорнобука на посаді судді

Новини
Валерій Чорнобук після затримання співробітниками СБУ в Києві, 3 листопада 2018 р Фото: investigator.org.ua

Рішення Верховного Суду від 28 листопада про визнання незаконною та скасування постанови Верховної Ради від 29 вересня 2016 року, якою екс-голову Апеляційного суду АРК Валерія Чорнобука звільнено з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області у зв’язку з порушенням присяги судді, не є підставою для поновлення позивача на посаді судді. Це рішення має ухвалювати Вища рада правосуддя.

Про це повідомляє Центр журналістських розслідувань з посиланням на інформацію Верховного Суду України (ВСУ).

«Рішення Верховного Суду про визнання незаконною та скасування постанови Верховної Ради України від 29 вересня 2016 року № 1621-VІІІ, якою В.Чорнобука звільнено з посади судді апеляційного суду Дніпропетровської області у зв’язку з порушенням присяги судді, не є підставою для поновлення позивача на посаді судді. Подальше вирішення питання про звільнення В. Чорнобука з посади судді належить до повноважень Вищої ради правосуддя», – йдеться у повідомленні.

Як зазначили у ВСУ, рішення стосовно Чорнобука є черговим у низці рішень Верховного Суду про скасування з причин процедурних порушень постанов ВРУ, прийнятих на позачерговому засіданні 29 вересня 2016 року, під час якого було звільнено 29 суддів.

У Верховному Суді також пояснили, що у рішенні від 28 листопада 2018 року колегія суддів Касаційного адміністративного суду у складі ВСУ констатує, що невиконання позивачем – Верховною Радою – вимог Закону України «Про Регламент Верховної Ради України» (ч. 5 ст. 2161) про обов’язкове повідомлення судді про проведення позачергового пленарного засідання, на якому розглядатиметься питання про звільнення цього судді, не пізніше ніж за три дні до дня засідання, призвело до порушення гарантованого позивачу права на участь у процесі прийняття рішення та поставило під сумнів безсторонність самої процедури звільнення судді з посади, зокрема за об’єктивним її критерієм.

Крім того, ще одним свідченням того, що процес прийняття Постанови не може вважатися справедливим є те, як відбулося власне голосування народних депутатів. Відповідно до наявних у справі відомостей з офіційного веб-сайту ВРУ щодо електронної реєстрації та результатів поіменного голосування від 29 вересня 2016 року, того дня зареєструвалися 264 народні депутати, тоді як участь у голосуванні взяло 278 нардепів.

Як повідомлялось, 28 листопада ВСУ скасував постанову Верховної Ради про звільнення екс-глави Апеляційного суду АРК Валерія Чорнобук з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області в зв’язку з порушенням регламенту парламенту при розгляді цього питання.

Нагадаємо, Валерій Чорнобук на момент окупації Криму очолював Апеляційний суд АРК. У березні 2014 року в інтерв’ю журналісту Центру журналістських розслідувань Сергію Мокрушину, Чорнобук говорив, що буде сприяти переходу кримських судів на судочинство по законодавству Росії. На відео зафіксовано, як Чорнобук читає кримським суддям лекцію про норми Конституції РФ.

У мережі також опубліковано відео, на якому Чорнобук присутній на виставі «прокурора Криму» Наталії Поклонский. На початку квітня 2014 року Чорнобук повернувся до Дніпропетровська, заявив про вірність Україні, а в липні указом президента Петра Порошенка було призначено на посаду судді Апеляційного суду Дніпропетровської області.

У липні 2015 року прокуратура АРК за матеріалами, опублікованими Центром журналістських розслідувань, провела перевірку щодо Валерія Чорнобука і відкрила кримінальне провадження.

У березні 2016 року в інтерв’ю програмі «Слідство.інфо» Чорнобук розкаявся в скоєному в Криму і повідомив, що йде з судової системи і перейшов на роботу в міську раду Дніпра, де займається питаннями безпеки.

У своєму поясненні Вищої кваліфікаційної комісії суддів України, яка 26 квітня 2016 року відкрила в відношенні Чорнобука дисциплінарне провадження, він повідомив, що інтерв’ю Центру журналістських розслідувань він давав «під тиском».

29 вересня 2016 року Верховна Рада України за поданням Вищої ради юстиції звільнила Чорнобука з посади судді за порушення присяги судді.

11 листопада 2017 року Вищий апеляційний суд України відмовив екс-голові Апеляційного суду АРК Валерію Чорнобук в оскарження постанови Верховної Ради, яким він був звільнений з посади судді Апеляційного суду Дніпропетровської області по порушення присяги судді.

11 липня 2018 року прокуратура АРК повідомила Валерію Чорнобуку про підозру в держзраді за ч.1 ст.111 КК України. Співробітники прокуратури і СБУ провели обшуки в Дніпрі за місцем його проживання і за місцем його останньої роботи в приміщенні Дніпровського міської ради. В серпні прокуратура АРК оголосила в розшук Валерія Чорнобука за підозрою в держзраді.

3 листопада підозрюваний в державній зраді Валерій Чорнобук був затриманий в Києві співробітниками спецпідрозділу СБУ. 5 листопада Голосіївський райсуд Києва заарештував його на два місяці.