YouTube через повідомлення Роскомнадзору вимагає від ще одного видання видалити контент про репресії в Криму

Компанія YouTube поінформувала редакцію видання Крим.Реалії (проект Радіо Свобода), що Google може заблокувати після повідомлення Роскомнадзору відеозапис радіопрограми про переслідування в окупованому Криму громадян України, в тому числі правозахисника Емір-Усеїна Куку, за обинуваченнями в зв'язках з організацією «Хізб ут -Тахрір», забороненою в Росії.

Правозахисник Эмір-Усеїн Куку Фото: Facebook Крымская солидарность

У листі редакції видання компанія YouTube повідомляє, що отримала повідомлення від російської Федеральної служби з нагляду в сфері зв’язку, інформаційних технологій і масових комунікацій (Роскомнадзора) про те, що цей матеріал порушує російський закон № 149-ФЗ «Про інформацію, інформаційні технології і про захисту інформації», передає Центр журналістських розслідувань.

«Роскомнадзор додав наступну URL адресу в заборонений список матеріалів … Якщо ви не видалите контент, компанія Google може бути змушена заблокувати контент», – відзначили в компанії.

Відеозапис радіопрограми «Куди котиться «справа «Хізб ут-Тахрір» була опублікована на каналі YouTube видання в червні 2016 року. В ефірі адвокат Олександр Попков розповів про судовий процес над громадянами України в окупованому Криму, фігурантами «справи «Хізб ут-Тахрір», і, зокрема, про свого підзахисного, кримськотатарською активіста, правозахисника Еміра-Усеїна Куку.

Редакція видання письмово проінформувала компанію YouTube, що відео не містить забороненої символіки, закликів до порушення законів або масових заворушень. В ефірі радіопрограми ведучий і адвокат інформували слухачів про кримінальні справи, порушені російськими слідчими проти громадян України, які проживають на території окупованого Криму, яких підозрюють в нібито причетності до організації «Хізб ут-Тахрір».

Також редакція звернула увагу компанії YouTube на те, що на території України організація «Хізб ут-Тахрір» не заборонена.

Раніше компанія YouTube повідомила Центру журналістських розслідувань про отримання повідомлення від Роскомнадзору про обмеження доступу до сюжету про кримського політв’язня – правозахисника Емір-Усеіна Куку, розміщеному на каналі агентства в YouTube, і вимогу його видалення. Якщо Центр журналістських розслідувань не вилучить інформацію, внесену в РФ в список заборонених, «компанія Google може бути змушена заблокувати контент».

Міністерство інформаційної політики України звернулося до адмінінстрації YouTube, корпорації Google та ТОВ «ГУГЛ» із закликом не вживати жодних заходів щодо відеоматеріалу Центру журналістських розслідувань про політв’язня Емір-Усеіна Куку та взяти до уваги зусилля Росії з придушення свободи слова.

Олександр Заруцький, адвокат Української Гельсінської спілки з прав людини зявив, що вимоги Роскомнадзору до компанії GoogleLLS видалити з YouTube сюжет ІА «Центр журналістських розслідувань» про Емір-Усеїна Куку є незаконними, оскільки порушують базовий принципи прав людини, а саме свободу слова. Тому йти на поступки Роскомнадзору підстав немає.

В Amnesty International Ukraine заявили, що YouTube не повинен виконувати незаконні вимоги Роскомнадзору видалити сюжет Центру журналістських розслідувань про Емір-Усеїна Куку, аби не підтримувати репресії, які проводить Росія в окупованому Криму. YouTube має дотримуватись міжнародних стандартів з прав людини і відхилити незаконні вимоги уряду РФ щодо запровадження цензури.

Нагадаємо:

  • Член Контактної групи з прав людини Емір-Усеін Куку був затриманий в лютому 2016 року у так званій ялтинській «справі Хізб-ут Тахрір», у якій також проходять Муслім Алієв, Енвер Бекіров, Вадим Сірук, Рефат Алімов і Арсен Джеппаров.
  • У грудні 2017 року фігурантів ялтинської «справи Хізб ут-Тахрір» етапували з окупованого Криму до Росії в Ростов-на-Дону.
  • 14 лютого 2018 року Північно-Кавказький окружний військовий суд почав розгляд по суті ялтинського «справи Хізб ут-Тахрір». 26 червня 2018 року Емір-Усеін Куку оголосив голодування в СІЗО Ростова-на-Дону, протестуючи проти сфабрикованих справ щодо нього та інших політичних в’язнів.
  • 22 грудня 2018 року Генеральна Асамблея ООН в Резолюції про ситуацію з правами людини в анексованому Росією Криму визнала кримчан Володимира Балуха, Олега Сенцова і Емір-Усеіна Куку політичними в’язнями.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine