Будь-який переможець виборів продовжить війну вертикалей влади за обсяг повноважень – Смєлянський

Новини
Юрій Смєлянський, голова правління «Інституту стратегічних чорноморських досліджень», експерт фонду «Майдан закордонних справ» Фото: investigator.org.ua

Хто б з кандидатів в президенти не переміг на виборах, він продовжить практику війни вертикалей влади за обсяг повноважень, яка супроводжується політичною корупцією. Хоча повноваження президента чітко прописані в Конституції, яка визначає, що Україна – парламентсько-президентська республіка і всі основні рішення приймаються Верховною Радою.

Про це голова правління «Інституту стратегічних чорноморських досліджень», економічний експерт фонду «Майдан закордонних справ» Юрій Смєлянський заявив в ефірі програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

«Як тільки один з кандидатів в президенти починає говорити, що він рушить економіку вперед, в будь-варіації сказаного, кандидат в президенти заявляє наступне – йому не вистачає повноважень. Він готовий продовжити українську практику війни вертикалей влади за обсяг повноважень і відхід від відповідальності – а вся ця боротьба вертикалей влади завжди супроводжується політичною корупцією – тобто він при цьому ще й оголошує, що готовий продовжувати практику політичної корупції. З однієї простої причини – в повноваження президента управління економікою не входить. Це повноваження Кабінету Міністрів, тобто виконавчої вертикалі влади і парламенту, який стверджує закони і державний бюджет і так далі», – сказав Смєлянський.

Він вказав, що, наприклад, в рамках гарантій дотримання норм Конституції президент може лише сказати про те, що він буде сприяти виконанню норми статті, яка обіцяє соціальний захист.

«З якоїсь причини ми в запалі всіх цих передвиборчих баталій забули про те, що у нас парламентсько-президентська республіка, і всі основні рішення приймаються парламентом. Без того, щоб в парламенті проголосували, жоден міністр, жоден керівник служби спеціальної призначений бути не може, за винятком РНБО – це чисто президентська прерогатива. Є у президента ще повноваження – склад наглядових рад, Конституційний суд, Національна рада з питань телебачення і радіомовлення (певні квоти), Нацбанк і так далі. Але все, що стосується виконавчої вертикалі влади і забезпечення безпеки, навіть якщо у президента є право рекомендувати на посаду міністра оборони, главу СБУ, Генерального прокурора, – голосують депутати Верховної Ради. Без їхнього голосування, без їх підтримки може бути тільки в.о. на якийсь час, не більше того», – підкреслив експерт.

Нагадаємо:

  • 7 квітня Центральна виборча комісія України оголосила офіційні результати першого туру виборів президента 31 березня. За ними, до другого туру, який відбудеться 21 квітня, проходять кандидати Володимир Зеленський та Петро Порошенко, яких і буде внесено до виборчого бюлетеню для повторного голосування.