За порушення санкцій має наставати кримінальна відповідальність – Світлана Заліщук

Робоча група з розробки змін до санкційного законодавства України визначає принципові позиції, за якими відбуватиметься реформа санкційної політики України.

Світлана Залищук, народна депутатка Фото: investigator.org.ua

Про це розповіла в ефірі програми «Питання національної безпеки» (проект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська) народна депутатка України Світлана Заліщук.

Роль майданчику для напрацювання змін до санкційного законодавства виконуватиме міністерство закордонних справ, повідомила Заліщук.

Наразі, за словами депутатки, робоча група визначає принципові вимоги до нового санкційного законодавства, які потім втілюватимуться у конкретні статті.

Зокрема, каже вона, розглядається питання щодо створення єдиного реєстру осіб, щодо яких застосовано санкції, з указанням їхніх податкових кодів для верифікації осіб.

«Якщо зайти на сайт РНБО, то там є два списки – юридичні і фізичні особи, і там є певні неспівпадіння і перетинання осіб. Наприклад, фізичні особи потрапляють до списку, а юридичні, бенефіціарами яких є фізичні особи, не потрапляють. Питання — чому? Людину особисто не пустять в Україну, але її бізнес може працювати в Україні. Це ненормально», – констатує Заліщук.

Крім того, за її словами, робоча група розглядає питання про встановлення відповідальності за порушення санкцій.

«Є ідея, на якій зараз наполягають, і МЗС це підтримує — це введення, в тому числі, кримінальної відповідальності за порушення санкційного законодавства. Якщо так виявиться, що заморожені активи вдалося комусь продати, то буде відстежено, хто за це несе відповідальність. Хто ухвалив рішення розморозити ці активи, виставити на продаж, дозволити продавати тощо», – сказала Заліщук.

Водночас, депутатка визнає, що є люди та структури, які проти введення кримінальної відповідальності за порушення санкцій.

Крім того, повідомила вона, робоча група розглядає питання застосування секторальних санкцій.

Однак, зазначила Заліщук, чинний склад Верховної Ради може не встигнути розглянути питання внесення змін до санкційного законодавства.

«Ми вже майже закінчуємо каденцію Верховної Ради, президент завершує свою каденцію. Тому нове законодавство про санкції, напевно, не побачить світ до завершення цієї каденції», – сказала Заліщук.

Нагадаємо:

  • 19 березня президент України Петро Порошенко увів у дію рішення РНБО про розширення санкційних списків фізичних і юридичних осіб РФ, які причетні до будівництва Керченського мосту та нападу на кораблі ВМСУ біля Керченської протоки.
  • Переліки фізичних та юридичних осіб, щодо яких Рада національної безпеки та оборони запровадила санкції через порушення суверенітету та територіальної цілісності України, поповнилися сотнями фігурантів.
  • Санкційні списки РНБО не синхронізовані зі списками США. Україна не ввела жодної секторальної санкції проти РФ, навіть в окупованому Криму, натомість надала йому статус вільної економічної зони. Законодавство України взагалі не передбачає покарання за порушення санкцій.
  • Зняття українських санкцій з Молдавського металургійного заводу, який належить російському олігарху Алішеру Усманову та закуповує металобрухт в Україні, сталося через чийсь корупційний інтерес, вважає народна депутатка Світлана Заліщук.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine