Справа танкеру MRIYA: адвокати клопочуть про зняття арешту, слідство хоче перенести розгляд справи до Києва

21 жовтня у Херсонському міському суді адвокат власника судна MRIYA компанії Felina Development LP клопотав про скасування арешту танкеру, слідчий СБУ -  про відвід у справі слідчого судді Ярослава Мусулевського, а під стінами суду відбувся мітинг на підтримку членів екіпажу заарештованого судна.

Фото: IPC-Херсон

Про це повідомляє кореспондент Центру журналістських розслідувань та “ІРС-Херсон”.

Подальший розгляд справи має відбуватися в Києві, а розгляд клопотання про зняття арешту з судна непідсудний Херсонському міському суду, наполягає Андрій Просняк, начальник слідчого відділу ГУ СБУ в Автономній республіці Крим.

«Вказане судно є речовим доказом за епізодом вчинення кримінального порушення паном Нікітенком, який на той час був капітаном вказаного судна MRIYA, що послугувало підставою для повідомлення йому підозри про вчинення злочину. Постановою прокурора – процесуального керівника у вказаному кримінальному провадженні прийнято рішення про виділення кримінального провадження стосовно Нікіткенка в інше. На даний час кримінальне провадження стосовно речового доказу  судна MRIYA та капітана знаходиться у віданні підрозділу, який дислокований у місті Києві. Згідно з КПК, клопотання щодо здійснення заходів по забезпеченню кримінального провадження мають проводитись за місцем дислокації органу досудового розслідування», – пояснює Просняк заяву про відвід слідчого судді.

Натомість, адвокат Дмитро Никифоров, представник власника танкера, зазначає, що перенесення справи до Києва лише відтерміновує рішення зняття арешту з танкеру.

«Ми зібрали вагомі докази того, що новий власник та команда судна не мають жодного відношення до заходу у закриті порти Криму у 2015 році. Такі фіктивні способи затягування суду лише відтермінують скасування арешту танкеру MRIYA», – каже Никифоров.

Група мешканців Херсону перед судовим засіданням влаштувала біля будівлі суду акцію на підтримку членів екіпажу танкеру MRIYA. Основна вимога учасників акції – зняття арешту з судна. 

«Ми прийшли для того, аби відстояти людей, які залишилися без зарплати, – родини моряків та самих моряків екіпажу MRIYA. Я сам з родини моряків. Прийшов підтримати своїх знайомих, родини моряків, самих моряків. Для мене це хвора тема. Я не можу промовчати у цій ситуації», – заявив учасник акції, який назвався Денисом.

Представники СБУ та Херсонського апеляційного суду засуджують проведення публічних заходів під стінами судів.

Зокрема, начальник слідчого відділу ГУ СБУ в АРК Андрій Просняк вважаї такі акції тиском на суд.

«Останній тиждень ми спостерігаємо значну кількість мітингів та масових заходів під Херсонським апеляційним судом та міським судом стосовно вказаного судна, де прямо зазначаються прізвища суддів та інші обставини, що я не можу розцінювати інакше як тиск на суд», – зазначив у суді Просняк.

«В провадженні Херсонського апеляційного суду на даний час відсутні будь-які судові справи щодо судна MRIYA чи членів його екіпажу. Вважаємо, що проведення подібних заходів можна розцінювати як  такі, що спрямовані на умисне формування у громадськості негативної думки про діяльність апеляційного суду щодо здійснення правосуддя, підрив довіри до суду та суддів Херсонського апеляційного суду», – йдеться у заяві Херсонського апеляційного суду щодо пікетів у справі судна MRIYA, які відбулися 16, 17 та 21 жовтня біля будівлі суду.

За інформацією Центру журналістських розслідувань, заяву про відвід Херсонський міський суд розгляне у середу 23 жовтня.

Нагадаємо:

  • 7 жовтня Херсонський міський суд задовольнив клопотання правоохоронців АРК про передачу арештованого танкера MRIYA (раніше VILGA) в управління Національному агентству України з питань виявлення, розшуку та управління активами, отриманими від корупційних та інших злочинів (Агентство по розшуку і менеджменту активів, АРМА).
  • 10 серпня в порту Херсона українські правоохоронці провели обшук на судні MRIYA, яке в порушення закону заходило в закриті України порти окупованого Криму, поставляло паливо для Чорноморського флоту РФ і підозрюється в контрабанді нафтопродуктів. У червні 2015 це ж судно, але під назвою VILGA, поставляло паливо для підрозділів Чорноморського флоту РФ в окупованому Севастополі.
  • Танкер MRIYA знаходиться складеному Моніторингової групою фонду «Майдану закордонних справ» і порталу BSNews «чорному списку» морських суден, які після окупації Криму Росією відвідували закриті Україною порти окупованого Криму. Згідно їх бази даних, в 2015 році судно, тоді під назвою VILGA (прапор Росії, IMO: 9109811), тричі заходило в порт Севастополя для доставки нафтопродуктів на головну нафтобазу Чорноморського флоту РФ в Сухарній балці: 11 травня, 1 червня і 26 червня.
  • 13 серпня Херсонський міський суд відмовився заарештовувати судно MRIYA. 14 серпня прокуратура АРК оскаржила рішення Херсонського міськсуду. 15 серпня стало відомо, що судно-порушник MRIYA вийшло з порту Херсона в нейтральні води Чорного моря.
  • 19 серпня Апеляційний суд Херсонської області скасував рішення Херсонського міськсуду й заарештував судно MRIYA. 20 серпня співробітники СБУ та Держприкордонслужби України під процесуальним керівництвом прокуратури АРК виконали рішення Апеляційного суду Херсонської області про арешт танкера MRIYA.
  • 23 серпня Танкер MRIYA доставлено до причалу ДП «Підприємство із забезпечення нафтопродуктами» в Херсоні.
  • Судновласники танкеру MRIYA пов’язані зі структурами, близькими Віктора Медведчука, кума президента РФ Володимира Путіна і лідера партії «Опозиційна платформа – За життя».
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine