Жителі Донбасу можуть підтвердити в ПФУ пенсійний стаж довідками з печатками «ДНР» і «ЛНР» – правозахисники

Жителі окупованих районів Донецької та Луганської областей можуть використовувати для підтвердження пенсійного стажу в Пенсійному фонді України (ПФУ) довідки з печатками самопроголошених «ДНР» і «ЛНР». Це підтверджує постанова Верховного Суду України від 22 жовтня 2018 року.

Фото: gorlovka.ua

Про це йдеться в роз’ясненні юристів громадської організації «Донбас SOS».

Як наголошується, при необхідності підтвердження в Пенсійному фонду України (пільгового) стажу і наявності у жителя окупованого Донбасу тільки архівних довідок з печатками невизнаних «республік» необхідно подати до ПФУ заяву з вимогою нарахувати пенсію з урахуванням стажу, який вказаний в даних довідках, з додатком їх копій.

При цьому, вказують правозахисники, якщо на руках у заявника є трудова книжка або інші документи українського зразка, їх також необхідно додати до заяви.

Крім того, наявність в реєстрі Пенсійного фонду відомостей про те, що за працівника було сплачено роботодавцем страховий внесок, також є достатнім підтвердженням наявності у нього стажу, тому необхідно додати до заяви копію довідки ОК-5, якщо в ній вказаний період, який цікавить заявника.

«У разі відмови Пенсійного фонду нараховувати Вам пенсію на підставі того, що він не визнає документи, видані на непідконтрольних територіях України, Ви звертаєтеся до адміністративного суду. У позові пошліться на Постанову Верховного Суду від 22 жовтня 2018 року по справі №235/2357/17. У цій постанові Верховним Судом були застосовані так звані «намібійські виключення»», – пояснили в юристи.

У своїй постанові Верховний суд з посиланням на та так звані «намібійські винятки» Міжнародного суду ООН роз’яснив, що «документи, видані окупаційною владою, повинні визнаватися, якщо їх невизнання веде за собою серйозні порушення або обмеження прав громадян… При цьому, у виняткових випадках, визнання актів окупаційної влади в обмеженому контексті захисту прав мешканців окупованих територій ніяким чином не легітимізує таку владу».

Правозахисники також вказують, що при складанні позову до адмінсуду заявнику необхідно обов’язково вказати, що він вимагає нарахувати пенсію з урахуванням даного стажу з моменту ПЕРШОГО звернення до Пенсійного фонду з усіма документами.

Нагадаємо:

  • 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
  • Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму.
  • Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
  • На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях.
  • На думку правозахисників, прийняттям законопроекту №2083-д про пенсії для жителів Донбасу можна зменшити смертність в чергах на КПВВ при перетині лінії розмежування. Завдяки заходам, які в ньому передбачені, пенсіонерам не буде необхідно так часто їздити на підконтрольну територію.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine