Законопроєкт про пенсії для жителів Донбасу не був прийнятий через маніпулятивні заяви Мінфіну – правозахисники

Новини
Черга до мобільного відділення «Ощадбанку», КПВВ «Станиця Луганська» Фото: Facebook Marta Szczepanik

Законопроєкт 2083-д про пенсії для жителів окупованих територій Донбасу не був ухвалений Верховною Радою через маніпулятивні заяви представників міністерства фінансів України про те, що нібито в разі його прийняття необхідно буде протягом року виплатити накопичену заборгованість по пенсіям у розмірі 115 млрд грн, а це загрожує невиконанням держбюджету України. Насправді заборгованість в два рази менше і виплачувати її планується протягом шести років.

Про це заявили у Благодійному фонді «Право на захист».

«Відверто маніпулятивні заяви Мінфіну щодо пенсій громадянам із тимчасово окупованих територій (ТОТ) призвели до того, що законопроєкт 2083-д, який мав врегулювати це питання, не був прийнятий під час голосування у Верховній Раді. Та чи варто було чекати іншого, коли «експерти» з профільного міністерства говорили про те, що сума заборгованості із пенсій становить 115 млрд грн, а законопроєкт 2083-д передбачає виплату всієї цієї суми в рік його прийняття. А це загроза банкрутства бюджету країни. Проте від реальності ці тези дуже далекі», – наголосили правозахисники.

Як вказали у Фонді, названа сума боргу у 115 млрд грн – «чиясь цифрова фантазія, адже за даними Пенсійного фонду України (ПФУ) ця заборгованість становить приблизно 80 млрд грн».

Крім того вказують правозахисники, законопроєкт не охоплює питання виплат пенсій маломобільним громадянам і особам із інвалідністю, адже документом пенсії пропонується виплачувати лише на території, підконтрольній уряду України, а не на окупованому Донбасі. А це означає, що мінімум третину зі вказаного боргу держави перед громадянами виплатити поки не вдасться.

«По-третє, названа ПФУ сума боргу – це акумульована сума невиплачених пенсій за шість років. А – і тут увага! – законопроєктом передбачена одноразова виплата боргу з пенсії лише за один рік – решта ж має виплачуватися поступово. Тобто, якщо бути точними, арифметика виходить така: 80–26=54* (де 80 – це загальна сума боргу (млрд грн), 26 – це частина, яку неможливо виплатити до деокупації). Тобто сума, про яку йдеться – 54 млрд грн. Якщо розділити її на 6 років, протягом яких пенсії не виплачувалися, то обсяг річного боргу, який має виплатити разово держава, становить 9 млрд грн на рік», – йдеться у заяві.

Правозахисники також зазначають, що згідно з даними ПФУ, заборгованість зі сплати ЄСВ сьогодні становить 17 млрд грн. Це фінансові надходження, що могли би покрити додаткове навантаження у зв’язку з прийняттям законопроєкту 2083-д. Окрім цього, законопроєкт передбачає нові фінансові надходження: це докупівля страхового стажу громадянами, які досягли пенсійного віку, однак не мають необхідного страхового стажу у зв’язку з окупацією.

«Але ми вкотре спостерігаємо за спробами Міністерства фінансів знайти шляхи економії на всьому – навіть на власних зобов’язаннях. До речі, усі ці шість років Мінфін у своїх звітах показував суми невиплачених пенсій мешканцям ТОТ як економію, а не як борг. Та найпоказовіше в цій історії, що самі представники ПФУ на робочих засіданнях закликають підтримати законопроєкт 2083-д, щоби поступово зменшити борг, а головне – не допустити його збільшення», – заявили у БВ «Право на захист».

Як повідомлялось, 5 лютого Верховна Рада відправила на повторне читання законопроект №2083-д про право на пенсію для жителів ОРДЛО – «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію».

Нагадаємо:

  • 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
  • Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму. Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
  • На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях. На думку правозахисників, прийняттям законопроекту №2083-д про пенсії для жителів Донбасу можна зменшити смертність в чергах на КПВВ при перетині лінії розмежування. Завдяки заходам, які в ньому передбачені, пенсіонерам не буде необхідно так часто їздити на підконтрольну територію.