МЗС України: Примус кримчан до отримання паспортів РФ – елемент репресивної політики Росії

Міністерство закордонних справ України зазначає, що примусова роздача російських паспортів мешканцям окупованих Криму і Севастополя є елементом репресивної політики Росії по відношенню до громадян України, які змушені жити в умовах окупації, та нагадує, що за українським законодавством примусове набуття кримчанами громадянства РФ не визнається Україною та не є підставою для втрати українського громадянства.

Фото: Reuters

Про це йдеться в заяві українського зовнішньополітичного відомства в зв’язку з «штучною дискредитаційною кампанією» у інформаційному просторі щодо російських паспортів, які нав’язувалися громадянам України російською окупаційною адміністрацією Криму з березня 2014 року.

«Примусова паспортизація – це елемент репресивної політики держави-агресора по відношенню до громадян України, які змушені жити в умовах окупації. Після незаконної окупації і спроби анексії Росія грубо порушила як українське законодавство, так і міжнародне право», – зазначили у МЗС.

У відомстві також нагадали, що закон України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України» від 15 квітня 2014 року чітко визначає, що примусове автоматичне набуття громадянами України, які проживають на тимчасово окупованій території, громадянства Російської Федерації не визнається Україною та не є підставою для втрати громадянства України. Стаття 45 Положення про закони та звичаї суходільної війни, затвердженого IV Гаазькою конвенцією 1907 року, забороняє примус населення окупованих територій до присягання на вірність державі-окупанту, а отже і до примусової зміни громадянства.

«Нав’язана паспортизація є також елементом системного тиску російської окупаційної адміністрації на громадян України, заздалегідь спланованим і цинічно реалізованим. Громадяни України, що мешкають в АР Крим та м. Севастополь, фактично були позбавлені права вибору», – йдеться у заяві.

У МЗС вказали, що можливості відмови від російського громадянства для кримчан у 2014 році були жорстко обмежені шляхом визначення недостатньої кількості відповідних центрів і занадто коротких термінів прийому заяв про відмову.

Крім того, у разі відмови мешканців Криму від отримання російських паспортів, штучно обмежувалися їхні права на працевлаштування, медичний захист, соціальну і пенсійну допомогу. Відсутність російського паспорта могла також стати причиною примусової депортації з території АРК та Севастополя та заборони в’їзду на кримський півострів.

«Невід’ємним аспектом автоматичної паспортизації була й загроза переслідування проукраїнських активістів, у т.ч. журналістів, з боку окупаційної влади. Історія окупації засвідчила, що мешканці Криму мали всі підстави для побоювань, що через подачу заяв про відмову від російського громадянства окупаційна влада здійснювала «інвентаризацію» опонентів для проведення репресій», – наголосили у міністерстві, додавши, що громадяни України були змушені отримувати російські паспорти ще й для того, щоб зберегти власні оселі, майно на окупованому півострові.

«Нещодавнє підписання Президентом РФ В.Путіним указу щодо позбавлення українських громадян можливості володіння землею в тимчасово окупованому Криму – черговий крок до нав’язування російського громадянства та грубого порушення міжнародного права», – заявили в МЗС України.

Нагадаємо:

  • У вересні 2015 року заступник керівника Федеральної міграційної служби РФ Анатолій Фоменко повідомив, що після анексії Криму жителям півострова було видано понад 2 мільйони російських паспортів.
  • «Кримське прикордонне управління ФСБ» попередило, що кримчани, які мають українське і російське громадянство, можуть перетинати адмінкордон з окупованим Кримом, який Росія вважає «державним кордоном РФ», лише за російським паспортом. За спробу використати український паспорт передбачені адмінштраф і відмова у виїзді.
  • 20 березня 2020 року російський президент Володимир Путін своїм указом розширив перелік територій, земельні ділянки на яких не можуть бути у власності у іноземних громадян та іноземних юридичних осіб, прибережними регіонами окупованих Криму і Севастополя.
  • Правозахисники вказують, що указ Володимира Путіна, який забороняє іноземцям, а отже і громадянам України володіти земельними ділянками в прибережних регіонах окупованого Криму є дискримінаційним і порушує міжнародне гуманітарне право.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine