У Білорусі тисячі людей вийшли на Марші Свободи, у Мінську – 100 тиcяч

Новини
Фото: RFE/RL

У Білорусі багатотисячні колони демонстрантів вийшли на акції протесту. У Мінську понад 100 тисяч учасників Маршу Свободи зібралися біля стели «Мінськ – місто героїв».

На неділю був анонсований найбільший загальногромадянський марш «За Свободу!» – проти фальсифікацій підсумків президентських виборів, повідомляють білоруська та українська служби Радіо Свобода.

У Мінську вся територія біля музею Великої Вітчизняної війни, парку Перемоги, проспекту Перемоги та прилеглих вулиць зайнята. Саме тут 9 серпня відбулися перші зіткнення з ОМОНом. Люди кричать: «Йди», «Трибунал», «Хай живе Білорусь!».

Демонстранти несуть два величезних 100-метрових прапора.

Фото: RFE/RL

Атмосфера піднесена, люди не очікували, що їх прийде настільки багато. У коментарях для «Свабоды» демонстранти казали, що хочуть нових виборів і суду над тими, хто бив і вбивав людей на мітингах, вимагають відставки Олександра Лукашенка і заявляють про його брутальне ставлення до влади і народу.

Учасники маршу сподіваються, що з понеділка акції протесту будуть підтримані всіма підприємствами Біларусі.

Машини вільно їдуть по проїжджій частині, сигналізують в підтримку акції.

Міліції і внутрішніх військ на вулицях і у дворах не видно.

Фото: RFE/RL

У Бресті люди почали збиратися на площі Леніна. Сьогодні вона не оточена, загородження є лише біля міських й обласних виконкомів, а також біля адміністрації Ленінського району. За огорожами стоять співробітники міліції. Люди, які проходять повз, скандують «Трибунал!».

На площу Перемоги у Вітебську прийшли художники, медики, залізничники. Залізничники скандували: «Страйк!».

У Бобруйську на центральну площу також винесли величезний біло-червоно-білий прапор – один з історичних національних символів країни.

У Гродні, за інформацією білоруської служби Радіо Свобода, близько 10 тисяч людей пройшли маршем від Радянської площі в центрі міста до площі Леніна. На чолі колони – католицькі і православні священики, представник спецназу, десантники, прикордонники, робітники багатьох гродненских підприємств, лікарі. Люди несуть біло-червоно-білі прапори. Саме з ними на масові акції в багатьох містах Білорусі вже тиждень виходять прихильники опозиції.

Одночасно в обід у Мінську 16 серпня відбувся багатотисячний провладний мітинг, перед учасниками якого виступив президент Олександр Лукашенко.

Олександр Лукашенко виступає на мітингу на свою підтримку, Мінськ 16.08.2020 Фото: Youtube Радыё Свабода

ЗМІ повідомляли про те, що працівники бюджетних організацій скаржилися на тиск із вимогою участі в цій акції. Людей підвозили автобусами і спеціальними поїздами до Мінська.

Фото: RFE/RL

Нагадаємо:

  • Вибори президента в Білорусі супроводжувались серйозними порушеннями свободи слова і прав журналістів з боку силовиків.
  • Міністри закордонних справ Литви, Польщі та України закликали владу Білорусі утриматися від застосування сили та звільнити всіх затриманих в ніч після президентських виборів.
  • Держдепартамент США закликав владу Білорусі поважати права білорусів на участь в мирних зібраннях і утримуватися від застосування сили, а також звільнити незаконно затриманих демонстрантів.
  • Євросоюз не визнає результатів президентських виборів у Білорусі й починає роботу над запровадженням санкцій за фальсифікацію виборів та насильство щодо протестувальників. Україна загалом поділяє позицію, висловлену ЄС щодо цих виборів.
  • ЦВК Білорусі оголосила остаточні підсумки виборів і оголосив переможцем Олександра Лукашенка, який, згідно з офіційними даними, отримав 80,1% голосів виборців. Головна опонентка чинного президента Світлана Тіхановська, яка, за даними ЦВК, отримала 10,1% голосів, заявила про свою перемогу і закликала створити координаційний комітет для передачі влади в країні, а також організувати мирні протести 15 і 16 серпня.