Розслідування FinCEN Files: Правоохоронців США зацікавили компанії, пов’язані з Порошенком

Новини

Щонайменше чотири міжнародні банки повідомили FinCEN – фінансову розвідку Мінфіну США про підозрілі транзакції пов’язаних із Петром Порошенком офшорних компаній. Загальна сума цих переказів сягає 65 млн доларів.

Про це свідчать файли FinCEN, повідомляє видання «Слідство.Інфо».

У звітах банки зазначають: Порошенко, перебуваючи на посаді президента України, міг брати участь у незаконних діях зі створення офшорних компаній – і не повідомляв про це в деклараціях про доходи.

«Згадані у FinCEN компанії роками були в полі зору українських правоохоронців. Слідчі підозрювали їх у відмиванні коштів та ухиленні від сплати податків – і намагались отримати доступ до банківських рахунків цих фірм. Це зафіксовано в ухвалах українських судів, які зникли з відкритого реєстру судових рішень», – пише видання, яке має ці документи в розпорядженні.

За словами мешканця закарпатського села Нове Давидково Тараса Тарасовича, він дозволив невідомим особам використовувати його паспортні дані за винагороду у 5 тис. грн щомісяця. Так він став засновником чотирьох британських компаній. Однією з них була Genesis Local Ventures (GLV). Трохи згодом міжнародний Deutsche Bank подав до FinCEN звіт про підозрілу діяльність британської офшорної компанії GLV.

Шотландська компанія GLV зареєстрована двома белізькими юрособами, Poramto Group та Admiral Group. Відповідно до звіту банку для FinCEN, обидві «пов’язані з президентом Порошенком».

Poramto Group та Admiral Group, за даними британського бізнес-реєстру Companies House, сумарно заснували майже 400 компаній, а юридичну адресу GLV використовують десятки інших фірм. Це типові ознаки компанії-прокладки, основна мета якої – приховати кінцевого власника бізнесу.

За дев’ять місяців протягом 2016-2017 років, відповідно до повідомлення банку, через рахунки GLV пройшло близько 60 млн доларів. Зрештою, банк закрив рахунки компанії через «відсутність прозорості». 14 травня 2019 року, за тиждень до завершення президентської каденції Петра Порошенка, компанію GLV розпущено.

Скан: slidstvo.info

На адресовані експрезиденту запитання прес-служба партії «Європейська солідарність» відповіла: «Особисто Порошенко не володіє жодними офшорними компаніями, а особливо тими, які ви «нічтоже сумняшеся» йому приписали».

Як нагадує видання, Порошенко передав у «сліпий траст» чимало своїх бізнесів, однак, зокрема, він зберіг контроль над Міжнародним інвестиційним банком.

Відповідно до звітів FinCEN про підозрілу фінансову активність, у період президентства Порошенка на рахунки компанії Roshen у Міжнародному інвестиційному банку надійшли 1,8 млн доларів від компанії Goldwest Investment.

Зареєстрована в Британії за три місяці до початку президентської каденції Порошенка компанія, за документами, торгує солодощами й надає транспортні послуги. У перші два роки існування Goldwest Investment декларувала нульові доходи – а за підсумками 2016 року сповістила британський уряд про транзакції на 8,6 млн доларів та 250 тис доларів чистого прибутку.

Грошові перекази Goldwest Investment у звіті FinCEN позначено як підозрілі. «Порошенко, ймовірно, брав участь у незаконних діях, відкриваючи нову компанію в ході свого президентства й не звітуючи про це у своїй декларації», – йдеться у звіті.

Інший звіт, у якому згадується Петро Порошенко, подав Bank of New York Mellon – після перевірки кореспондентських рахунків естонського Versobank.

У документі йдеться про те, що 2016 року на рахунок Roshen в естонському банку надійшли два перекази на загальну суму 145 тис доларів від Furoleks Services LP. Протягом лише двох місяців 2016 року фірма провела транзакцій на понад 23 млн доларів.

Іще кілька згадок Петра Порошенка у FinCEN Files стосуються компаній, раніше згаданих у Panama Papers.

За інформацією міжнародного банку Standard Chartered, президент Петро Порошенко опосередковано володіє Intraco Management та має ділові зв’язки з Linquist Services Limited.

Так, у квітні 2013 року Standard Chartered подав звіт до FinCEN щодо банківських переказів компанії Linquist Services Limited, на загальну суму в 30 тис доларів. Банк зауважив, що Порошенко використовував цю компанію, зокрема, для отримання банківських позик.

Сліди цих операцій є в Panama Papers. Зокрема, у грудні 2010 року банк Raiffeisen надіслав Roshen щонайменше 115 млн доларів США під виглядом позики. Забезпечувала її нібито офшорна компанія Linquist Services Limited.

«Президент Порошенко використовував «забезпечені активи» Linquist Services Limited та його владу над Raiffeisen для отримання кредитів для своєї кондитерської компанії Roshen», – йдеться у звіті FinCEN.

Як повідомляють медіа, після згадки сумнівних кредитів Roshen у Panama Papers австрійські органи влади розпочали розслідування щодо діяльності банку Raiffeisen.

Інша компанія, Intraco Management, відповідно до звітів Standard Chartered, із 2 січня 2013 року по 26 вересня 2014 року провела операцій на 5,4 млн доларів.

Вже через рік Агентство фінансових розслідувань Британських Віргінських островів почало розслідування щодо Intraco за підозрою у відмиванні коштів. Агенти намагалися з’ясувати, кому належить офшорна компанія.

У відповідь на запит Roshen повідомила журналістів «Слідство.Інфо», що кондитерська корпорація не має стосунку до вищезгаданих офшорних компаній.

Більше того: «Roshen не володіє інформацією, щодо того, хто є власником перелічених компаній». При цьому корпорація визнає, що з деякими із них вела бізнес – зокрема, «компанії Goldwest Investment та Furoleks Services LP, проводили розрахунок за кондитерські вироби, такі як шоколадні та желейні цукерки, карамель, шоколад, печиво і т.д., що експортувались у Туркменістан та Алжир», – ідеться в повідомленні прес-служби Roshen.

Нагадаємо:

  • Міжнародний консорціум журналістів-розслідувачів (ICIJ), видання BuzzFeed News і 400 журналістів-розслідувачів з усього світу отримали доступ до масиву документів FinCEN, державної агенції у структурі Мінфіна США, яка відслідковує підозрілі фінансові операції. Витік цих даних, які включають повідомлення банків до FinCEN про підозрілі транзакції на 2 трильйони доларів, показав, що деякі найбільші банки у світі вели бізнес із клієнтами, яких вони підозрювали у корупції, і дозволяли злочинцям переміщати «брудні» гроші по всьому світу, уникаючи санкцій.
  • В отриманих журналістами звітах FinCEN є дані про перекази з рахунків, бенефіціарами яких вважають експрезидентів України Віктора Януковича та Петра Порошенка, олігархів Дмитра Фірташа і Ігоря Коломойського, «младоолігарха» Сергія Курченка, лідерку партії «Батьківщина» Юлію Тимошенко та інших.