Україна буде залучати керівництво РФ до відповідальності через МКС

Новини

Україна має намір залучити вище керівництво Росії до відповідальності за окупацію Криму і війну на Донбасі через Міжнародний кримінальний суд (МКС). Колаборантів пропонується судити в українських судах.

Про це в інтерв’ю ZN.UA заявив заступник генерального прокурора Гюндуз Мамедов.

За його словами, Україна в цьому питанні вирішила йти своїм шляхом.

«Вище політичне і військове керівництво РФ, причетну до скоєння військових злочинів, ми пропонуємо залучати до відповідальності в Міжнародному кримінальному суді, а дії його поплічників і виконавців розслідуємо в Україні в рамках національного законодавства», – зазначив Мамедов.

Він також уточнив, що ігнорування Росією міжнародного права не звільняє від відповідальності за злочини проти України. А імплементація міжнародного гуманітарного права в українське законодавство дозволить притягнути винних до відповідальності, де б вони не ховалися.

За шість років, які минули з часу незаконної окупації Криму Росією, через політичні, релігійні переслідування та незгоду з окупацією півострів вимушено покинули понад 48 тисяч громадян України, серед яких значна частина кримських татар. Водночас Росія продовжує незаконно переміщувати до Криму своїх громадян, що є прямим порушенням норм міжнародного гуманітарного права.

5 грудня Офіс прокурора МКС опублікував звіт про діяльність за попереднім розслідуванням за 2019 рік, в якому кваліфікує ситуацію в Криму, як стан окупації, а ситуацію на Донбасі як міжнародний і неміжнародний збройний конфлікт. 6 грудня документ було презентовано у рамках 18 Асамблеї держав-учасниць Римського статуту прокурором МКС.

Нагадаємо: 

  • Прокуратура АРК у взаємодії з громадськими правозахисними організаціями подала вже 6 інформаційних повідомлень прокурору МКС про воєнні злочини і злочини проти людяності, які здійснюються в окупованому Росією Криму.
  • 6 грудня Генпрокуратура України і правозахисники підготували та передали до МКС чергове інформаційне повідомлення щодо вчинення Росією воєнних злочинів на Донбасі під час боїв за Іловайськ та Дебальцеве. В ньому, зокрема, йдеться про позасудові страти та насильницькі зникнення полонених українських військовослужбовців.
  • Уже 6 років триває російська військова агресія проти України. Якщо у випадку з Кримом Україна відразу визначила ситуацію як тимчасову окупацію, то з класифікацією збройного конфлікту на Донбасі все дещо складніше. Зокрема, тому, що Україна досі не в повному обсязі імплементувала положення міжнародного гуманітарного права в національну правову систему.
  • Детальніше читайте в матеріалі Центру журналістських розслідувань Конфлікт або війна: право проти політичної доцільності.