За шість років окупації Крим вимушено покинули понад 48 тисяч громадян України – Мамедов

Новини
Заступник генпрокурора Гюндуз Мамедов Фото: investigator.org.ua

За шість років, які минули з часу незаконної окупації Криму Росією, через політичні, релігійні переслідування та незгоду з окупацією півострів вимушено покинули понад 48 тисяч громадян України, серед яких значна частина кримських татар. Водночас Росія продовжує незаконно переміщувати до Криму своїх громадян, що є прямим порушенням норм міжнародного гуманітарного права.

Про це заявив заступник Генерального прокурора Гюндуз Мамедов, повідомляє Офіс Генпрокурора.

«Починаючи з 2014 року історія на окупованому півострові повторюється. Російська окупаційна влада продовжує переслідування кримськотатарського народу через релігійні переконання та незгоду з окупацією. Нестерпні умови проживання, численні незаконні обшуки, затримання, позбавлення волі зумовлюють корінний народ півострова залишати Крим. Понад 48 тисяч громадян змушені були покинути окуповану територію Криму і переміститися на підконтрольну уряду України територію. Водночас, РФ здійснює активну колонізацію території півострова. За час окупації країна-агресор прямо або опосередковано перемістила зі своєї території майже 73 тис. своїх громадян на окуповану територію», – сказав Мамедов.

Він зазначив, що такі дії держави-окупанта містять ознаки порушень статті 49 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року, відповідно до якої забороняється, незалежно від мотивів, здійснювати примусове індивідуальне чи масове переселення або депортацію осіб, що перебувають під захистом, з окупованої території на територію окупаційної держави.

Заступник Генпрокурора запевнив, що грубим порушенням міжнародного гуманітарного права обов’язково буде надана правова оцінка як на міжнародному, так і на національному рівнях.

Зокрема, нагадав він, на початку 2020 року прокуратура АР Крим разом з правозахисною неурядовою громадською організацією «Регіональний центр прав людини» направила вже сьоме інформаційне повідомлення до Офісу Прокурора Міжнародного кримінального суду щодо примусового переміщення населення півострову.

Нагадаємо:

  • Генсек ООН Антоніу Гуттеріш в своїй доповіді про ситуацію з правами людини в окупованому Криму офіційно визнав порушення Женевських конвенцій Росією, яка свідомо переселяє людей з материкової частини РФ до українського Криму в спробах змінити демографію окупованого півострова.
  • Станом на серпень 2019 року за період окупації Криму з регіонів РФ на півострів переселилося 158 433 особи. У тому числі 87 000 до «Республіки Крим» і 71 433 в місто Севастополь. Про це повідомила Кримська правозахисна група, яка провела аналіз інформації, опублікованої на сайті «Управління Федеральної служби державної статистики по Республіці Крим і Севастополю».
  • У січні 2020 року прокуратура АРК разом з правозахисною організацією «Регіональний центр прав людини» (РЦПЛ) направила сьоме повідомлення до Міжнародного кримінального суду (МКС), у якому міститься обґрунтування відповідальності Росії за генерацію потоків внутрішньо переміщених осіб та зміну демографічної ситуації в окупованому Криму.
  • За інформацією міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України, за шість років незаконної окупації Криму реальне населення Севастополя за рахунок російських військовослужбовців, силовиків і членів їх сімей зросло на 80 відсотків.