ОП намагався вмовити MI-6 заблокувати розслідування Bellingcat про зрив спецоперації з затримання «вагнерівців» – ZN.UA

Новини
Затримання бойовиків ПВК «Вагнер» у Білорусі, 29.07.2020 Фото: Белтелерадиокомпания / AP

Офіс президента України намагався залучити керівництво служби зовнішньополітичної розвідки Великої Британії MI-6, щоб не допустити виходу фільму-розслідування Bellingcat про зрив спецоперації із затримання бойовиків ПВК «Вагнер».

Про це пише в статті оглядач відділу міжнародної політики ZN.UA Володимир Кравченко.

За інформацією видання, в кінці лютого в Україну приїжджав заступник глави MI-6 Лі Лоуренс. Візит західного розвідника такого рангу до нашої країни – подія неординарна. Але на Банковій своєрідно скористалися приїздом високопоставленого співробітника британської розвідки, попереджає оглядач.

«Під час зустрічі на «острові» (штаб-квартира ГУР Міноборони України) керівник військової розвідки Кирило Буданов і заступник голови ОП Роман Машовець намагалися переконати Лі Лоуренса, щоб MI-6 вплинула на Bellingcat («адже це пов’язана з вами структура») і не допустила виходу фільму. Та цього Банковій здалося мало. Через день високопоставленому британському розвіднику, цього разу в компанії із запрошеним на зустріч послом Великої Британії в Україні Меліндою Сіммонс, довелося вдруге вислуховувати від Буданова та Машовця настійні прохання Банкової», – додає Кравченко.

У відповідь британці нібито сказали: «хлопці, вибачте, нічого не можемо зробити, це мас-медіа, а в нас свобода слова».

Після того, як ZN.UA стала відома ця інформація, редакція надіслала в посольство Великої Британії в Україні запит, у якому попросила відповісти на такі запитання:

  1. Чи обговорювалося чи під час згаданих зустрічей питання розслідування, яке проводить Bellingcat стосовно провалу операції українських та іноземних спецслужб із затримання групи «вагнерівців»?
  2. Чи просили пани Буданов і Машовець посла Великої Британії в Україні та високопоставленого представника MI-6, щоб влада Сполученого Королівства скористалася своїми важелями впливу на Bellingcat і зупинила розслідування та зйомки фільму?

Британське посольство оперативно та дипломатично відповіло на запит ZN.UA, але цілком зрозуміло: «Ми не коментуємо питання, пов’язані з роботою спецслужб. Ми не можемо ні підтвердити, ні спростувати інформацію, про яку ви запитали».

Однак факт зустрічі підтвердили ZN.UA кілька незалежних одне від одного джерел. Як і порушену українською стороною тему розслідування Bellingcat.

«Ця історія ніби списана зі сторінок поганого шпигунського трилера. Вона демонструє нерозуміння Зе!командою роботи західних інституцій, примітивність сприйняття Банковою та керівниками українських спецслужб роботи мас-медіа загалом і журналістів-розслідувачів, зокрема, та й узагалі незграбність намагань запобігти виходові фільму-розслідування. Що гірше – така розмова емісарів Банкової з представниками уряду Її Величності підриває довіру до керівництва України та українських спецслужб із боку Заходу», – пише Кравченко.

Оглядач зазначає, що це також історія про неготовність Зеленського розслідувати провал операції та адекватно реагувати на наявність потенційного зрадника у своєму оточенні.

«Чи зрозуміли Буданов і Машовець, що саме такий сигнал вони, фактично, передали британцям?», – резюмує Кравченко.

Як повідомлялось, секретну операцію СБУ та ГУР МО по затриманню бойовиків ПВК «Вагнер» провалили через витік інформації з України, «найбільш ймовірно, з тих кіл, які працюють на зближення з РФ ціною будь-яких поступок, і мають доступ до цілком таємної інформації найвищого допуску», йдеться в статті головного редактора Цензор.НЕТ Юрія Бутусова.

Білорусь передала Росії раніше затриманих під Мінськом бойовиків приватної військової компанії «Вагнер». В офісі президента України висловили жаль з цього приводу, а секретар РНБО України Олексій Данилов назвав рішення білоруської влади не дружнім кроком щодо України, яка зібрала докази участі цих найманців у війні на Донбасі.

Міжнародна організація Bellingcat працює над розслідуванням з приводу підготовки українськими спецслужбами спецоперації із захоплення найманців російської приватної військової компанії «Вагнер» і її зриву на фінальному етапі.

Нагадаємо:

  • У ніч на 29 липня спецслужби Білорусі затримали в санаторії під Мінськом групу з 32 громадян РФ, причетних до діяльності ПВК «Вагнер», яка брала участь в російсько-українській війні на Донбасі і в бойових діях в Сирії в інтересах РФ. Олександр Лукашенко терміново зібрав засідання Ради безпеки, на якому доручив терміново звернутися «до відповідних структур РФ, щоб вони пояснили, що відбувається».
  • МЗС Білорусі передав Україні список затриманих під Мінськом бойовиків ПВК «Вагнер» і звернувся з проханням передати цей документ компетентним органам України для перевірки їх причетності до скоєння злочинів на українській території.
  • 5 серпня президент Володимир Зеленський обговорив із президентом Білорусі Олександром Лукашенком видачу Україні затриманих бойовиків, які воювали на Донбасі.
  • Генпрокуратура України звернулась до Генпрокуратури Білорусі із запитами про видачу 28 з 32 бойовиків ПВК «Вагнер», затриманих 29 липня під Мінськом.