Претензії українських підприємств до РФ через окупацію Донбасу і Криму перевищують $4,5 млрд – Єнін

Новини
санкции
Фото: УНІАН

Позови українських підприємств, які втратили власність і прибуток через агресію Росії на Донбасі та окупацію Криму, подані у понад 12 комерційних арбітражів. Загальна сума претензій до РФ складає понад 4,5 млрд дол.

Про це повідомив заступник міністра закордонних справ України Євген Єнін в ефірі телеканалу «Дом».

«Наші позовні претензії обчислюються понад 4,5 млрд дол. І ми активно заохочуємо наші підприємства, які втратили свою власність, втратили прибуток, щоб звертатися в арбітражі й відсуджувати, відсуджувати й ще раз відсуджувати у російської сторони все, що вони втратили», – сказав Єнін.

Він зазначив, що процеси тільки почалися, але вже є перші позитивні результати.

«Якщо говорити про комерційні арбітражі, у нас їх понад 12. А по трьох з них, як мінімум, є вже перші позитивні рішення. Це сукупно десь приблизно 250 млн дол.», – повідомив заступник міністра.

За його словами, головні позови ще попереду, «той же «Нафтогаз» успішно пройшов юрисдикційну фазу».

Він вказав, що Росія намагається оскаржити рішення комерційних арбітражів.

«Але це не зупиняє рішення, які вступили в законну силу. Тому нараховується пеня, а все це лягає на плечі простого російського платника податків, який в якийсь момент скаже «а куди йдуть наші гроші?»… І скільки б російська сторона не відтягувала наступ наслідків, це все більш і більш здорожує ціну», – наголосив заступник міністра.

Він акцентував, що рано чи пізно рішення за цими та іншими міжнародними позовами обтяжать ситуацію для РФ, «яка опиниться в абсолютній ізоляції».

«Яка змушена буде оплачувати багатомільярдні рахунки за програними позовами. Все це рано чи пізно призведе до того, що ми відновимо мир на нашій землі. Ми доведемо людям, що справедливість є, і ми будемо пишатися тим, що змогли зробити це», – резюмував Єнін.

Нагадаємо:

  • 20 вересня 2017 року НАК «Нафтогаз України» і її шість дочірніх компаній подали в суд, сформований при Постійної палаті Третейського Суду в Гаазі, позовну заяву про відшкодування збитків, заподіяних незаконним захопленням РФ активів в АР Крим, що на той момент оцінювались експертами в 5 млрд. дол.
  • 27 лютого 2019 року Постійна палата третейського суду в Гаазі визнала, що Росія винна у втраті НАК «Нафтогаз України» своїх активів у окупованому Криму.
  • В січні 2020 року виконавчий директор НАК «Нафтогаз України» Юрій Вітренко повідомив, що компанія подає оновлені позови проти Росії до Третейського суду Гааги, вимагаючи зобов’язати РФ виплатити групі понад $7 млрд компенсації за втрату можливості використовувати своє майно в Криму.
  • 26 листопада 2018 року Арбітражний трибунал у Парижі ухвалив рішення про стягнення з РФ на користь державного Ощадбанку 1,3 млрд доларів США для компенсації збитків за втрачені активи в окупованому Криму.
  • 20 жовтня 2020 року Арбітражний суд в Парижі перейшов безпосередньо до розгляду позову НЕК «Укренерго», яка вимагає від РФ сплатити компенсацію за втрачені на території окупованого Криму інвестиції. Загальна сума позовних вимог складає 527,53 млн євро з урахуванням відсотків.