Севастополець Бессарабов з російської колонії закликав США підняти питання про українських політв’язнів в РФ і Криму на зустрічі Байдена і Путіна

Новини
Олексій Бессарабов і Володимир Дудка Фото: Facebook Илья Дудка

Севастополець Олексій Бессарабов, незаконно засуджений в окупованому Криму у «справі українських диверсантів», звернувся до Держсекретаря США Ентоні Блінкена із закликом підняти питання про українських політв’язнів в Росії і Криму під час зустрічі президента Сполучених Штатів Джо Байдена з президентом РФ Володимиром Путіним.

Про це йдеться у відкритому листі Бессарабова до Блінкена, який він передав з виправної колонії №1 в Ставропольського краю РФ, де він відбуває 14-річний термін ув’язнення, повідомв президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар на своїй сторінці в Facebook.

«Ми, політв’язні, знаючи про підготовку зустрічей президента України, а потім і президента США з російським президентом, вважаємо, що ключовий повинна бути тема безумовного звільнення незаконно утримуваних Росією осіб в колоніях на території Росії і Криму. Це не питання політики, це питання відновлення мінімального рівня довіри, честі і моралі лідерів націй ХХI століття», – йдеться в листі Бессарабова.

Він також звернув увагу на те, що на даний момент питання звільнення українських політв’язнів з Криму майже не обговорюється на міжнародному рівні.

«Не дивлячись на те, що моє ім’я, як і імена десятків інших політичних в’язнів, є в списках таких правозахисних організацій як Freedom House, «Меморіал», ми майже забуті. Про нас пам’ятають тільки наші рідні, друзі, колеги по роботі. Ми забуті, тому що проблематика Криму не обговорюється ні в Нормандські форматі, ні в Мінських переговорах. Ці формати стосуються тільки окупованого Донбасу. Але не Криму. Олег Сенцов вже на свободі, але «список Сенцова» залишився, більш того, він постійно поповнюється новими іменами арештантів», – вказав Бессарабов.

Він підкреслив, що «наші імена фігурують в останні роки тільки в резолюціях Європейського Парламенту та про нас пам’ятає Постійна місія США в ОБСЄ, за що окреме спасибі Сполученим Штатам».

Звертаючись до Блінкена, Бессарабов закликав Сполучений Штати застосувати до ситуації російсько-української війни приклад Афганістану, де США домоглися звільнення всіх захоплених сторонами конфлікту осіб в якості передумови до будь-яких подальших дій.

«Приклади цього є. Зокрема, це досвід США у вирішенні афганського конфлікту, де був реалізований принцип: спочатку взаємне звільнення осіб в форматі «всіх на всіх», і лише потім політичне врегулювання. Сторони – і афганська влада, і таліби – всього за кілька місяців після досягнення домовленостей змогли здійснити обмін за формулою «всіх на всіх» близько 6000 осіб. У разі російсько-українського конфлікту, проводяться лише часткові звільнення, останнє з яких було в 2019 році і стосувалося тільки Донбасу, але не Криму», – написав український політв’язень.

«Отримавши 14-річний термін за сфальсифікованою «справою українських диверсантів», я вже 4,5 роки відсидів у колонії. Є ті, хто вже сім років сидить у в’язниці, є ті, кого заарештували минулого місяця. Нам залишається тільки вірити в те, що зможемо знайти свободу при наявності політичної волі під впливом США», – додав Бессарабов.

5 травня 2021 року Держсекретар США Ентоні Блінкен прибуде до Києва з дводенним візитом. За інформацією речника Держдепу Неда Прайса, Блінкен зустрінеться з президентом Володимиром Зеленським, міністром закордонних справ Дмитром Кулебою, іншими офіційними особами і представниками українського громадянського суспільства, «щоб підтвердити непохитну підтримку США суверенітету і територіальної цілісності України перед обличчям триваючої агресії Росії».

Нагадаємо:

  • 9 листопада 2016 року ФСБ РФ затримала в окупованому Севастополі українських громадян, яких російська спецслужба називає «членами диверсійно-терористичної групи Головного управління розвідки Міноборони України». Затримані Дмитро Штибліков, Олексій Бессарабов і Володимир Дудка нібито готували диверсійні акти в Криму.
  • Дмитро Штибліков в 2004 році був звільнений в запас з лав ЗС України і до 2014 року працював в Севастополі аналітиком в неурядовій організації Центр сприяння вивченню геополітичних проблем і євроатлантичного співробітництва Чорноморського регіону «Номос», що припинив діяльність після окупації Криму. Олексій Бессарабов також працював в центрі «Номос» експертом. Володимир Дудка – капітан 2-го рангу запасу, колишній командир корабля управління «Сімферополь» ВМС України. 18 травня 2017 року Штибліков уклав досудову угоду зі слідством і визнав свою провину. Жодного з незалежних адвокатів до нього не допустили. 16 листопада 2017 року «Севастопольський міський суд» засудив Штиблікова до 5 років позбавлення в колонії строго режиму і штрафу в розмірі 200 тисяч рублів.
  • 4 квітня 2019 року «Севастопольський міський суд» засудив Бессарабова і Дудку за обвинуваченням в нібито підготовці «диверсій» на території півострова і незаконному зберіганні вибухових речовин до 14 років позбавлення волі кожного та призначив їм штрафи: Дудці в розмірі 350 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, Бессарабову – 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.  15 жовтня Верховний суд РФ залишив без змін незаконний вирок «Севастопольського міського суду».
  • Олексій Бессарабов відбуває незаконне покарання в колонії №1 Ставропольського краю РФ.