Мешканцям ОРДЛО видали 584 тисячі російських паспортів – Денісова

Новини
Фото: РИА Новости / Сергей Пивоваров

Українцям, які мешкають на окупованих територіях Донецької та Луганської областей, уже видано орієнтовно 584 тисячі паспортів РФ.

Про це Уповноважений Верховної Ради з прав людини Людмила Денісова розповіла у програмі «Донбас PRIME».

«Зараз, за нашими даними, 584 тисячі паспортів видано громадянам України, які мешкають на цих територіях, частина наших громадян з них є ще і внутрішньо переміщеними особами», – поінформувала Денісова.

Вона також розповіла про причини, чому українці, які проживають на тимчасово окупованих територіях, беруть російські паспорти.

«Чому людина бере цей російський «аусвайс» – щоб була можливість отримати якісь додаткові виплати, полікуватися, бо якщо особа не має такого «паспорту», тоді не надають медичного лікування. Особа не може купити певні ліки або отримати їх безкоштовно. Ще це стосується тих осіб, які працюють або вчителями у школі, або лікарями у медзакладах. Якщо вони не отримують такі паспорти, тоді вони позбавляються взагалі роботи. Тому люди, щоб вижити, беруть ці паспорти», – уточнила Уповноважений ВР з прав людини.

Денісова нагадала, що РФ готується до виборів у Держдуму восени цього року. «І вони думають, що там (на тимчасово окупованих територіях Донецької та Луганської областей – ред.) буде теж щось на кшталт виборчого округу, і громадяни України, які отримають ці «аусвайси», підуть голосувати».

«І ми знаємо, що їх зараз змушують реєструватися на сайті виборчому, щоб потім проголосували за російську владу», – поінформувала Денісова.

Як повідомлялося, у 2019 році президент РФ Володимир Путін підписав указ, згідно з яким на спрощений порядок отримання російського паспорта можуть претендувати жителі ОРДЛО, а також громадяни України, які в березні 2014 року проживали в Криму.

Як повідомлялося, 30 квітня 2021 року в оприлюдненій на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні заяві Євросоюз висловив глибоку стурбованість з приводу продовження Росією видачі паспортів РФ в ОРДЛО, що суперечить Мінським домовленостям і є очевидним порушенням суверенітету України. В ЄС заявили, що ця політика Кремля викликає особливе занепокоєння, враховуючи заяви високопоставлених чиновників РФ про можливість початку військових дій для захисту інтересів цих нових паспортизованих громадян.

2 травня 2021 року у МВД Росії повідомили, що за два роки майже 530 тис. жителів окупованого Донбасу отримали російське громадянство в спрощеному порядку.

Нагадаємо:

  • 24 квітня 2019 року президент РФ Володимир Путін підписав указ про спрощення порядку отримання російського громадянства жителями тимчасово окупованих територій Донбасу.
  • 24 квітня 20220 року президент Росії Володимир Путін підписав закон, який спрощує отримання російського громадянства для громадян України, а також Білорусі, Казахстану і Молдови. Також глава Кремля підписав закон, який звільняє жителів окупованого Донбасу, які подають заяви про вступ до громадянства РФ, від сплати держмита.
  • 14 січня 2021 року Східна правозахисна група повідомила, що окупаційні адміністрації на кінець 2020 року видали жителям ОРДЛО понад 1,2 млн паспортів так званих «ДНР» і «ЛНР», а також понад 440 тис. паспортів РФ.