ФСБ звинуватила українську розвідку в «підриві» газопроводу в Криму, посередником назвала Джелялова, а виконавцями – братів Ахтемових

Російська Федеральна служба безпеки заявила 7 вересня, що Головне управління розвідки Міністерства оборони України та Меджліс кримськотатарського народу причетні до організації диверсії, яка нібито сталася на газопроводі в окупованому Криму 23 серпня.

ФСБ заявляє, що в межах розслідування заарештувала трьох підозрюваних, а виконавцям українська сторона нібито обіцяла близько 2 тисяч доларів (це 54 тисячі гривень за поточним курсом).

«У ході проведених оперативно-розшукових заходів і слідчих дій встановлено, що диверсія організована територіальним підрозділом Головного управління розвідки (ГУР) Міноборони України в Херсоні – так званою оперативною службою «Таврія» за участю забороненої в Росії організації «Меджліс кримськотатарського народу», – йдеться в заяві ФСБ.

«4 вересня 2021 року працівниками ФСБ Росії затримані жителі Республіки Крим – посередник – заступник голови «Меджлісу» Наріман Джелялов, безпосередні виконавці диверсії Асан і Азіз Ахтемови», – йдеться в заяві ФСБ.

ФСБ запевняє, що нібито «за вказівкою одного з керівників «Меджлісу» в червні 2020 року виконавці виїжджали на Україну в Херсон, де співробітники ГУР навчили їх вибухової справи». За «вчинення диверсії», нібито «військова розвідка України обіцяла їм грошову винагороду близько 2000 доларів США».

«Вибуховий пристрій конспіративних шляхом в липні ц.р. було доставлено до Криму. Акцію планувалося приурочити до Дня незалежності України», – йдеться в заяві ФСБ.

Російські силовики назвали нібито організаторів «диверсії»: «Різа Яг’я-Веліулаев, агент ГУР, який втік з Криму після зірваної терористичної акції в серпні 2016 року, в пособництві якої він брав участь, а також його куратори – співробітник військової розвідки України Максим Мартинюк і його безпосередній начальник, керівник оперативної служби «Таврія» – Віктор Зелінський», пише ФСБ.

«Зазначена диверсія була санкціонована начальником ГУР МО України Кирилом Будановим – учасником невдалої акції в 2016 році, в ході якої їм було вбито співробітника ФСБ Росії. Територіальним органом безпеки порушено кримінальну справу за ч. 1 ст. 281 КК Росії («диверсія»), що передбачає покарання у вигляді позбавлення волі від 10 до 15 років. Всім затриманим обрано запобіжний захід – утримання під вартою», – йдеться в повідомленні ФСБ.

ФСБ показала відео нібито з місця диверсії на газопроводі в Криму і допиту виконавця підриву. Запис опублікував телеканал «Звезда» в своєму Telegram-каналі.

«Київський районний суд» в окупованому Криму заарештував заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова на два місяці – до 4 листопада. Про такий запобіжний захід клопотала сторона звинувачення як «тяжкість осудного злочину».

«Київський районний суд» Сімферополя обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 4 листопада для двоюрідних братів Азіза і Асана Ахтемових, підозрюваних в скоєнні «диверсії» (ч. 1 ст. 281 КК РФ).

  • 3 вересня 2021 года в окупованому Криму співробітники ФСБ викрали кримського татарина, жителя Сімферополя Ельдара Одаманова після обшуку в його будинку, який проводився в зв’язку з нібито його причетністю до вибуху на газопроводі в селі Перевальне Сімферопольського району. Силовики вилучили всю комп’ютерну техніку.
  • 4 вересня в Криму співробітники ФСБ вранці провели в селі Первомайське Сімферопольського району обшук в будинку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після якого його затримали і відвезли в невідомому напрямку. До цього вночі окупанти обшукали будинок і затримали жителя цього села Азіза Ахтемова нібито через причетність до вибуху газопроводу в селі Перевальному 23 серпня.
  • Увечері 3 вересня в селі Левадки Сімферопольського району співробітники ФСБ обшукали будинок і затримали Асана Ахтемова. Вранці 4 вересня в Євпаторії силовики обшукали будинок і затримали місцевого жителя Шевкета Усеінова. Місцезнаходження обох затриманих невідомо, як і трьох затриманих раніше Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джелялова.
Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine