США в ОБСЄ: РФ має припинити «безпідставні і мстиві репресії» проти кримських татар у Криму

Новини
Наріман Джелялов, Азіз Ахтемов, Асан Ахтемов

США в ОБСЄ закликали Росію припинити «безпідставні і мстиві репресії» проти кримськотатарського народу в окупованому Криму, звільнити першого заступника глави Меджлісу Нарімана Джелялова і ще чотирьох кримських татар затриманих ФСБ 3 і 4 вересня, а також ще понда 100 політичних в’язнів, які раніше були затримані або заарештовані на півострові.

Про це заявила виконуюча обов’язки заступника голови місії США в ОБСЄ Елізабет Розеншток-Сіллер на засіданні Постійної ради ОБСЄ у Відні.

«3 та 4 вересня російська окупаційна влада затримала п’ятьох кримських татар, в тому числі Нарімана Джелялова, високопоставленого члена кримського Меджлісу, який все ще проживає в Криму. За словами адвоката Джелялова, протягом перших 24 годин після затримання до нього застосовувалися спроби домогтися визнання в наручниках і з сумкою на голові, без доступу до їжі, води або адвоката. Обвинувачення в «диверсії», які йому пред’являються, передбачають до 15 років тюремного ув’язнення, широко розглядаються як помста за його участь в саміті Кримської платформи 23 серпня в Україні. Ми також стурбовані повідомленнями про те, що двоє чоловіків, заарештованих разом з Джеляловим, двоюрідні брати Азіз і Асан Ахтемова, піддалися інсценованим стратам, побиттю», – сказала Розеншток-Сіллер.

Вона звернула увагу, що ці повідомлення про зловживання окупантів на півострові «дуже узгоджуються з розповідями інших кримськотатарських і українських затриманих», які утримуються ФСБ в окупованому Криму під політичними приводами.

«Ми закликаємо Росію негайно звільнити Нарімана Джелялова, Азіза і Асана Ахтемова, Ельдара Одаманова і Шевкета Усеінова, а також понад 100 інших кримських політичних в’язнів, яких вона несправедливо ув’язнила. Росія повинна припинити безпідставні і мстиві репресії щодо кримськотатарської громади», – підкреслила представник США в ОБСЄ.

Як повідомлялось, 6 вересня 2021 року «Київський райсуд» Сімферополя заарештував заступника голови Меджлісу Нарімана Джелялова до 4 листопада. Також «Київський райсуд» обрав запобіжний захід у вигляді утримання під вартою до 4 листопада для двоюрідних братів Азіза і Асана Ахтемових, підозрюваних в скоєнні «диверсії» (ч. 1 ст. 281 КК РФ).

7 вересня 2021 року ФСБ заявила, що ГУР Міноборони України та Меджліс кримськотатарського народу причетні до організації диверсії, яка нібито сталася на газопроводі в окупованому Криму 23 серпня.

  • 3 вересня 2021 года в окупованому Криму співробітники ФСБ викрали кримського татарина, жителя Сімферополя Ельдара Одаманова після обшуку в його будинку, який проводився в зв’язку з нібито його причетністю до вибуху на газопроводі в селі Перевальне Сімферопольського району. Силовики вилучили всю комп’ютерну техніку.
  • 4 вересня в Криму співробітники ФСБ вранці провели в селі Первомайське Сімферопольського району обшук в будинку заступника голови Меджлісу кримськотатарського народу Нарімана Джелялова, після якого його затримали і відвезли в невідомому напрямку. До цього вночі окупанти обшукали будинок і затримали жителя цього села Азіза Ахтемова нібито через причетність до вибуху газопроводу в селі Перевальному 23 серпня.
  • Увечері 3 вересня в селі Левадки Сімферопольського району співробітники ФСБ обшукали будинок і затримали Асана Ахтемова. Вранці 4 вересня в Євпаторії силовики обшукали будинок і затримали місцевого жителя Шевкета Усеінова. Місцезнаходження обох затриманих невідомо, як і трьох затриманих раніше Ельдара Одаманова, Азіза Ахтемова, Нарімана Джелялова.