Перший вирок за порушення законів та звичаїв війни. Засуджено двох колишніх експрацівників СБУ в Криму, що катували активіста Костенка

Новини
Колишні співробітники ГУ СБУ в АРК Андрій Тішенін і Артур Шамбазов

За публічного обвинувачення прокуратури АРК та міста Севастополя двох колишніх працівників СБУ в окупованому Криму заочно засуджено до 9 та 10 років позбавлення волі. За інформацією Центру журналістських розслідувань, мова йде про двох колишніх співробітників Главку СБУ в АРК Андрія Тішеніна і Артура Шамбазова, які після окупації півострова перейшли на службу до ФСБ РФ та катували українського активіста, учасника Євромайдану в Києві Олександра Костенка.

«Це перший вирок за порушення законів та звичаїв війни (ст. 438 КК України) з початку міжнародного збройного конфлікту в Криму. Прокурори в суді довели, що засуджені ув’язнили та катували українського активіста Євромайдану Олександра Костенка», – повідомив керівник прокуратури АРК Ігор Поночовний.

Як повідомляє пресслужба прокуратури, після окупації півострова ЗС РФ у 2014 році колишні працівники СБУ почали співпрацювати з ворогом та перейшли на службу до так званого управління ФСБ РФ по Республіці Крим та м. Севастополь.

«На початку 2015 року «співробітники ФСБ» у м. Сімферополь викрали, а надалі ув’язнили українського активіста, учасника Революції Гідності Олександра Костенка. До нього застосовувались катування електричним струмом, фізичне насильство та погрози. Такими методами засуджені намагалися отримати зізнання у злочині, якого активіст не вчиняв, а саме у нанесенні тілесних ушкоджень співробітнику спецпідрозділу «Беркут» у 2014 році на Майдані Незалежності у м. Києві.

Олександр Костенко після поверення в Україну, Київ 06.08.2018 Фото: Ukrinform

Через декілька місяців окупанти вже розпочали суд над потерпілим. Обвинувачення проти нього представляла колишня окупаційна «прокурорка» Криму Наталія Поклонська. Пізніше за цю справу вона отримала звання «генерала».

Отже, суд визнав винними «працівників» незаконно створеного УФСБ у вчиненні воєнного злочину, що полягає у катуванні і незаконному ув’язненні громадянина України та є серйозним порушенням ст. 147 Конвенції про захист цивільного населення під час війни 1949 року», – йдеться в повідомленні.

Нагадаємо:

  • 15 травня 2015 року в окупованому Криму активіст Майдану Олександр Костенко був визнаний «Київським райсудом» Сімферополя винним у заподіянні шкоди здоров’ю співробітнику «Беркута» в лютому 2014 року і зберіганні частин вогнепальної зброї. За це його засудили до 4 років і 2 місяців в колонії загального режиму. Пізніше вирок кілька разів скорочували. Остаточний термін був встановлений «Верховним судом Криму» – 3,5 року позбавлення волі.
  • 3 серпня Олександр Костенко вийшов на свободу з колонії №5 у Кірово-Чепецьку Кіровської області РФ, де він відбував покарання. 4 серпня він прибув разом з українським консулами в посольство України в Москві. Костенко потребував медичної допомоги через зламану руку, яку йому пошкодили співробітники ФСБ, коли катували після затримання.
  • 6 серпня 2018 року Костенко прибув до Києва з Москви.
  • Як повідомлялося, Костенко зник у Києві у березні 2022 року. Востаннє Олександр Костенко зателефонував матері 2 березня 2022 року, розповів, що їде на зустріч зі знайомим на вулицю Тургенєвську у Києві та більше на зв’язку не з’являвся. «Я знаю, що він дуже хотів захищати Україну в цій війні, шукав можливості піти на фронт, але брали лише у резерв», – розповіла Олена Костенко. Родичі подали заяву до поліції про зникнення Костенка.