Для захисту Ханського палацу Україна повинна дати йому національний статус, щоб він підпадав під декларацію ЮНЕСКО – Дудаков

Новини
Дудаков
Громадський діяч, дослідник Едем Дудаков Фото: Facebook Эдем Дудаков

Україна повинна присвоїти національний статус Ханському палацу в Бахчісараї, щоб він підпадав під дію Декларації ЮНЕСКО, щодо навмисного руйнування культурної спадщини від 2003 року. Це може допомогти  захистити пам’ятник історії кримських татар від руйнування внаслідок варварської «реставрації», яку проводить «влада» окупованого Криму.

Про це заявив колишній голова комітету АРК у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян, громадський діяч, дослідник Едем Дудаков у ефірі програмі «Питання національної безпеки» (телепроект Центру журналістських розслідувань, ефір ТРК Чорноморська).

«Я думаю, що якщо Україна піде по шляху, який рекомендувала їй колись ЮНЕСКО, і підвищить статус палацу до загальнонаціонального, то це теж буде мати якийсь вплив. Адже в даному випадку роботи ведуться на культурному об’єкті місцевого значення, на який декларація ЮНЕСКО не поширюється. Росія – це країна маркерів, можливо, вона теж якось зреагує на це», – сказав Дудаков.

На його думку, для захисту Ханського палацу Україна повинна використовувати всі важелі – «і дипломатичні, і юридичні, і ЮНЕСКО».

«Там зараз новий директор з французів, можливо, нам вдасться. Але я хочу попередити відразу – в ЮНЕСКО дуже великий російський вплив, і Україні буде важко це зробити. В даному випадку мені все одно, хто захистить цей палац, але захистити його треба», – додав Дудаков.

Фото: Facebook Namık Kemal Bayar

Нагадаємо, в жовтні 2017 року з’ясувалось, що затіяна кримською «владою» дорога «реконструкція» фактично знищує Ханський палац у Бахчисараї. Всі роботи, які йдуть прискореними темпами, виконують не фахівці-реставратори, а звичайні робочі, які використовують методи, матеріали та інструменти, які руйнують первісний вигляд музею.

6 лютого 2018 року колишній голова комітету АРК у справах міжнаціональних відносин і депортованих громадян, кримський активіст Едем Дудаков повідомив, що черепицю і дерев’яні балки, зняті в результаті «реконструкції» Ханського палацу в Бахчисараї, виявили на території пам’ятки архітектури Зинджирли-медресе. Дерев’яні балки палацу знищили. Частину розпиляли, а частину – відвезли. Крім того, за даними Дудакова, російська фірма-підрядник «Атта-груп», яка виконує «реставрацію», планує замінити старовинну черепицю на іспанську стилізовану.

10 лютого голова Меджлісу крымськотатарського народу Рефат Чубаров заявив, що в результаті проведення окупантами так званої «реконструкції» Ханського палацу в Бахчисараї окремі його об’єкти вже втратили свій автентичний вигляд.

15 лютого видання Crimean Tatars повідомило, що опади руйнують Ханський палац у Бахчисараї, що залишився без даху в результаті «реконструкції».

16 лютого колишній директор Бахчисарайського історико-культурного заповідника Ельміра Аблялімова через адвоката Миколу Полозова подала в «Желєзнодрожний райсуд» Сімферополя позов з вимогою припинити варварську «реконструкцію» Ханського палацу. Відповідачем є сімферопольське ТОВ «Кірамет» – субпідрядник робіт. Аблялімова вимагає зупинити роботу компанії «Кірамет» в Ханському палаці, провести комплексну судову експертизу із залученням експертів археологічної, культурологічної, історичної, реставраційної та будівельної спеціальностей для оцінки завданих збитків, завданих палацу.

20 лютого Ельміра Аблялімова повідомла, що через «реконструкцію» Ханського палацу в Бахчисараї тріснув фасад Великої Ханської мечеті (Хан-Джамі – ред.).