Лідери Євросоюзу закликали РФ визнати відповідальність в питанні збитого над Донбасом авіалайнера MH17.
Про це йдеться у висновках, прийнятих Європейською Радою на засіданні в Брюсселі в п’ятницю, 29 червня. Однак в документі не уточнюється, за що саме Росія повинна взяти відповідальність, передає Центр журналістських розслідувань з посиланням на DW.
«Європейська Рада підтверджує свою повну підтримку резолюції Радбезу ООН номер 2166 про падіння рейсу MH17. Вона закликає РФ взяти відповідальність, а також повністю сприяти всім спробам встановити правду, справедливість і вину (в авіакатастрофі, – ред.)», – йдеться у висновках. У резолюції з липня 2014 року Рада безпеки ООН вимагав, щоб причетні до падіння літака були притягнуті до відповідальності і держави співпрацювали заради цієї мети.
На саміті глави держав і урядів країн ЄС також погодили продовження на наступні шість місяців секторальних санкцій проти РФ.
Раніше експерти спільної слідчої групи, про що було оголошено на прес-конференції в Нідердландах, прийшли до висновку, що пасажирський лайнер рейсу МН17 Малазійських авіаліній в липні 2014 роки над Донбасом збила ракета, випущена зенітно-ракетним комплексом Бук 53-й бригади ППО російської армії , який був доставлений на захоплену територію України з Курська.
17 липня 2014 року в Донецькій області поруч із селищем Шахтарськ в зоні бойових дій було збито Боїнг-777 «Малайзійських авіалііній», що слідував рейсом MH17 «Амстерлам-Куала-Лумпур». Всі 298 осіб, які перебували на борту літака, загинули.
28 вересня 2016 року об’єднана слідча група (JIT) з розслідування катастрофи рейса MH17, збитого над Донбасом у 2014 році, заявила, що ракета комплексу ЗРК Бук, що потрапила в літак, була привезена з Росії і випущена з території, підконтрольної терористам. Бук зробив постріл ракетою російського виробництва, після чого повернувся на територію РФ, говориться у висновках слідства.
5 червня 2017 року уряд Нідерландів оголосив рішення про те, що кримінальне провадження у справі збиття літака малайзійських авіаліній рейсу MH17 буде проводитися в рамках національної юрисдикції Нідерландів. Цей механізм притягнення винних до відповідальності був відпрацьований державами-учасниками Спільної групи з розслідування – Австралією, Малайзією, Бельгією, Нідерландами і Україною.
17 червня 2017 року Bellingcat до третьої річниці трагедії опублікувала звіт про катастрофу рейсу МН17, в якому міститься висновок, що літак Малазійських авіаліній був збитий 17 липня 2014 року в небі над Донбасом з російського зенітно-ракетного комплексу (ЗРК) «БУК».
Журналістам вдалося отримати нові докази причетності до катастрофи МH17 російського військового Сергія Дубинського («Хмурий») до катастрофи «Боїнгу» рейсу МH17 Малазийскьих авіаліній.