Компанія Фірташа вимагає від України розслідування щодо «руйнування дамби» між кислотонакопичувачем та озером Сиваш

ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс» (до 2015 року “Кримський титан”) звернулось до Херсонської ОДА із заявою про «руйнування дамби» між кислотонакопичувачем заводу “Кримський титан” та озером Сиваш, та вимагає від українських правоохоронців розслідування цього «факту», що, на думку керівництва підприємства, начебто стало причиною хімічного забруднення довкілля.

Про це Центру журналістських розслідувань повідомив Вадим  Чабан, заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації.

“ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс» звернулось до Херсонської ОДА з заявою про вчинення злочину. На погляд заявника має місце руйнування у дамбі. З цією заявою представники підприємства звернулися й до правоохоронців”, – сказав заступник голови Херсонської ОДА.

Вадим Чабан підтвердив інформацію Центру журналістських розслідувань щодо цілісності дамби з боку Херсонської області. Але, аби розглянути вимогу керівництва ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», 20 вересня о 16:30  група експертів виїхала на місце для проведення огляду споруди дамби.

“Протяжність  дамби близько десяти кілометрів, в підконтрольній Україні зоні – лише два кілометра. Візуальним оглядом представниками адміністрації, інших структур та журналістів ніяких порушень дамби не виявлено. Ми знаємо точно, що  порушення немає, але за вимогою цього підприємства  ми вислали комісію”, – повідомив Вадим Чабан.

Вадим Чабан, заступник голови Херсонської обласної державної адміністрації Фото: investigator.org.ua

Нагадаємо, що 14 вересня російська “Новая газета” опублікувала фото з начебто зруйнованою дамби між кислотним накопичувачем титанового заводу у Армянську та озером Сиваш. 19 вересня кореспонденти Центру журналістських розслідувань пройшли по дамбі на адмінмежі Криму і Каланчацького району Херсонської області. Жодних пошкоджень споруди дамби не виявлено, що й зафіксовано на відео. Журналісти знайшли місця, зображені на деяких фото, поширених російськими ЗМІ, які не мають жодних пошкоджень, які б привели до перетікання води із Сиваша у кислотонакопичувач.   

Як повідомлялося, у ніч із 23 на 24 серпня в окупованому Криму в районі Армянська і Красноперекопська стався викид невідомої їдкої речовини. Окупаційна «влада» після проведення перевірки визнала, що причиною викиду хімічної речовини стали випари вмісту кислотонакопичувача титанового заводу – Армянської філії ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс» (до 2015 року – ПрАТ «Кримський титан») українського олігарха Дмитра Фірташа. Завод орендований зареєстрованим у Москві пов»язаним ТОВ «Титанові інвестиції». У місті введено надзвичайний стан. 

КПВВ «Каланчак» та «Чаплинка», розташованих неподалік від заводу «Кримський титан» та його кислотонакопичувачів, тимчасово призупиняли роботу після виявлення ознак хімічного отруєння у 61 українського прикордонника. Дітей із прикордонних сіл відправили до оздоровниць Скадовська.

На КПВВ «Каланчак», «Чаплинка» і «Чонгар» на адмінмежі з Кримом розгорнуті намети Держслужби з надзвичайних ситуацій та надається медична допомога громадянам, які постраждали від хімічних викидів заводу «Кримський титан» у Армянську.

Нагадаємо, в розслідуванні «Двоокис Фірташа» Центр журналістських розслідувань повідомляв, що завод «Кримський титан» (Армянський філіал ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс», що належить олігарху Дмитру Фірташу, скидає відходи у відстійники у  Херсонській області, але вже три роки не платить екологічний податок. За даними податківців, компанія подає документи про зупинку виробництва через окупацію. При цьому завод працює, і всупереч санкціям,  завозить через закритий порт Керч український ільменіт (так звана «ільменітова схема»).

Прокуратура АРК розслідує два кримінальних провадження щодо виробничої діяльності Армянського філіалу ПрАТ «Юкрейніан кемікал продактс»: щодо  порушення екологічного законодавства з 2016 року та за фактами забруднення атмосферного повітря після викидів хімічних речовин у серпні 2018 року.

Інформаційна агенція “Центр журналістських розслідувань”
Kyiv Kyiv Ukraine