Для вирішення проблеми пенсійного забезпечення жителів Донбасу треба відв’язати виплати від довідки ВПО – правозахисниця

Новини
Анастасія Одинцова, експерт з адвокації БФ «Право на захист» Фото: uacrisis.org

Вирішити проблему пенсійного забезпечення жителів окупованого Донбасу можна, якщо виплати будуть відв’язані від довідки вимушено переміщеної особи (ВПО). Саме це передбачає законопроєкт №2083-д, який знаходиться на розгляді у Верховній Раді України.

Про це заявила правовий аналітик Благодійного фонду «Право на захист» Анастасія Одінцова, виступаючи форумі «Інтеграція та кооперація ВПО: захист прав, можливості для розвитку та партнерства», який 28 січня відбувся у Маріуполі.

«Найголовнішою проблемою для пенсійного забезпечення ВПО є те, що пенсії для громадян з тимчасово окупованих територій прив’язали до довідки ВПО. Разом із нею людина стикається з численними проблемами: це перевірки, контроль перетину лінії зіткнення, обмеження у виборі банку обслуговування. Лише відв’язування отримання пенсій від довідки ВПО розв’яже сьогоднішню проблему. Саме це й передбачено законопроєктом 2083-д», – сказала Одінцова.

Як повідомлялось, відповідно з постановою Кабінету міністрів №788, якщо пенсіонер-переселенець зареєструє постійне місце проживання на підконтрольній Україні території та відмовиться від отримання довідки вимушено переміщеної особи, то він позбудеться пенсії. Правозахисники називають цей документ дискримінаційним.

Нагадаємо:

  • 26 листопада в Верховній Раді зареєстрували законопроєкт №2083-д «Про внесення змін до деяких законів України щодо реалізації права на пенсію». Він повинен вирішити питання виплати пенсії громадянам, які проживають на тимчасово непідконтрольних української влади територіях. Зокрема, законопрєкт передбачає відв’язування виплати пенсій від статусу внутрішньо переміщеного особи.
  • Законопроєкт щодо пенсій не передбачає виплат безпосередньо на непідконтрольних Україні територіях Донецької та Луганської областей, а також в анексованому Криму.
  • Голова Комітету Верховної Ради України з питань прав людини, деокупації та реінтеграції тимчасово окупованих територій Дмитро Лубінець пояснив, яким чином планується виплачувати пенсії і заборгованність по ним громадянам України з тимчасово окупованих територій ОРДЛО відповідно до нового законопроєкту №2083-д. За його словами, людина буде отримувати пенсію за цей місяць і автоматично ще одну пенсію за рахунок того боргу, який вже є перед цією людиною з боку України.
  • На думку правозахисників «Донбас SOS», законопроєкт №2083-д допоможе найбільш уразливішій категорії населення – переселенцям, людям похилого віку та людям, які проживають на непідконтрольних територіях.
  • На думку правозахисників, прийняттям законопроекту №2083-д про пенсії для жителів Донбасу можна зменшити смертність в чергах на КПВВ при перетині лінії розмежування. Завдяки заходам, які в ньому передбачені, пенсіонерам не буде необхідно так часто їздити на підконтрольну територію.